Zavrieť

Porady

preplatok za vyučtovanie za správu bytu - vyplatenie správca podmienuje

dobry den,
bol by som rad, ak by niekto vedel poradit, ako sa zachovat ak správca oznamil vlastnikovi bytu, ze "Preplatok Vám bude vyplatený do 30 dní od doručenia vyúčtovania, pokiaľ bude na účte Vášho bytového domu dostatok finančných prostriedkov a uhradené nedoplatky.“ POzrel som sa do zakona o bytoch a s podivenim som zistil, ze je to asi mozne, kedze ucet na ktory vlastnici uhradzaju platby za spravu bytu je vlastnictvom vlastnikov bytu a spravca odtial berie peniaze na spravu. To akoze ak je v dome 5 neplatičov a 2 slusni platici, tak su platici odkazani na dobru volu neplaticov, ci sa im uraci zaplatit za spravu a ak sa nejake zvysky najdu, tak sa doplatia platicom preplatky? trochu cudne, nie?
poradi niekto ako to vlastne funguje?nechce sa mi verit, ze to je tak ako pisem.
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Je to tak, správca vám nevyplatí preplatky zo svojho majetku.
Nedoplatky na zálohových platbách je potrebné kontrolovať a vymáhať priebežne, nielen raz ročne alebo pri vyúčtovacích faktúrach. Ak má niekto nedoplatok za tri mesiace, treba ho vymáhať aj s úrokmi z omeškania, prípadne aj zmluvnou pokutou (ak je dohodnutá).
7 1
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
karol x karol x

karol x je offline (nepripojený) karol x

dakujem,
vznika tymto sposobom zalozne pravo ostatnym vlastnikom bytov na byt, ktory patri neplaticovi? mozno ho potom predat v drazbe? som sa to docital v zakone.
dalo by sa to vyriesit tak, ze platic by si uplatnoval zapocitanie svojich preplatkov voci jeho buducim zalohovym platbam?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Podľa § 15 bytzákona v spojení s § 151j obč. zákonníka môžete dať byt do dobrovolnej dražby.

Mnohí správcovia žiadajú započítanie, nie je s tým taká práca. Vlastne to máš predplatené.
6 0
karol x karol x

karol x je offline (nepripojený) karol x

Mária27 Pozri príspevok
Podľa § 15 bytzákona v spojení s § 151j obč. zákonníka môžete dať byt do dobrovolnej dražby.

Mnohí správcovia žiadajú započítanie, nie je s tým taká práca. Vlastne to máš predplatené.
myslis mnohi vlastnici ziadaju zapocitanie preplatkov?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

karol x Pozri príspevok
myslis mnohi vlastnici ziadaju zapocitanie preplatkov?
Nemusia žiadať, ved to správca vidí. Ale môžeš mu to oznámiť, ak by náhodou kontroloval len mesačné zostavy ... V prvom rade by mal kontrolovať neplatičov.
5 0
karol x karol x

karol x je offline (nepripojený) karol x

vdaka
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

karol x Pozri príspevok
dobry den,
bol by som rad, ak by niekto vedel poradit, ako sa zachovat ak správca oznamil vlastnikovi bytu, ze "Preplatok Vám bude vyplatený do 30 dní od doručenia vyúčtovania, pokiaľ bude na účte Vášho bytového domu dostatok finančných prostriedkov a uhradené nedoplatky.“ POzrel som sa do zakona o bytoch a s podivenim som zistil, ze je to asi mozne, kedze ucet na ktory vlastnici uhradzaju platby za spravu bytu je vlastnictvom vlastnikov bytu a spravca odtial berie peniaze na spravu. To akoze ak je v dome 5 neplatičov a 2 slusni platici, tak su platici odkazani na dobru volu neplaticov, ci sa im uraci zaplatit za spravu a ak sa nejake zvysky najdu, tak sa doplatia platicom preplatky? trochu cudne, nie?
poradi niekto ako to vlastne funguje?nechce sa mi verit, ze to je tak ako pisem.
Je to bohužiaľ tak. Ty, ako spoluvlastník vlastne úveruješ neplatičov. Správca, ak nie sú na účte peniaze, lebo neplatiči dlhujú na zálohových platbách, tak nemá z čoho vyplatiť preplatok.
5 0
karol x karol x

