Zavrieť

Porady

vypoved-hromadne prepustenie

Dobry den, v rubrike som nenasla kolonku praca-zakonnik prace tak pisem do tejto rubriky, dufam, ze aj tak dostanem odpoved.
Zamestnana som u ZSSK CARGO, k 1.5.2011 som obdrzala oznamenie, ze moje miesto je zrusene z dovodu organizacnych zmien a az do odvolania som doma z dovodu prekazky podla par.142 ods.3 ZP. dnes mi personastka volala aby som prisla na pohovor. Opytala som sa jej ci prepustanie bolo prerokované s odbormi kedze sa hovori o hromadnom prepustani. Povedala, ze nema info a nevie ci to bolo prerokovane s odbormi. Moje kolegyne hned pristupili k dohode a podpisali ukoncenie prac.vztahu k 1.6. Ja som toho nazoru co som aj povedala personalistke, ze najskor tato vec ma byt prerokovana s odbormi pisomne, kopia zaslana na urad prace a po doruceni jedneho mesiaca sa ma konat pohovor, kde o.i. mi ma byt ponuknute ine miesto ak zamestnavatel nema tak mam dve moznosti ako odist z firmy a to bud vypovedou alebo dohodou. Poziadala som personalistku aby mi preverila ci tato vec bola prerokovana s odbormi a nech mi da vediet. tlacila na mna ze pre mna je vyhodne oddist dohodou a k tomu nemusi prebehnut rokovanie medzi zamestnavatelom a odbormi. je mi jasne, ze lepsie je ist dohodou, ale nepaci sa mi ze sa nepostupuje tak ako sa ma a teraz neviem co mozem od zamestnavatela ocakavat. moze mi dat vypoved podla ZP bez moznosti odist bez dohody? hromadne prepustanie je ked pocas 90 dni rozviaze prac.pomer viac ako 20 ludi. Co ak prejde obdobie 90 dni a potom mi dajú vypoved bez moznosti dohody a to by som prisla o vyhodu z kolektívnej zmluvy. Co je najlepsie urobit? Vo firme som odpracovala 21 rokov a takuto otazku som este neriešila. Neviem ci to bolo nahlasene na urade prace, kde ma byt o.i. presne uvedeny pocet ludi a harmonogram. Dakujem za kazdu radu. zuzana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    birma Pozri príspevok
    Dobry den, v rubrike som nenasla kolonku praca-zakonnik prace tak pisem do tejto rubriky, dufam, ze aj tak dostanem odpoved.
    Zamestnana som u ZSSK CARGO, k 1.5.2011 som obdrzala oznamenie, ze moje miesto je zrusene z dovodu organizacnych zmien a az do odvolania som doma z dovodu prekazky podla par.142 ods.3 ZP. dnes mi personastka volala aby som prisla na pohovor. Opytala som sa jej ci prepustanie bolo prerokované s odbormi kedze sa hovori o hromadnom prepustani. Povedala, ze nema info a nevie ci to bolo prerokovane s odbormi. Moje kolegyne hned pristupili k dohode a podpisali ukoncenie prac.vztahu k 1.6. Ja som toho nazoru co som aj povedala personalistke, ze najskor tato vec ma byt prerokovana s odbormi pisomne, kopia zaslana na urad prace a po doruceni jedneho mesiaca sa ma konat pohovor, kde o.i. mi ma byt ponuknute ine miesto ak zamestnavatel nema tak mam dve moznosti ako odist z firmy a to bud vypovedou alebo dohodou. Poziadala som personalistku aby mi preverila ci tato vec bola prerokovana s odbormi a nech mi da vediet. tlacila na mna ze pre mna je vyhodne oddist dohodou a k tomu nemusi prebehnut rokovanie medzi zamestnavatelom a odbormi. je mi jasne, ze lepsie je ist dohodou, ale nepaci sa mi ze sa nepostupuje tak ako sa ma a teraz neviem co mozem od zamestnavatela ocakavat. moze mi dat vypoved podla ZP bez moznosti odist bez dohody? hromadne prepustanie je ked pocas 90 dni rozviaze prac.pomer viac ako 20 ludi. Co ak prejde obdobie 90 dni a potom mi dajú vypoved bez moznosti dohody a to by som prisla o vyhodu z kolektívnej zmluvy. Co je najlepsie urobit? Vo firme som odpracovala 21 rokov a takuto otazku som este neriešila. Neviem ci to bolo nahlasene na urade prace, kde ma byt o.i. presne uvedeny pocet ludi a harmonogram. Dakujem za kazdu radu. zuzana
    V žiadnom prípade nepodpisuj Dohodu o skončení pracovného pomeru. Samozrejme, že pre zamestnávateľa je dohoda báječná, lebo dohoda istí všetko, nemusí sa o nič obávať.
    § 73
    Hromadné prepúšťanie

