Zavrieť

Porady

Nároky pri vyhratom súdnom spore

Ahoj poraďáci, chcel by som sa spýtať, sused ma žaloval o určenie hranice pozemku. Spor som vyhral, ale vznikli mi určité náklady. Nemám právne zastupovanie, obhajujem sa sám. Můžem súd požiadař, aby mi sused vyplatil nejakú finančnú náhradu mojich nákladov (napr. 300€), alebo to musím všetko zdokladovať. Resp. nejaký §, kde sa o tom hovorí?
Dík
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Mal si si to uplatňovať ako trovy konania. Keď si ich nežiadal, nemusia ti byť priznané.

    Eva10 je offline (nepripojený) Eva10

    Eva10
    Mária27 Pozri príspevok
    Mal si si to uplatňovať ako trovy konania. Keď si ich nežiadal, nemusia ti byť priznané.
    Nebudú priznané.
    Pokiaľ o priznanie náhrady trov nepožiadal do vydania rozhodnutia a nevyčíslil do troch dní od vyhlásenia rozhodnutia a vynaloženie trov nevyplýva ani zo spisu tak určite nebudú priznané.
    Trovy konania upravujú §§ 137 až 151a zákona č. 99/1963 Zb. Občiansky súdny poriadok.

    twe je offline (nepripojený) twe

    twe
    V tomto pripade mozete ziadat iba nasledovne trovy: Vami zaplateny sudny poplatok, cestovne, postovne a nahradu za usly zarobok za ucast na pojednavaniach, vsetko vydokladovat a vycislit.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    minkos Pozri príspevok
    Ahoj poraďáci, chcel by som sa spýtať, sused ma žaloval o určenie hranice pozemku. Spor som vyhral, ale vznikli mi určité náklady. Nemám právne zastupovanie, obhajujem sa sám. Můžem súd požiadař, aby mi sused vyplatil nejakú finančnú náhradu mojich nákladov (napr. 300€), alebo to musím všetko zdokladovať. Resp. nejaký §, kde sa o tom hovorí?
    Dík
    Mal si žiadať pred vynesením rozsudku a vydokladovať ich. Nemôžeš si vymyslieť, že chceš náhradu za stratu času. Jedine keby si v práci mal v ten deň voľno (napr. bral si si kvôli tomu dovolenku), tak si si mohol uplatniť náhradu mzdy. Alebo napr. cestovné náhrady, ak si musel cestovať do iného okresu.

    Ale sudca vás musel pred vynesením rozsudku poučiť, resp. spýtať sa vás, či si ešte chcete uplatniť nejaké trovy. Ak si tak neurobil a rozsudok je vynesený, je pozde.

    Ja som mal teraz spor o dlžnú sumu cca. 50 EUR. Na pojednávaní som si uplatnil súdny poplatok, náhradu mzdy, cestovné náklady plus úroky z omeškania, takže odporca nakoniec musel zacvakať okrem dlžnej sumy ešte ďalších 120 EUR.

    Nároky pri vyhratom súdnom spore

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.