karol x je offline (nepripojený) karol x

Chobot Pozri príspevok
Je to bohužiaľ tak. Ty, ako spoluvlastník vlastne úveruješ neplatičov. Správca, ak nie sú na účte peniaze, lebo neplatiči dlhujú na zálohových platbách, tak nemá z čoho vyplatiť preplatok.
ok. to chapem, ale rozumny clovek by prepokladal, ze spravca voci takemuto neplaticovi zasiahne, nie? ved je spravca!
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

karol x Pozri príspevok
ok. to chapem, ale rozumny clovek by prepokladal, ze spravca voci takemuto neplaticovi zasiahne, nie? ved je spravca!
Správca môže zasiahnúť len na základe rozhodnutia vlastníkov. On nie je všemocný.Vidím, že zákon 182 si si začal čítať, tak isto sa dočítaš aj toto Takže na schôdzi treba dať návrh na dražbu a ak to vlastníci odsúhlasia, čo by rozumný človek predpokladal-ako píšeš, tak správca to postúpi dražobnej spoločnosti.
4 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

karol x Pozri príspevok
ok. to chapem, ale rozumny clovek by prepokladal, ze spravca voci takemuto neplaticovi zasiahne, nie? ved je spravca!
Možno aj zasiahol, len o tom nevieš. Dať niekomu byt do dražby je už krajné a výnimočné riešenie. A nerobí sa to pre 500 EUR dlhu. Na to, aby dali niekomu byt do dražby už musí dlhovať trochu vyššiu sumu. Čo poznám správcov, tak do dražby dávajú dlžníkov s dlžnou sumou cca. 15.000 EUR a vyššie.

Predtým správca pošle výzvu na uhradenie dlžnej sumy, prípadne ešte jednu. Problém je aj v tom, že dlžné sumy na zálohových predpisoch sa ťažko vymáhajú. Skutočne preukázateľným dokladom o dlhu je až ročné vyúčtovanie nákladov, na základe ktorého môže správca dať napr. vystaviť platobný rozkaz na dlžníka. Ale ako som písal, kvôli dlhu do 1000 EUr mu nedá byt do dražby, leda, že by to ostatní vlastníci vyslovene chceli.
1 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Chobot Pozri príspevok
Možno aj zasiahol, len o tom nevieš. Dať niekomu byt do dražby je už krajné a výnimočné riešenie. A nerobí sa to pre 500 EUR dlhu. Na to, aby dali niekomu byt do dražby už musí dlhovať trochu vyššiu sumu. Čo poznám správcov, tak do dražby dávajú dlžníkov s dlžnou sumou cca. 15.000 EUR a vyššie.

Predtým správca pošle výzvu na uhradenie dlžnej sumy, prípadne ešte jednu. Problém je aj v tom, že dlžné sumy na zálohových predpisoch sa ťažko vymáhajú. Skutočne preukázateľným dokladom o dlhu je až ročné vyúčtovanie nákladov, na základe ktorého môže správca dať napr. vystaviť platobný rozkaz na dlžníka. Ale ako som písal, kvôli dlhu do 1000 EUr mu nedá byt do dražby, leda, že by to ostatní vlastníci vyslovene chceli.
Súhlasím s tebou, avšak ten dlh 15tis€ je prehnaný, lebo títo dlžníci majú obvykle aj iné dlhy a tak sa ľahko môže stať, že nároky veriteľov nebudú uspokojené, aj keď vlastníci bytov sú prioritní veritelia...a čakať až bude mať niekto dlh 15tis € na byte...tak to nemyslíš vážne?
1 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Ono sa to praktizuje zvyčajne tak, že sa na vyplatenie preplatkov požičia z prostriedkov na FO. Ja mám už preplatky vyplatené ale z tých ktorí majú nedoplatky sa ozvalo tak 20% a aj z nich polovica chce zaplatiť splátkami.
Pre mňa je výhodné, keď niekto si nechá preplatok ako predplatenie, nemusím toľko požiačiavať. Len je s tým viac roboty, keď máme mesačné platby cez inkaso.
Mám aj v tomto roku dvoch neplatičov, ktorí mi nezaplatili ad začiatku roka ani cent. A aj tá suma nám chýba, lebo bola dosť dlho zima a viac sa vykurovalo a faktúry za teplo sú dosť vysoké.
Nechcem sa tu sťažovať.
Ale viem o spoločenstvách, kde si na vyplatenie preplatkov dajú aj termín 60 dní.
3 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Halli Pozri príspevok
Súhlasím s tebou, avšak ten dlh 15tis€ je prehnaný, lebo títo dlžníci majú obvykle aj iné dlhy a tak sa ľahko môže stať, že nároky veriteľov nebudú uspokojené, aj keď vlastníci bytov sú prioritní veritelia...a čakať až bude mať niekto dlh 15tis € na byte...tak to nemyslíš vážne?
Sorry, zle som to skonvertoval. V korunách to bolo od 50.000 SKK, takže tých 1500 EUR.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Chobot Pozri príspevok
Sorry, zle som to skonvertoval. V korunách to bolo od 50.000 SKK, takže tých 1500 EUR.
Presne tak, to som chcela aj napísať...
0 0
prudky prudky

