Zavrieť

Porady

Trestné oznámenie - ako vymôcť dlžnú sumu

Dobrý deň,

prosím o radu, podal som trestné oznámenie vo veci priestupku a obvodný úrad dal za povinnosť obvinenému uhradiť mi škodu. Jednalo sa o kúpu veci cez dobierku kde mi nebola dohodnutá vec doručená. Nakoľko mi škoda nebola uhradená, chcel by som sa informovať, aké mám najlepšie možnosti na získanie tejto sumy späť. Ide o čiastku do 200 euro, som fyzická osoba a taktiež aj obvinený.

Za odpoveď vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Chatár Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    prosím o radu, podal som trestné oznámenie vo veci priestupku a obvodný úrad dal za povinnosť obvinenému uhradiť mi škodu. Jednalo sa o kúpu veci cez dobierku kde mi nebola dohodnutá vec doručená. Nakoľko mi škoda nebola uhradená, chcel by som sa informovať, aké mám najlepšie možnosti na získanie tejto sumy späť. Ide o čiastku do 200 euro, som fyzická osoba a taktiež aj obvinený.

    Za odpoveď vopred ďakujem.
    Tak kto je obvinený? A z čoho?

    Inak neviem, akú právnu silu má to rozhodnutie OÚ uhradiť škodu, ale len súd môže niekoho právoplatne zaviazať niečo uhradiť. Takže:

    1. vyzvať dlžníka o vrátenie bezdôvodného obohatenia
    2. ak tak neurobí - návrh na vydanie plat. rozkazu
    3. po správoplatnení plat. rozkazu návrh na exekúciu

    focalor je offline (nepripojený) focalor

    focalor
    nepoznam presne znenie rozhodnutia o priestupku a o povinnosti nahradit skodu, ale mam za to, ze ak zabezpecis pravoplatnost a vykonatelnost rozhodnutia, je to v zmysle § 41 ods. 2 pism. f) Exekucneho poriadku exekucny titul a mozes sa obrati na exekutora na nuteny vykon tejto skody...
    P.S. Z poskytnuteho popisu nie je vsak
    mozne vyvodit jednoznacne zavery...

    focalor je offline (nepripojený) focalor

    focalor
    tak podla toho napísaného platí môj príspevok vyššie, podať návrh na vykonanie exekúcie u niektorého exekútora, priložiť overenú kópiu rozhodnutia spolu s pečiatkou právoplatnosti a vykonateľnosti (to by mali dať na úrade, kde bolo rozhodnutie vydané) zaplatiť 16,50 € v kolkoch ako poplatok a ideš, problém môže byť ten, že od odsúdeného možno nebude vedieť exekútor vymôcť sumu a v tom prípade bude žiadať trovy exekúcie od teba, tým nechcem strašiť, len to uvádzam pre úplnosť...

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Chatár Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď, ešte by som sa chcel spýtať v akých čiastkách sa pohybujú tie trovy exekúcie, popr. skúsenosti s úspešnosťou takýchto exekúcii.
    Úspešnosť exekúcie závisí od toho, či povinný má prostriedky na účtoch v bankách, či má majetok, či má príjem zo závislej činnosti. Najľahšie je získať peniaze z účtu v banke. Ak povinný je nemajetná a nevlastní žiadnu nehnuteľnosť, nemá príjem, tak vymožiteľnosť je veľmi malá.

    TinaL je offline (nepripojený) TinaL

    TinaL
    On to myslel asi tak, že aj obvinený je FO. Tiež som najskôr nepochopila ako môže byť aj obvinený.

    Chatár je offline (nepripojený) Chatár

    Chatár
    Ja som poškodený, podal som na dotyčného na polícii trestné oznámenie a po vyše roku vyšetrovania, vypočúvania a pod. mi bolo doručené z obvodného úradu rozhodnutie kde vymerali podvodníkovy smiešnu pokutu, trovy a dali mu za povinnosť nahradiť mi škodu ktorú mi spôsobil do 15 dní. Aby som upresnil, jedná sa o internetového podvodníka ktorý zaslal veci pod falošným menom s falošným obsahom. Nakoľko mi peniaze nezaslal tak som mu napísal jednu výzvu kde som ho žiadal o úhradu a pohrozil mu exekúciou na ktorú taktiež nereagoval. Na úrade mi povedali, že z ich strany je to uzatvorené a niečo v tom zmysle, že ho môžem dať na exekúciu alebo na súd.

    Toto je prvá vec, ktorú som musel riešiť, preto sa do takýchto sporov nevyznám a hľadám radu, čo bude najlepšie v takomto prípade urobiť.

    Chatár je offline (nepripojený) Chatár

    Chatár
    Ďakujem za odpoveď, ešte by som sa chcel spýtať v akých čiastkách sa pohybujú tie trovy exekúcie, popr. skúsenosti s úspešnosťou takýchto exekúcii.

    focalor je offline (nepripojený) focalor

    focalor
    trovy exekútora treba rátať od 50 € vyššie, často som sa stretol s tým, že trovy pri zastavení exekúcie pre nemajetnosť boli cca 200-400 €...

    TinaL je offline (nepripojený) TinaL

    TinaL
    Odmenu a náhradu súdnych exekútorov upravuje Vyhláška č. 288/1995 Z. z. v platnom znení (posledná novela bola 569/2008 Z. z.)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.