Zavrieť

Porady

spalovanie tukov

Zaujima ma, s cielom znizenia tukov, teoria dodrzania nizkej tepovej frekvencie pre ich spalovanie. Trochu mi to nesedi. Prebrowsoval som "cely" net a vsade som sa iba docital, ze ked chcem spalovat najviac tuky, musim udrziavat cca 60%max. tepovej frekvencie a slapat tak viac ako 30 min. Ked zvysujem intenzitu, metabolizmus zacne vo vacsej miere spalovat cukry. Ale na to potrebujem dostatok kyslika, a ak po case nestacim okyslicovat organizmus, vyplavuje sa mi laktat a citim palenie. Tam vsetky teorie na webe koncia. Nikde nieje informacia, ze co sa deje, ked ja citim palenie, ale dalej drzim vyssie tepy. Otazka znie, co je vhodnejsie pri 60 minutovom bicyklovani? Mat tep na spalovanie tuku = cca 110, alebo tep 170, kde zas spalujem celkovo viac kalorii? Pri oboch pripadoch beriem do uvahy kontrolovane stravovanie s nizkym obsahom kcal. Nikde som nenasiel odpoved, ze co spaluje metabolizmus, ked sa zacne vyplavovat laktat, ale tepy drzim stale vyssie. Akym pomerom sa spaluju tuky a cukry, ked na spalovanie cukrov uz nieje dostatok kyslika?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

    ErinErin
    Pozor, keď spáliš toho priveľa, na druhý deň si ako prejdený parným valcom! Pri vyššej frekvencii sa doporučuje čím skôr - aspoň do hodiny doplniť kalórie jedlom. Pozor na možnosť pretrénovania - zasahuje negatívne organizmus, zdravie i psychiku. Oplatilo by sa Ti poradiť o tréningoch s odborníkom - snáď bude niekto erudovaný v tom Tvojom fitku, aby si nedospel "športom k trvalej invalidite".

    http://www.sportujeme.sk/fitness/pozor-na-pretrenovanie
    http://www.bbcenter.sk/clanky/3-meto...ovanie-a-unava

    Obsah seriálu PRETRÉNOVANIE:

    1. časť - Úvod, história, základné pojmy
    http://www.climb.sk/?action=show&link=2008120004
    1.1 Stručná história
    1.2 Pretrénovanie vo všeobecnosti
    1.3 Stupne pretrénovania
    1.4 Superkompenzácia
    2. časť - Fyziológia a príčiny pretrénovania
    http://www.climb.sk/?action=show&link=2008120011
    2.1 Typy pretrénovania
    2.2 Tréningový plán
    2.3 Funkcia endokrinného systému
    2.4 Kyselina mliečna, laktátová krivka
    2.5 Výživa a jedlo
    3. časť - Symptómy pretrénovania
    http://www.climb.sk/?action=show&link=2009010002
    4. časť - Zotavenie
    http://www.climb.sk/?action=show&link=2009010006
    5. časť - Test
    http://www.climb.sk/?action=show&link=2009010008
    4.1 Ruskov ortostatický test
    4.2 Iné testy merania puzlu
    4.3 Ruffierova skúška
    4.4 Test „telesného zdravia“
    4.5 Test Francúzskeho združenia športového lekárstva (in english)
    4.6 Laktátový test
    6. časť - Prevencia, záver
    http://www.climb.sk/?action=show&link=2009020001
    Naposledy upravil ErinErin : 10.06.11 at 19:44 Dôvod: Doplnenie linkov
    Každý stroj má ideálne otáčky pre maximálny výkon. Aj srdce je taký stroj. Používanie maximálnych otáčok (tep 170) je krátkodobe (1-2 min) efektívny, ale dlhodobo nivočí "piesty, vačky, ojnice..." chlopne...

    Logický zaťažovanie veľkých svalov spotrebováva veľa energie. Prudké spaľovanie energie spotrebuváva energiu ľahko dostupnú (cukry) pozvoľné spaľovanie spotrebúva aj energiu zo vzdialenejších zdrojov (tuky)

    ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

    ErinErin
    Teória o maximálne 55 - 60% tepovej frekvencie na spaľovanie tukov je oficiálne uznávaná v medicínskych kruhoch. Neviem vysypať z rukáva pomer živín, ktoré sa spaľujú pri aeróbnej alebo anaeróbnej frekvencii, otázkou je, čo chceš dosiahnuť. Spomínaný spôsob spaľovania tukov je úvod do zmeny životného štýlu: Ak má niekto do 200 kg, maratón by ho na začiatku zabil. Po priblížení sa ideálnej hmotnosti môže prejsť na aeróbnu aktivitu, ktorá má narozdiel od zhadzovania tukov aj iné prospešné účinky na zdravie ako napr. na kardiovaskulárny systém.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Bergi Pozri príspevok
    Zaujima ma, s cielom znizenia tukov, teoria dodrzania nizkej tepovej frekvencie pre ich spalovanie. Trochu mi to nesedi. Prebrowsoval som "cely" net a vsade som sa iba docital, ze ked chcem spalovat najviac tuky, musim udrziavat cca 60%max. tepovej frekvencie a slapat tak viac ako 30 min. Ked zvysujem intenzitu, metabolizmus zacne vo vacsej miere spalovat cukry. Ale na to potrebujem dostatok kyslika, a ak po case nestacim okyslicovat organizmus, vyplavuje sa mi laktat a citim palenie. Tam vsetky teorie na webe koncia. Nikde nieje informacia, ze co sa deje, ked ja citim palenie, ale dalej drzim vyssie tepy. Otazka znie, co je vhodnejsie pri 60 minutovom bicyklovani? Mat tep na spalovanie tuku = cca 110, alebo tep 170, kde zas spalujem celkovo viac kalorii? Pri oboch pripadoch beriem do uvahy kontrolovane stravovanie s nizkym obsahom kcal. Nikde som nenasiel odpoved, ze co spaluje metabolizmus, ked sa zacne vyplavovat laktat, ale tepy drzim stale vyssie. Akym pomerom sa spaluju tuky a cukry, ked na spalovanie cukrov uz nieje dostatok kyslika?
    Dolná hranica aeróbneho pásma je 65% maximálnej tepovej frekvencie a horná hranica 90% maximálnej tepovej frekvencie.
    Výpočet :
    220-vek= maximálna tepová frekvencia,teda max.TF
    max.TF x 0,65=65% max.TF
    max.TFx 0,80= 80% max.TF

    Pokiaľ neobľubujete matematiku, z pohľadu laika: tepová frekvencia pod úrovňou aerobného pásma je vtedy, keď normálne dýchame a nerobí nám problém pri cvičení súvisle rozprávať. Tepová frekvencia sa pohybuje v úrovni aerobného pásma, keď dýchame zhlboka a sťažka rozprávame, ale nelapáme po dychu. Tepová frekvencia skočí do anaeróbneho pásma, keď sa zadúšame, dychčíme a nie sme schopní povedať súvisle viac než dve slová.
    Aeróbny pohyb nie je cvičenie, pri ktorom vypľujete pľúca. Šetrite si nadšenie a aktivitu vykonávajte s nízkou intenzitou, prípadne intenzitu po určitých krátkych časových intervaloch striedajte. Cieľom cvičenia nie je pripraviť vás o posledné zvyšky síl a odrovnať na najbližších pár dní, ale naopak, „našlapať“ vás endorfínmi a energiou a nakopať telesný tuk .

    Bergi je offline (nepripojený) Bergi

    Bergi
    Ďakujem za odpovede. Som 181cm, 85 kilový chalan, ktorý 5x za týždeň (podľa počasia) bicykluje 40-60 minút a ešte 2-3 x ide do posilňovne. Tepy riešim Sportesterom. Pásma sú mi docela jasné, len položím tu otázku ešte raz. Čo pálim, keď idem na bicykli 60 minút tepom 160?

    Bergi je offline (nepripojený) Bergi

    Bergi
    Chybu v zadaní nevidím Otázka mi dáva zmysel. Ale vidím, že ty sa rád hrávaš s myšou ...

    Bergi je offline (nepripojený) Bergi

    Bergi
    od konca:
    s čím sa rád hráš: ani to nechcem vedieť... )

    rovnaký tep: používam garmin a myslím, že sa dá nejak súbor poslať, na ktorom uvidíš, že idem 60 minút 160 tep