prudky je offline (nepripojený) prudky

Halli Pozri príspevok
Súhlasím s tebou, avšak ten dlh 15tis€ je prehnaný, lebo títo dlžníci majú obvykle aj iné dlhy a tak sa ľahko môže stať, že nároky veriteľov nebudú uspokojené, aj keď vlastníci bytov sú prioritní veritelia...a čakať až bude mať niekto dlh 15tis € na byte...tak to nemyslíš vážne?
Aby si neskôr nebola prekvapená, že najprioritnejším veriteľom je štát.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Halli Pozri príspevok
Súhlasím s tebou, avšak ten dlh 15tis€ je prehnaný, lebo títo dlžníci majú obvykle aj iné dlhy a tak sa ľahko môže stať, že nároky veriteľov nebudú uspokojené, aj keď vlastníci bytov sú prioritní veritelia...a čakať až bude mať niekto dlh 15tis € na byte...tak to nemyslíš vážne?
Podľa § 151j občianskeho zákonníka ak pohľadávka zabezpečená záložným právom nie je riadne a včas splnená, môže záložný veriteľ začať výkon záložného práva ... predajom zálohu na dražbe podľa osobitného zákona, ...

Riadne a včas sa analogicky posudzuje ako pri výpovedi z nájmu bytu podľa § 711 - ak nezaplatil nájomné alebo úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu za dlhší čas ako tri mesiace.
8 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Mária27 Pozri príspevok
Podľa § 151j občianskeho zákonníka ak pohľadávka zabezpečená záložným právom nie je riadne a včas splnená, môže záložný veriteľ začať výkon záložného práva ... predajom zálohu na dražbe podľa osobitného zákona, ...

Riadne a včas sa analogicky posudzuje ako pri výpovedi z nájmu bytu podľa § 711 - ak nezaplatil nájomné alebo úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu za dlhší čas ako tri mesiace.

vypalnicky paragraf, ktorý do Zákona zakomponovali sami výpalníci
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Indeed Pozri príspevok
vypalnicky paragraf, ktorý do Zákona zakomponovali sami výpalníci
To nevhodné prepošlem do parlamentu
5 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

prudky Pozri príspevok
Aby si neskôr nebola prekvapená, že najprioritnejším veriteľom je štát.
Budeš prekvapený, ale v prípade dražby bytu nie je najprioritnejším veriteľom štát Sú to ostatní vlastníci, resp. SVB.
5 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Chobot Pozri príspevok
Možno aj zasiahol, len o tom nevieš. Dať niekomu byt do dražby je už krajné a výnimočné riešenie. A nerobí sa to pre 500 EUR dlhu. Na to, aby dali niekomu byt do dražby už musí dlhovať trochu vyššiu sumu. Čo poznám správcov, tak do dražby dávajú dlžníkov s dlžnou sumou cca. 15.000 EUR a vyššie.

Predtým správca pošle výzvu na uhradenie dlžnej sumy, prípadne ešte jednu. Problém je aj v tom, že dlžné sumy na zálohových predpisoch sa ťažko vymáhajú. Skutočne preukázateľným dokladom o dlhu je až ročné vyúčtovanie nákladov, na základe ktorého môže správca dať napr. vystaviť platobný rozkaz na dlžníka. Ale ako som písal, kvôli dlhu do 1000 EUr mu nedá byt do dražby, leda, že by to ostatní vlastníci vyslovene chceli.
Trochu zavádzaš so sumami. Nikde nie je napísané, že byt nemôže ísť do dražby, ak má neplatič dlh "len" 500 EUR, ale že musí dlhovať vyššiu sumu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať