Zavrieť

Porady

Prihlásenie cudzinca na prechodný pobyt v SR

Dobrý deň,:-)

naozaj neviem,či som v správnej sekcii,ale mám otázku.vedel by mi niekto poradiť ako prihlásiť cudzinca rumunskej národnosti na prechodný pobyt v SR,aké doklady potrebuje,kolky a podobne?neviem to nikde nájst polopatisticky vysvetlené,na stránkach cudzineckej polície je to všelijak,len nie tak ako by malo byť.cudzinec je priatelom jedného známeho ,tiež z ROU,ktorý už pobyt vybavený má,len nevie ako sa to robí,pretože mu to záhadným sposobom vybavil bývalý zámestnávatel u ktorého pracoval na dohodu.

Ak by sa niekto nasiel,vopred dakujem:-).
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    aksc Pozri príspevok
    Dobrý deň,:-)

    naozaj neviem,či som v správnej sekcii,ale mám otázku.vedel by mi niekto poradiť ako prihlásiť cudzinca rumunskej národnosti na prechodný pobyt v SR,aké doklady potrebuje,kolky a podobne?neviem to nikde nájst polopatisticky vysvetlené,na stránkach cudzineckej polície je to všelijak,len nie tak ako by malo byť.cudzinec je priatelom jedného známeho ,tiež z ROU,ktorý už pobyt vybavený má,len nevie ako sa to robí,pretože mu to záhadným sposobom vybavil bývalý zámestnávatel u ktorého pracoval na dohodu.

    Ak by sa niekto nasiel,vopred dakujem:-).

    Zdroj: http://mic.iom.sk/sk/pobyt/prechodny...obyt-v-sr.html

    Žiadosť o povolenie na prechodný pobyt
    Žiadosť o povolenie na prechodný pobyt na Slovensku sa skladá z oficiálneho formulára žiadosti a všetkých požadovaných príloh.

    Žiadosť o udelenie povolenia na prechodný pobyt treba podať osobne v zahraničí, a to na zastupiteľskom úrade SR akreditovanom pre štát, ktorý cudzincovi vydal cestovný doklad, alebo pre štát, v ktorom má cudzinec bydlisko. (Ak to nie je možné, v prípadoch hodných osobitného zreteľa, ministerstvo zahraničných vecí po dohode s ministerstvom vnútra určí iný zastupiteľský úrad.)

    Na Slovensku na príslušnom oddelení cudzineckej polície môže o prechodný pobyt požiadať len:
    • cudzinec, ktorý nepotrebuje na vstup na Slovensko vízum
    • cudzinec, ktorý žiada o povolenie na účel zamestnania a v jeho prípade sa neprihliada na situáciu na trhu práce (pozri sekciu Práca/Zamestnanie)
    • cudzinec, ktorý žiada o povolenie na účel osobitnej činnosti (napr. lektor, umelec, športovec)
    • slobodné dieťa do 18 rokov, ktoré je dieťaťom cudzinca s prechodným pobytom alebo jeho manžela/-ky, alebo dieťaťom azylanta alebo manžela/-ky azylanta, ktorý má dieťa v osobnej starostlivosti
    • rodič alebo starý rodič azylanta mladšieho ako 18 rokov
    • závislá osoba podľa medzinárodnej zmluvy
    • manžel/-ka azylanta
    • cudzinec, ktorý žiada o povolenie za účelom plnenia služobných povinností civilnými zložkami ozbrojených síl
    • cudzinec s dlhodobým pobytom (ktorý mal nepretržitý pobyt v EÚ/EHP 5 rokov)
    • cudzinec, ktorému výnimku ustanovuje osobitná medzinárodná zmluva
    • cudzinec, ktorý pracuje pre zahraničného investora v Slovenskej republike a zároveň je občanom členského štátu Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj
    • cudzinec, ktorý zastupuje alebo pracuje pre významného zahraničného investora v Slovenskej republike, ako aj manžel/ka alebo dieťa mladšie ako 18 rokov tohto cudzinca
    Doklady, potrebné pri žiadosti o prechodný pobyt:

    1. vyplnený formulár žiadosti
    2. 2 rovnaké farebné fotografie 3 x 3,5 cm
    3. kolok (hodnota závisí od účelu pobytu)
    4. platný cestovný pas
    5. doklad potvrdzujúci účel pobytu
    6. doklad o bezúhonnosti
    7. doklad o ubytovaní
    8. dôkaz o finančnom zabezpečení pobytu
    Najneskôr do 30 dní po udelení povolenia na prechodný pobyt alebo po vstupe cudzinca na územie SR treba ešte príslušnému na oddelení cudzineckej polície predložiť doklad o zdravotnom poistení cudzinca na území Slovenska a doklad o tom, že cudzinec netrpí nákazlivou chorobou ohrozujúcou verejné zdravie.

    http://mic.iom.sk/sk/pobyt/prechodny...obyt-v-sr.html

    viac info na linke

    aksc je offline (nepripojený) aksc

    aksc
    Ďakujem,toto sme potrebovali.Este by som mal zistiť,ako to je pokial ten dotycný clovek bude pracovat len na DOVP,potrebuje nejake povolenie alebo potvrdenie od zamestnávateľa?vid tex z MIC?

    Prihlásenie cudzinca na prechodný pobyt v SR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.