Zavrieť

Porady

Zaúčtovať vrátený preplatok dane z príjmu?

Zdravím, minulý rok som bola zamestnaná a zároveň aj szčo. Od zamestnávateľa som dostala výpoveď z dôvodu nadbytočnosti a odstupné, z ktorého mi strhol preddavok na daň z príjmu. Zo živnosti som mala minimálne príjmy a preddavky na daň som neplatila. Keďže odstupné bolo vcelku slušné, tak mi vznikol preplatok dane z príjmu, ktorý mi dnes prišiel a ja mám dilemu, či ju mám zaúčtovať. Ako szčo účtujem v jednoduchom účtovníctve. Ak ho zaúčtovať, tak kam? Ďakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    buganka Pozri príspevok
    Nie podnikateľský účet nepoužívam, prišiel mi poštovou poukážkou na adresu
    Preplatok dane je príjem neovplyvňujúci základ dane. Ak si ho nezahrnula do pohladávok a následne do výkazu o majetku, nemusíš o ňom v JU vôbec účtovať.

    Či bolo potrebné uvádzať tento preplatok v pohladávkach je na inú diskusiu, nakolko FO podáva len jedno DP.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    buganka Pozri príspevok
    Zdravím, minulý rok som bola zamestnaná a zároveň aj szčo. Od zamestnávateľa som dostala výpoveď z dôvodu nadbytočnosti a odstupné, z ktorého mi strhol preddavok na daň z príjmu. Zo živnosti som mala minimálne príjmy a preddavky na daň som neplatila. Keďže odstupné bolo vcelku slušné, tak mi vznikol preplatok dane z príjmu, ktorý mi dnes prišiel a ja mám dilemu, či ju mám zaúčtovať. Ako szčo účtujem v jednoduchom účtovníctve. Ak ho zaúčtovať, tak kam? Ďakujem za rady.
    prišiel ti preplatok na podnikatelský účet ?

    buganka je offline (nepripojený) buganka

    buganka
    veronikasad Pozri príspevok
    prišiel ti preplatok na podnikatelský účet ?
    Nie podnikateľský účet nepoužívam, prišiel mi poštovou poukážkou na adresu

    ivan999 je offline (nepripojený) ivan999

    ivan999
    Dobry den mame preplatok dane z prijmu FO, z preddavkov za rok 2010 je mozne ho preuctovat na platbu DPH?

    Dakujem
    Katarína Cigánová
    ivan999 Pozri príspevok
    Dobry den mame preplatok dane z prijmu FO, z preddavkov za rok 2010 je mozne ho preuctovat na platbu DPH?

    Dakujem
    treba ale o to požiadat správcu dane .
    V účtovníctve si to potom na základe odpovede správcu preúčtuješ na správne účty / 343/341 /

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Katarína Cigánová Pozri príspevok
    treba ale o to požiadat správcu dane .
    V účtovníctve si to potom na základe odpovede správcu preúčtuješ na správne účty / 343/341 /
    Katka, sme v téme JÚ.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ivan999 Pozri príspevok
    Dobry den mame preplatok dane z prijmu FO, z preddavkov za rok 2010 je mozne ho preuctovat na platbu DPH?

    Dakujem
    Všetko po dohode so správcom dane.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    ivan999 Pozri príspevok
    Dobry den mame preplatok dane z prijmu FO, z preddavkov za rok 2010 je mozne ho preuctovat na platbu DPH?

    Dakujem
    V daňovom priznaní za rok 2010 v časti XVI. bolo potrebné vyplniť v prípade preplatku na dani z príjmu -žiadosť o vrátenie daňového preplatku(šekom alebo na BU ) . Ak ste tak nespravili , tak napíšte jednu žiadosť na Daňový úrad a požiadajte o preúčtovanie preplatku na dani z príjmu na daňovú povinnosť DPH .Túto žiadosť osobne odovzdajte správkyni dane a dajte si potvrdiť fotokópiu.Prípadne to prekonzultujte .
    Katarína Cigánová
    Tweety Pozri príspevok
    Katka, sme v téme JÚ.
    sorry vobec som si to nevšimla
    ale prvá čast odpovede sedí

    svojho času som účtovala FO podvojne ... tak mi to nedošlo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.