    Vidíš, presne toto som chcel vedieť. Osvietil si mi pohľad na vec Ďakujem Ti za to.
    Takže keď idem 60 minút v zóne 2 spaľujem tuky a keď idem v zóne 4/5 spaľujem viac sacharidy a menej tuky. Tým sa dostávam k otázke, ktorá mi stále vŕta hlavou: Nie je efektívnejšie na chudnutie ísť 60min vo vysokom tepe, kedy spálim viac kalórií ako v zóne 2? Pomer sacharidov je zo začiatku väčší, ale nakoniec aj tak príde na tuky. A spotrebované kcal sú oveľa väčšie. Tak ja vidím celkový efekt účinnejší. Totiž mne sa zdá, že teória spaľovania tukov v zóne 2 je taká príjemná výhovorka pre ľudí, ktorým sa nechce makať. Síce pravdivá, ale nie až tak účinná.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Bergi Pozri príspevok
    Zaujima ma, s cielom znizenia tukov, teoria dodrzania nizkej tepovej frekvencie pre ich spalovanie. Trochu mi to nesedi. Prebrowsoval som "cely" net a vsade som sa iba docital, ze ked chcem spalovat najviac tuky, musim udrziavat cca 60%max. tepovej frekvencie a slapat tak viac ako 30 min. Ked zvysujem intenzitu, metabolizmus zacne vo vacsej miere spalovat cukry. Ale na to potrebujem dostatok kyslika, a ak po case nestacim okyslicovat organizmus, vyplavuje sa mi laktat a citim palenie. Tam vsetky teorie na webe koncia. Nikde nieje informacia, ze co sa deje, ked ja citim palenie, ale dalej drzim vyssie tepy. Otazka znie, co je vhodnejsie pri 60 minutovom bicyklovani? Mat tep na spalovanie tuku = cca 110, alebo tep 170, kde zas spalujem celkovo viac kalorii? Pri oboch pripadoch beriem do uvahy kontrolovane stravovanie s nizkym obsahom kcal. Nikde som nenasiel odpoved, ze co spaluje metabolizmus, ked sa zacne vyplavovat laktat, ale tepy drzim stale vyssie. Akym pomerom sa spaluju tuky a cukry, ked na spalovanie cukrov uz nieje dostatok kyslika?
    Nekončia ....
    Bergi Pozri príspevok
    Ďakujem za odpovede. Som 181cm, 85 kilový chalan, ktorý 5x za týždeň (podľa počasia) bicykluje 40-60 minút a ešte 2-3 x ide do posilňovne. Tepy riešim Sportesterom. Pásma sú mi docela jasné, len položím tu otázku ešte raz. Čo pálim, keď idem na bicykli 60 minút tepom 160?
    ...nájdi si špeciálnejšie fóra ...

    Je ich veľa ...

    http://www.google.sk/search?hl=sk&sa...w=1276&bih=633

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Bergi Pozri príspevok
    Ďakujem za odpovede. Som 181cm, 85 kilový chalan, ktorý 5x za týždeň (podľa počasia) bicykluje 40-60 minút a ešte 2-3 x ide do posilňovne. Tepy riešim Sportesterom. Pásma sú mi docela jasné, len položím tu otázku ešte raz. Čo pálim, keď idem na bicykli 60 minút tepom 160?
    Bergi Pozri príspevok
    Dík. Si sa vyzul z odpovede Google ma celý prebehnutý.
    Vyzul som si tenisky akurát ....

    Ale veď sa zamysli sám nad otázkou .......dáva Ti zmysel ????
    Lebo mne nie ...



    Odpoveď Ti dám neskôr ......keď prídeš na chybu v zadaní otázky .

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Bergi Pozri príspevok
    Ďakujem za odpovede. Som 181cm, 85 kilový chalan, ktorý 5x za týždeň (podľa počasia) bicykluje 40-60 minút a ešte 2-3 x ide do posilňovne. Tepy riešim Sportesterom. Pásma sú mi docela jasné, len položím tu otázku ešte raz. Čo pálim, keď idem na bicykli 60 minút tepom 160?
    Bergi Pozri príspevok
    Chybu v zadaní nevidím Otázka mi dáva zmysel. Ale vidím, že ty sa rád hrávaš s myšou ...
    Od konca ...

    S čím ja sa hrávam rád , nerieš ...na to neprídeš tak skoro ...

    K otázke ...
    Mi povedz , že ideš rovnakým tempom stále ???....ak nie si vrcholový športovec ( čo nie si !!! ) , tak neexistuje ....
    Že rovnaký tep ????.....neblbni radšej ....
    A spaľovanie tukov ????

    Dôvod:
    Zo začiatku totiž organizmus čerpá najrýchlejšie i dostupné zdroje energie, čo sú glykogenové zásoby vo svaloch (sacharidy).
    Z tukov začína čerpať až po vyčerpaní glykogénov, čo je cca po 30-tich minutách telesnej námahy.

    Takže, keďže chceme spaľovať tuky, nezabúdajme na to.....

    Percento spáleného tuku z vydanej energie.
    % z max. tep.

    Zóna Frekvencia Tuk Glykogén

    Maximálna: 90 - 100 % 10 - 15 % 85 - 90 %

    Zóna 4/5: 80 - 90 % 10 -20 % 80 - 90 %

    Zóna 4: 70 - 80 % 40 - 60 % 50 - 85 %

    Zóna 3: 60 - 70 % 50 - 70 % 25 - 50 %

    Zóna 2: 50 - 60 % 70 - 85 % 10 - 25 %

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.