    (1) Ak zamestnávateľ alebo časť zamestnávateľa rozviaže pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) a b) alebo ak sa pracovný pomer skončí z iného dôvodu, ktorý nespočíva v osobe zamestnanca počas 90 dní najmenej s 20 zamestnancami, ide o hromadné prepúšťanie.
    (2) S cieľom dosiahnuť dohodu je zamestnávateľ povinný najneskôr jeden mesiac pred začatím hromadného prepúšťania prerokovať so zástupcami zamestnancov, a ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov priamo s dotknutými zamestnancami opatrenia umožňujúce predísť hromadnému prepúšťaniu zamestnancov alebo ho obmedziť, predovšetkým prerokovať možnosť ich umiestnenia vo vhodnom zamestnaní na iných svojich pracoviskách, a to aj po predchádzajúcej príprave, a opatrenia na zmiernenie nepriaznivých dôsledkov hromadného prepúšťania zamestnancov. Na ten účel je zamestnávateľ povinný poskytnúť zástupcom zamestnancov všetky potrebné informácie a písomne ho informovať najmä o
    a) dôvodoch hromadného prepúšťania,
    b) počte a štruktúre zamestnancov, s ktorými sa má pracovný pomer rozviazať,
    c) celkovom počte a štruktúre zamestnancov, ktorých zamestnáva,
    d) dobe, počas ktorej sa hromadné prepúšťanie bude uskutočňovať,
    e) kritériách na výber zamestnancov, s ktorými sa má pracovný pomer rozviazať.
    (3) Odpis písomnej informácie podľa odseku 2 zamestnávateľ doručí súčasne aj Národnému úradu práce.
    (4) Zamestnávateľ po prerokovaní hromadného prepúšťania so zástupcami zamestnancov je povinný predložiť písomnú informáciu o výsledku prerokovania
    a) Národnému úradu práce,
    b) zástupcom zamestnancov.
    (5) Zástupcovia zamestnancov môžu ÚPSV a R predložiť pripomienky týkajúce sa hromadného prepúšťania.
    (6) Pri hromadnom prepúšťaní zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) a b) alebo návrh na rozviazanie pracovného pomeru dohodou z tých istých dôvodov najskôr po uplynutí jedného mesiaca odo dňa doručenia písomnej informácie podľa odseku 4.
    (7) Zamestnávateľ s Národným úradom práce prerokuje opatrenia umožňujúce predísť hromadnému prepúšťaniu alebo ho obmedziť, a to najmä
    a) podmienky udržania zamestnanosti,
    b) možnosti zamestnať uvoľňovaných zamestnancov u iných zamestnávateľov,
    c) možnosti pracovného uplatnenia uvoľňovaných zamestnancov v prípade ich rekvalifikácie.
    (8) Lehotu ustanovenú v odseku 6 Národný úrad práce využije na hľadanie riešení problémov spojených s plánovaným hromadným prepúšťaním.
    (9) Ak zamestnávateľ poruší povinnosti ustanovené v odsekoch 2 až 4 a 6, má zamestnanec, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer v rámci hromadného prepúšťania, nárok na náhradu mzdy najmenej v sume dvojnásobku jeho priemerného zárobku podľa § 134.
    (10) Ustanovenia odsekov 1 až 9 sa nevzťahujú na
    a) skončenie pracovného pomeru uzatvoreného na určitú dobu uplynutím tejto doby,
    b) členov posádok lodí plávajúcich pod štátnou vlajkou Slovenskej republiky.
    (11) Ustanovenia odsekov 6 až 8 sa nevzťahujú na zamestnávateľa, na ktorého bol súdom vyhlásený konkurz.
    (12) Ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, zamestnávateľ plní povinnosti ustanovené v odsekoch 2 až 4 priamo voči dotknutým zamestnancom.
    (13) Povinnosti ustanovené v odsekoch 2 až 4 plní zamestnávateľ aj vtedy, ak rozhodnutie o hromadnom prepúšťaní prijal riadiaci zamestnávateľ uvedený v § 243 ods. 3.

    Ty v podstate tieto body § 73 ZP ovládaš. Trvaj na postupnosti konania - prerokovanie s odbormi, resp. zástupcami zamestnancov, následné zaslanie tlačiva o hromadnom prepúšťaní na ÚPSV a R, prerokovanie...........atď.
    Ešte sa môže stať, že ÚPSV a R povie, že nakoľko pracuješ 21 rokov, nemajú Ťa prepustiť a majú Ťa zaradiť na iné miesto, vhodné pre Tvoju kvalifikáciu.
    Naposledy upravil terezamaria : 25.05.11 at 15:16

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Mária27, Lubaba, alla66, Xanti, vieraaaa, rodina1
    6

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    birma Pozri príspevok
    dakujem za rychlu odpoved. teraz som si znova precitala nasu KZ a tam je napisane zedstupne sa poskytne v sulade s par.76 ods.1 ZP ak zamestnanec skonci prac.pomer dohodou podla par.63 ods. a alebo b ZP pred zacatim plynutia výpovednej doby. Takze ak chcem ziskat odstupne vo vyske 4 mesiacoch a mat aj rezimku tak musim podpisat dohodu o ukonceni prac. pomeru. Inak ak neoddídem dohodou tak riadnou vypovedou pridem o odstupne podla kolektivnej zmluvy aj o rezimku. Miesto sa mi zrusilo z dovodu nadbytocnosti. Asi nie som jedina co musi riesit takyto problem. Najhorsie je ze doteraz som nikdy nebola potrestana pre zle vykonanu pracu,, mam vsetky predpisane skusky aj zeleznicnu skolu. Ostali tam, ti co nemaju skusky a u zeleznici su 3 roky a nemaju ani vzdelanie. Zial niekedy to nie je o praci. Beriem to ako vyzvu popracovat na sebe a zacat od zaciatku, lebo teraz ked nebudem pracovat u zeleznici som vlastne bez vzdelania. Na UPSVaR je nahlasene hromadne prepustanie len s odbormi zabudli nase oddelenie dohodnut. tak budem hladat....
    Nemusíš podpísať dohodu, ale keď si sa rozhodla podpíš. Totižto v Kolektívnej zmluve je napísané niečo nad rámec Zákonníka práce, teda že bude poskytnuté odstupné aj vtedy, keď skončí pracovný pomer Dohodou s výpovedným dôvodom nadbytočnosti § 63, ods.1, pís.b/ ZP.
    Ale pokiaľ by si sa rozhodla pre výpoveď, budeš mať 3 mesačnú výpovednú dobu a 3 mesačné odstupné podľa ZP.

    birma je offline (nepripojený) birma

    birma
    dakujem za rychlu odpoved. teraz som si znova precitala nasu KZ a tam je napisane zedstupne sa poskytne v sulade s par.76 ods.1 ZP ak zamestnanec skonci prac.pomer dohodou podla par.63 ods. a alebo b ZP pred zacatim plynutia výpovednej doby. Takze ak chcem ziskat odstupne vo vyske 4 mesiacoch a mat aj rezimku tak musim podpisat dohodu o ukonceni prac. pomeru. Inak ak neoddídem dohodou tak riadnou vypovedou pridem o odstupne podla kolektivnej zmluvy aj o rezimku. Miesto sa mi zrusilo z dovodu nadbytocnosti. Asi nie som jedina co musi riesit takyto problem. Najhorsie je ze doteraz som nikdy nebola potrestana pre zle vykonanu pracu,, mam vsetky predpisane skusky aj zeleznicnu skolu. Ostali tam, ti co nemaju skusky a u zeleznici su 3 roky a nemaju ani vzdelanie. Zial niekedy to nie je o praci. Beriem to ako vyzvu popracovat na sebe a zacat od zaciatku, lebo teraz ked nebudem pracovat u zeleznici som vlastne bez vzdelania. Na UPSVaR je nahlasene hromadne prepustanie len s odbormi zabudli nase oddelenie dohodnut. tak budem hladat....

    birma je offline (nepripojený) birma

    birma
    Opäť ďakujem za rychlu reakciu-nazor. Po prvý krát som bola na tejto stránke, odporučila mi ju kamarátka, ktorá tvrdila, že vždy dostala užitočnú odpoveď. Práve som sa presvedčila, že mala pravdu. Ešte raz vďaka za podrobné vysvetlenie a obsiahle info. Zuzi

    vypoved-hromadne prepustenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.