Zavrieť

Porady

betónový plot na vlastnom podzemku a dobrý sused

Máme 150 m dlhý a 2 m vysoký betónový plot na vlastnom pozemku a to asi tak 20 cm od jedného suseda 75m a 10-40 cm na druhej strane od suseda keďže plot ide rovno a pozemok sa láme . Keď sme stavali plot na obecnom úrade nám povedali že stačí sa dohodnúť so susedmi a postaviť lenže toto nie je pravda postavili sme a k stavbe treba ohlásenie drobnej stavby......... podali sme ohlásenie drobnej stavby ale tu zrazu aj keď je plot celou časťou na mojej stane pítajú odomňa vyjadrenie susedou ale už zrazu nikto s ničím nesúhlasí, aj keď ako dobrý sused som im postavil plot zadarmo . Moja otázka je keďže plot stojí celou čiastkou na mojej strane niekde som sa dočítal že vyjadrenie susedou nie je potrebné............. viem mi niekto pomôcť ako to je?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    krb-nik Pozri príspevok
    Máme 150 m dlhý a 2 m vysoký betónový plot na vlastnom pozemku a to asi tak 20 cm od jedného suseda 75m a 10-40 cm na druhej strane od suseda keďže plot ide rovno a pozemok sa láme . Keď sme stavali plot na obecnom úrade nám povedali že stačí sa dohodnúť so susedmi a postaviť lenže toto nie je pravda postavili sme a k stavbe treba ohlásenie drobnej stavby......... podali sme ohlásenie drobnej stavby ale tu zrazu aj keď je plot celou časťou na mojej stane pítajú odomňa vyjadrenie susedou ale už zrazu nikto s ničím nesúhlasí, aj keď ako dobrý sused som im postavil plot zadarmo . Moja otázka je keďže plot stojí celou čiastkou na mojej strane niekde som sa dočítal že vyjadrenie susedou nie je potrebné............. viem mi niekto pomôcť ako to je?
    Ohlásenie stavebnému úradu postačí pri drobných stavbách, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie. Uvádza to § 55 ods. 2 stavebného zákona.

    Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. pre stavbu na bývanie, pre stavbu občianskeho vybavenia, pre stavbu na výrobu a skladovanie, pre stavbu na individuálnu rekreáciu) a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie. Uvádza to § 139b ods. 6 stavebného zákona.

    Za drobné stavby sa považuje aj oplotenie. Uvádza to § 139b ods. 7 písm. b) stavebného zákona.

    Na výstavbu oplotenia teda nie je potrebné stavebné povolenie, je však nutné túto stavbu vopred ohlásiť stavebnému úradu.

    Vo všeobecnosti súhlas suseda nepotrebujete.

    Musíte však počítať s tým, že stavebný úrad môže určiť, že ohlásenú drobnú stavbu, stavebnú úpravu alebo udržiavacie práce možno uskutočniť len na základe stavebného povolenia. Uvádza to § 57 ods. 1 stavebného zákona.

    Pre úplnú informáciu si však prečítajte uvedené paragrafy zákona.
    http://www.vyvlastnenie.sk/clanok/a/...ystavbu-plota/


    1. Základné požiadavky

    Oplotenie zákon definuje ako drobnú stavbu. Pod termínom drobná stavba rozumieme stavbu, ktorá má doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu a ďalej takú, ktorá nemôže podstatne ovplyvniť životné prostredie.


    Na postavenie oplotenia nie je potrebné mať stavebné povolenie, stavebník však musí stavbu ohlásiť na obecnom úrade. V ohlásení treba uviesť okrem osobných i nasledovné údaje: druh, rozsah, účel a miesto stavby, jednoduchý technický opis jej uskutočnenia, čiže spôsob, ako bude oplotenie zhotovené, či priehľadným oceľovým pletivom, alebo oplotenie bude nepriehľadné a murované, či drevené priehľadné alebo drevené čiastočne nepriehľadné. Ďalej treba uviesť parametre týkajúce sa dĺžky a výšky plotu.
    Oplotenie býva zväčša priehľadné, ale smerom ku vchodu domu, či vchodu na terasu v záujme ochrany súkromia sa stavia časť plota ako nepriehľadná. K ohláseniu treba pripojiť aj jednoduchý situačný náčrt s vyznačením umiestnenia oplotenia na pozemku.

    V bežnom živote je zaužívané pravidlo - ak stavebník stavia oplotenie svojho pozemku, hradí náklady vynaložené na oplotenie z pravej strany pozemku. Primárnou funkciou oplotenia je vymedziť a chrániť súkromný pozemok, súčasne sa stáva i dôležitým architektonickým doplnkom - treba rešpektovať, aby použitý materiál a konštrukcia stavby korešpondovali s okolitým prostredím a štýlom domu.
    2. Konštrukcia plotu
    Výber konštrukcie

    Plot je líniová stavba, pozostávajúca z nosných stĺpikov umiestnených v rovnakej vzdialenosti od seba, na ktorých sú upevnené priečniky nesúce výplne, ktoré slúžia ako zábrana pohybu či pohľadu. Konštrukcia stavby pozostáva zo základovej časti zapustenej do zeme a nadzemnej časti, ktorá môže byť plná - nepriehľadná po celej dĺžke alebo kombinovaná tak, že stĺpiky spojené s podmurovkou sú plné a výplne priehľadné. Vhodné je odlíšiť oplotenie pozdĺž vstupnej časti pozemku od plota, oddeľujúceho susedné parcely.

    Umiestnenie

    Plot budujeme na hranici pozemku, aby bol oddelený od ostatných plôch a od verejnej časti ulice. V záhradnej časti ho môžeme využiť ako predel medzi obytnou časťou a úžitkovou zónou, použiť na vymedzenie priestoru pre hospodárske zvieratá, vytvoriť ním chránené oddychové zákutie alebo zakryť hospodárske príslušenstvo. Na každý tento účel sa hodí iný typ, pričom je rozdiel najmä pri použití plota s podmurovkou, murovaného alebo živého plota.
    Pri návrhu stavby plota treba dbať i na zakomponovanie vstupnej brány, priestoru pre odpadové nádoby, umiestnenie plynomeru, elektromeru a poštovej schránky.
    Výška oplotenia je variabilná
    nízke ploty pôsobia ľahko a len symbolicky,
    vysoké ploty zabezpečia ochranu i súkromie.
    Bežná výška postaveného plotu sa pohybuje okolo 1600 mm.
    Materiálové riešenie

    Najvhodnejšie sú drevo, kameň a tehla, menej sa používa kov.
    Alternatívnym riešením sú keramické a betónové ornamentálne tvarovky a betónové prefabrikáty.
    Podľa použitia stavebného materiálu a technológie sa ploty delia na:
    murované,
    drevené,
    kovové,
    drôtené,
    živé,
    kombinované.

    atď ....
    http://www.stavba-online.sk/plot-a-o...nkcne-doplnky/

    krb-nik je offline (nepripojený) krb-nik

    ambiciózny manažér a obchodník ...viac krb-nik
    napísal som to takto je to dobré?

    VEC : vyjadrenie susedov k drobnej stavbe oplotenia xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

    Ohlásenie stavebnému úradu postačí pri drobných stavbách, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie. Uvádza to § 55 ods. 2 stavebného zákona.
    Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. pre stavbu na bývanie, pre stavbu občianskeho vybavenia, pre stavbu na výrobu a skladovanie, pre stavbu na individuálnu rekreáciu) a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie. Uvádza to § 139b ods. 6 stavebného zákona.
    Za drobné stavby sa považuje aj oplotenie. Uvádza to § 139b ods. 7 písm. b) stavebného zákona.

    Na výstavbu oplotenia teda nie je potrebné stavebné povolenie, je však nutné túto stavbu vopred ohlásiť stavebnému úradu čo som aj spravila prostredníctvom ohlásenia drobnej stavby na obecný úrad v xxxxxxx aj keď dodatočne.



    Vo všeobecnosti súhlas suseda nepotrebujem keďže plot stojí celou časťou na mojej strane pozemku a to 10 – 40 cm od susediacich podzemkov. Udržiavacie práce sa dajú robiť s mojej strany a takisto aj so strany od susedov jednoducho a to rozoraním plota ktorý je rozoberateľný a urobením údržby na mojej strane pozemku.


    S pozdravom . xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

    betónový plot na vlastnom podzemku a dobrý sused

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.