Zavrieť

Porady

Sirotský dôchodok po bakalárskej štátnej skúške??

Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť.. pred pár dňami som mala bakalárske štátnice.podala som si prihlášky na 2. stupeň , mali by ma prijať.poberám sirotský dôchodok, a chcela by som sa spýtať či treba ísť na sociálnu poisťovňu a tam toto nahlásiť/ že som ukončila 1. stupeň /, alebo oni sami mi pozastavia vyplácanie / kedze som im posielala to potvrdenie o navsteve skoly na začiatku akademického roka kde mi pani na studijnom napisala ukončenie štúdia jún 2011/ .. alebo aké kroky sú potrebné?? viem, že na úrad práce sa nahlásiť pre istotu mám... ale s týmto si neviem poradiť, čo mám robiť.. bojím sa, že tým že sa nahlásim na úrad práce, mi dôchodok zrušia a ja potom budem zase všetko musieť vybavovať odznova...

ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pozri stránky sociálnej poisťovne:
    http://www.socpoist.sk/studium/1368s?prm2=9624

    Otázka
    Ak študenti končiaci strednú školu chcú pokračovať od septembra, prípadne od októbra na vysokej škole, musia o tejto skutočnosti informovať aj Sociálnu poisťovňu? Treba priniesť do poisťovne nejaké potvrdenie?
    Odpoveď
    Fyzická osoba, ktorá sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom na strednej škole alebo vysokej škole, fyzická osoba, ktorá je zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie a dobrovoľne nezamestnaná osoba nemá voči Sociálnej poisťovni žiadne zákonom ustanovené povinnosti.

    http://www.socpoist.sk/546/1362s?prm2=1208
    Z odpovede:
    Nárok na sirotský dôchodok a jeho výplatu trvá v zásade dovtedy, pokiaľ sa sirota považuje za nezaopatrené dieťa podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.

    Na účely dôchodkového poistenia sa za nezaopatrené považuje aj dieťa v období od skončenia povinnej školskej dochádzky do dosiahnutia 26. roku veku, ak sa sústavne pripravuje na povolanie, ...

    Sústavnou prípravou na povolanie je:
    ...
    • štúdium na vysokej škole až do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa podľa zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, resp. vysokoškolského vzdelania podľa zákona č. 172/1990 Zb. o vysokých školách v znení neskorších predpisov,
    ...

    http://www.socpoist.sk/vyhladavanie
    tu sú súbory, ktoré sa nezobrazujú.

    Pre pokoj duše si zavolaj na bezplatnú linku, alebo požiadaj o odpoved mailom.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Danielle369, Flinstone, zdenka131, Lubaba, Barbara
    5

    Sirotský dôchodok po bakalárskej štátnej skúške??

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.