Zavrieť

Porady

Ako sa uplne zbavit travy a buriny

ahojte,mame velku zahradu, no skor to vyzerak ako luka vsade nieco rastie trava burina vsetko sa len existuje. Je nejaky postrek myslim nejaki supperkiller vsetkeho zeleneho ktori ked postriekam po zahrade zostane len cista zem?
Alebo ako sa da zbavit dej zeliny aby v zahrade nic nerastlo.Treba to orat? Lebo sme to neorali a teraz to treba kazdy vykend kosit a to zbytocne zere peniaze.
Usporiadat
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

Už sa to tu opakuje treba si najprv prečítať podobné články.
Tak sa musím opakovať postreky proti burinám nie sú 98 %kyselina NEOSTANE PO NICH HOLOZEM, najprv musíš vyšší porast skosiť a odstrániť, potom postriekať nejakým totálnym desikantom alebo defoliantom napr Rundop, kapazín, kaput,po štrnástich dňoch musíš pôdu v každom prípade preorať alebo prekopať lebo niektoré trvalé rastliny sa aktivujú, ak ti niekto hovorí že to nie je pravda never mu.
TAKŽE EKOLOGICKEJŠIA JE VARIANTA - pokosiť, prekopať a korene trvalých rastlí v horúčave samé uschnú a na ten zbytok(ak prežije) použiješ po vzídení nejaký systemový postrek .
Čo už chceš terAz siať alebo sadiť?
2 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

1neroamd Pozri príspevok
Chcel som vediet ako odstranit zelen co my bude hubit co tam budem chcet pestovat a ty si my napisala aby som to tam nechal veselo rast. Preto neuzitocna odpoved. Nic proti tebe. Takze ani orba nepomoze hmm. aj ja som ohromeni rychlostou pridavania diskusii kim som dopisal ten posledny naskocili dalsie 3 odpovede.
Ešte raz, nevedela som, že chceš niečo pestovať, preto môj príspevok mal vyznieť povzbudzujúco, že sa aj na burinu dá pozerať inak a to ako na inú zeleň, to je všetko. Už to nechajme.
Orba pomôže, len by si po nej mal v zemi nechať čo najmenej koreňov. Máme známych, ktorí zeminu v celej záhrade preosievali cez stojanové sito, používa sa na preosievanie piesku. Myslím, že mali väčšie oká ako v linku, ktorý som priložila.

Pavol, napr. pred postrekom Roundup sa nemá kosiť, "jedy" sa nasávajú cez zelené časti rastliny.
Naposledy upravil Marína : 24.05.11 at 16:38
0 0
1neroamd 1neroamd

1neroamd je offline (nepripojený) 1neroamd

Pokosene mam, dnes som to kosil, ale kopat to urcite nebudem to by som motyku polamal zem je tvrda. Dam to zorat lebo aj teren nieje dobry, su tam same minikopceky. Tak dakujem vsetkim za rady
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

pozor po orbe tie minikopčeky zostanú tiež, keď je to veľká plocha tak by sa to malo aj brániť - ono to trochu zrovná.
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ja mám tiež problém, syn pracne udržiava zahradu okolo starého domu, nik tam nebýva, je to hrozné. Ale musíme to nejako udržiavať kvôli susedom, tak viem o čom to je.
Doma mám trávnik, kríky ale aj nevyužitú časť záhrady - tam to veru vytrhávam po daždi aj s korenmi, ale vždy to nejako zarastie.
takže kopec roboty je aj s udržiavaním, aj s odstraňovaním. Roundup zaberá, ale ide to do peňazí, treba radšej striekať, ked je pôda ako tak vyčistená, tak len aby sa zabránilo rastu nových. Ono tie burinové semená priveje vietor odhocikiaľ, takže rastu buriny nezabrániš, treba sa tomu venovať neustále.
Okolo nového domčeka, kde ešte nič nesadím, ale okopávam a zarovnávam priebežne, tak na cca 200-250m2, ktorá už bola čistá a urovnaná, som natiahla folie a geotextílie, aby som aspoň týmto spôsobom obmedzila rast novej buriny. Zvyšok obieham motykou - hlavne po daždi a okopem, je to najlepší spôsob - zatiaľ. a lopuchy a ostricu - to má tuhé korene vždy postriekam roundupom, nech to kape.
trávnik - tam je iný prípravok - ničí iba burinu, ale trávu nechá, to je tiež dobré, len si neviem spomenúť na názov.
1 0
1neroamd 1neroamd

1neroamd je offline (nepripojený) 1neroamd

Takze orat. Ved aj polnohospodary maju cele polia cistu zem a nikdy som tam nikoho neviel s motykou to je nerealne. To by sa malo robit niekolo dni po orbe alebo to moze spravit hned. keby objednam traktor tak nech mi to neuctuju 2 krat aj ked asi sa bude musiet otocit 2 krat aby zhodil pluh.
0 0
robovi robovi

robovi je offline (nepripojený) robovi

Tak potom naozaj len ta ovca, alebo koza. Aby bolo jasno. Ovca aj koza sa musi dojit, az ked sa jej prvy raz narodi mlada. Dovtedy mlieko nedava. My mame kozu a ta zozerie vsetko doradu. Aj koru zo stromov, takze na to pozor. Absolutne ekologicka kosacka. Ovca ma anatomicky tak usposobeny krk, ze nie je schopna obhryzat zo stromov koru, ale kamos mi minule hovoril, ze jeho ovce sa to od jeho kozy naucili, takze neviem. Ovciam staci dat dva razy tyzdenne do velkeho koryta vodu a trochu soli. Zvysok si uz obriadi vo vlastnej rezii. Kozy potrebuju aj strechu nad hlavou v pripade dazda, alebo velkeho upeku. A bacha na socialnu mensinu. Lebo niekedy ovce aj koza zvyknu na ohni skoncit.
1 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

Marína Pozri príspevok
Ešte raz, nevedela som, že chceš niečo pestovať, preto môj príspevok mal vyznieť povzbudzujúco, že sa aj na burinu dá pozerať inak a to ako na inú zeleň, to je všetko. Už to nechajme.
Orba pomôže, len by si po nej mal v zemi nechať čo najmenej koreňov. Máme známych, ktorí zeminu v celej záhrade preosievali cez stojanové sito, používa sa na preosievanie piesku. Myslím, že mali väčšie oká ako v linku, ktorý som priložila.

Pavol, napr. pred postrekom Roundup sa nemá kosiť, "jedy" sa nasávajú cez zelené časti rastliny.
Áno máš pravdu o účinku látky, lenže ak vysoká široklistá burina zatieni malú tak sa minie účinkom to za prvé, za druhé aj po postreku ostane suchá burina a aj tú bude treba odstrániť tak že je to to isté a sviežu pokosenú časť použiť na kompost a čo zo suchou ťažšie pokosenou? páliť sa nemá.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

1neroamd Pozri príspevok
Pokosene mam, dnes som to kosil, ale kopat to urcite nebudem to by som motyku polamal zem je tvrda. Dam to zorat lebo aj teren nieje dobry, su tam same minikopceky. Tak dakujem vsetkim za rady
u nás sa často používa synonymum kopať môže byť aj rýľovať.
0 0
robovi robovi

robovi je offline (nepripojený) robovi

1neroamd Pozri príspevok
Takze orat. Ved aj polnohospodary maju cele polia cistu zem a nikdy som tam nikoho neviel s motykou to je nerealne. To by sa malo robit niekolo dni po orbe alebo to moze spravit hned. keby objednam traktor tak nech mi to neuctuju 2 krat aj ked asi sa bude musiet otocit 2 krat aby zhodil pluh.
Spracovavat sa poda po orbe nema hned. Mala by sa prevetrat trochu a rozdrobit vplyvom pocasia hrudy. Len ti to potom utlaci hned. Ked budes po orbe spracovavat podu, daj si to prejst rotovatorom, alebo kultivatorom. Nasej dominantne rastliny, ako su datelina, lucerka, vicenec vikolisty a pod. Tieto nedovolia rast burinam. Ked to das skosit miestnemu chovatelovi zajacov potom, rad sa o to postara a budes mat o starost menej. Vravel si, ze kosenie ide do prachov, tak to prenechaj nejakemu gazdovi, co ti to obriadi.

A polnohospodari postrekuju ako o zivot. Kazdu plodinu na to urcenym postrekom. To je uz premakane, tomu ver.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

1neroamd Pozri príspevok
Takze orat. Ved aj polnohospodary maju cele polia cistu zem a nikdy som tam nikoho neviel s motykou to je nerealne. To by sa malo robit niekolo dni po orbe alebo to moze spravit hned. keby objednam traktor tak nech mi to neuctuju 2 krat aj ked asi sa bude musiet otocit 2 krat aby zhodil pluh.
lenže poľnohospodári používajú systémové prípravky a to v štádiu maximálne 4 pravých listov buriny takže tie samé vyschnú, vysiata kultúra ostáva nedotknutá, lenže taký postrek môže stáť aj 1200€ /kg.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

Zatiaľ si sa nezmienil čo tam chceš mať? To by som s tým spojil.
Keď A tak aj B.
0 0
1neroamd 1neroamd

1neroamd je offline (nepripojený) 1neroamd

Takze to zhrnem: Zvieratka co sa pasu maju silo ucinne zbrane na travu ale len ju skonzumuju a bude rast dalej takze kozicky budu mat co papkat ale stale to bude travnata plocha na ktorej sa neda sadit. A chov zvierat je narocne. Nato sa necitim mame 3 psov a to nam zatial staci.

Postreky su neucinne a skodia zivotnemu prostrediu. Nieco postrasia a nedotiahnu to dokonca

Teraz sa neurazte ale asi ozaj prejdem na tie supermarkety a budem si vsetko kupovat ako dopestovavat. Asi by to malo zmysel keby tam pestujem nieco vo velkom napriklad zemiaky.
Musime rekonstruovat dom a na zahradu niesu ani peniaze ani cas.
Este raz sa chcem podakovat za prispevky.
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Nehnevaj sa @1neroamd, ale ide z teba strach, byť tvojim susedom tak ten tvoj bordel mám aj na mojom pozemku, veď tá burina sa semenami a poplazmi dostane kam len chce. Nie je nič horšie ako mať za suseda človeka ktorý si myslí že príroda končí jeho plotom a nehľadí ani naľavo ani napravo. Keď nezmeníš svoje myslenie tak o 2-3 roky to predáš a si naspäť v paneláku. Dom so záhradou je robota na celý život, je to dielo ktoré sa dedí z generácie na generáciu, stromy a kríky ti dajú najlepšiu úrodu len keď sú dlhoročné a taký gaštan až vtedy keď ty už budeš mŕtvy.
Len ak svojimi rukami zdoláš nejaké prekážky, len tak ti to prirastie k srdcu a nepredáš to. A ak to ešte aj manželku nebaví - veď to je 90 % ženská robota - tak to potom naozaj neviem. Spomínaš že na záhradu nie sú peniaze: na to netreba veľa peňazí, ale tam treba len robiť a robiť. Aj keď tam zasadíš "len"zemiaky, tie treba tiež okopať, oberať mandelinky, a ani nehovorím čo za burinu rastie pri zemiakoch - samý pýr ktorý sa trhá rukami.
1 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

pýr popri zemiakoch mi nevadí, ale pýr prerastajúci cez zemiaky áno
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

KEJKA Pozri príspevok
ja mám tiež problém, syn pracne udržiava zahradu okolo starého domu, nik tam nebýva, je to hrozné. Ale musíme to nejako udržiavať kvôli susedom, tak viem o čom to je.
Doma mám trávnik, kríky ale aj nevyužitú časť záhrady - tam to veru vytrhávam po daždi aj s korenmi, ale vždy to nejako zarastie.
takže kopec roboty je aj s udržiavaním, aj s odstraňovaním. Roundup zaberá, ale ide to do peňazí, treba radšej striekať, ked je pôda ako tak vyčistená, tak len aby sa zabránilo rastu nových. Ono tie burinové semená priveje vietor odhocikiaľ, takže rastu buriny nezabrániš, treba sa tomu venovať neustále.
Okolo nového domčeka, kde ešte nič nesadím, ale okopávam a zarovnávam priebežne, tak na cca 200-250m2, ktorá už bola čistá a urovnaná, som natiahla folie a geotextílie, aby som aspoň týmto spôsobom obmedzila rast novej buriny. Zvyšok obieham motykou - hlavne po daždi a okopem, je to najlepší spôsob - zatiaľ. a lopuchy a ostricu - to má tuhé korene vždy postriekam roundupom, nech to kape.
trávnik - tam je iný prípravok - ničí iba burinu, ale trávu nechá, to je tiež dobré, len si neviem spomenúť na názov.
Kejka, no ja viem aj o lepšom spôsobe - a určite zdravšom a užitočnejšom... Aspoň provizórne, kým nebudeš robiť defitívne záhradné úpravy a zatrávňovať...
Nie je to škoda, naťahovať tie fólie a textil - do záhrady?
Ja by som zatiaľ namiesto tých umelín zasadila proti zaburineniu hrášok /čerstvý, zelený, sladký ako med/, fazuľu so žltými strukmi /pokrájané, udusené na cibuľke a s vajíčkami - delikatesa/, cukiny, cukety /plnené na všetky spôsoby, zapečené so syrom, na grilovanie - mňam/, tekvicu /krémová tekvicová polievka s nadrobno posekaným voňavým kôprom a chrumkavým chlebíkom.../. Všimni si, koľko za tieto dobroty pýtajú tety na Miletičke či ktoromkoľvek trhovisku na Slovensku... Tie isté "dobroty", dovážané z celej Európy do hypermarketov akosi cestou stratia tú čerstvosť, vôňu a chuť, lebo kým ich odtrhnú v Taliansku či Španielsku a dotrmácajú sa v tom teple /aj keď v chladených kamiónoch/ k nám - ďakujem pekne...
Hrášok a fazuľa Ti zabránia rastu pýru, obsahujú veľa dusíka, a veľké listy ostatných plodín zabránia, resp. výrazne obmedzia rast ostatnej buriny, lebo nie je slnko, nie je svetlo, nie je život - fotosyntéza proste nepustí...
0 0
1neroamd 1neroamd

1neroamd je offline (nepripojený) 1neroamd

pani hubata zasa mi nie-aj krivdite. Sa priznam ze som lenivy jak svina.
Ale 1 dom vedla nikto nebiva a ta trava sa taho od neho ku mne. Je taka vysoka ze nevidim 3. susedovy. sused za nasim pozemkom ma v zahrade pri spolocnom plote nasadenu travicku. to aby sa ta nasa strasna burina a plana trava nesirila k nemu a az potom ma miesto na sadenia a sused z druhej strany ma ovacne stromy a nesadi do zeme takze mu to asi vadit nebude. Potraviny volne predavane v obchodoch, MUSIA byt zdravotne nezavadne takze nevidim problem. Ja nemam fajnovy jazicek ja sa chcem najest. A kazdy sa chce najest a nic nerobit tak preco by som mal lopotit s motykou ked nemusim??? Je nieco ine si dopestovat rajcinu a papriku a nieco ine ze vsetko silou mocou budem plantovat sam, kto uz dneska sadi mak alebo fazulu? ved to je taka strasna piplacka no uznajte ze je lepsie si kupit sacik lupanej fazuje ,hrasok sadime to je nenarocne a fakt je dobry a radost pozerat ako rastu struciky.
A v panelaku sme byvali ked som mal rok.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Rundop.Mám s ním len tie najlepšie skúsenosti.Vykynožil som tým aj bazu a nejaké trojmetrové kríky po zeline nezostal ani smrad.Najlepšie je postrekovať zavčasu na jar a postupne každé dva mesiace všetko čo znovu vyrastie.Aplikuje sa na zelené časti rastlín.
PS:Ak niekto chce nech si kozu,alebo ovcu dotiahne aj do spálne.U nás za rohom momentálne naši slávny JRD=áci práve postrekujú pole v tomto roku už 5-krát!!!!!Nemýlim sa 5krát!!!!To bude nejaká cukrová bomba ten Považský cukor, čo vyrobia z tej cukrovej "burgine" ktorú tak svedomito postrekujú.
0 0
gilda gilda

gilda je offline (nepripojený) gilda

hubatá Pozri príspevok
Nehnevaj sa @1neroamd, ale ide z teba strach, byť tvojim susedom tak ten tvoj bordel mám aj na mojom pozemku, veď tá burina sa semenami a poplazmi dostane kam len chce. Nie je nič horšie ako mať za suseda človeka ktorý si myslí že príroda končí jeho plotom a nehľadí ani naľavo ani napravo. Keď nezmeníš svoje myslenie tak o 2-3 roky to predáš a si naspäť v paneláku. Dom so záhradou je robota na celý život, je to dielo ktoré sa dedí z generácie na generáciu, stromy a kríky ti dajú najlepšiu úrodu len keď sú dlhoročné a taký gaštan až vtedy keď ty už budeš mŕtvy.
Len ak svojimi rukami zdoláš nejaké prekážky, len tak ti to prirastie k srdcu a nepredáš to.
A ak to ešte aj manželku nebaví - veď to je 90 % ženská robota - tak to potom naozaj neviem. Spomínaš že na záhradu nie sú peniaze: na to netreba veľa peňazí, ale tam treba len robiť a robiť. Aj keď tam zasadíš "len"zemiaky, tie treba tiež okopať, oberať mandelinky, a ani nehovorím čo za burinu rastie pri zemiakoch - samý pýr ktorý sa trhá rukami.
Veľký súhlas s podčiakrnutým. Výstižné a pravdivé, môžem potvrdiť. Stará záhrada má svoje čaro, v nej aj kus "divočiny" (buriny) má svoje miesto. Ak sa mi ten "koberec" páči, nechám si ho a potom kosím. Ak nie, je na rade spomínaná chémia. Ak sú v záhrade stromy, pod nimi veľa "ušľachtilého" neporastie. Zvážila by som, koľko zmeniť, aby záhrada nestratila svoj kolorit.
0 1
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Kto nechce kosiť,asi sa ťažko bude starať o zvieratá.Chcem záhradu,ale nechcem tam zeleň,lebo som lenivý a lakomý...to je sila.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať