Zavrieť

Porady

vypocet poistneho - student, zivnostnik

Ahojte,

som student VS, chcem si zalozit zivnost + registrovat sa na danovom, co bude vlastne moja povinnost. Mam dve otazky:

1.) kolko € budem platit zdravotku, plati sa to mesacne alebo na rok do predu ? Platit to budem az na druhy rok ze ? Teda prvy rok nebudem nic platit.

2.) kolko € je maximalny rocny prijem, ktory nieje potrebne este zdanovat ?


ps: z praxe, su s tym velke peripetie, ist na prislusny urad a vybavit potrebne papiere ? Na co si davat pozor ?

Dakujem.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Gabika, tá suma platila pre príjem v roku 2010.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Veronika a aká platí teraz?
Ešte sa nedá povedať ... lebo vždy to vyhlasujú dosť neskoro. Takto to to má aspon cca približne.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Neviem to rýchlo nájsť, počítali sa z nej preddavky na ZP pre rok 2012 v RZZP za rok 2010.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Veronika,
nemáme istotu, že to táto vláda nepomení všetko od 1.1.12 ... čo sa týka odvodov.
0 0
kolac kolac

kolac je offline (nepripojený) kolac

takze ak to zhrniem, pri mojich "kriteriach" nebudem musiet platit nic pausalne
0 0
ivanval ivanval

ivanval je offline (nepripojený) ivanval

Aha. Takže ak tomu rozumiem dobre, tak pokiaľ budem študent (čiže pokiaľ budem na VŠ čo ja viem do 25), tak nebudem platiť ani do SP, ani zdravotné poistenie, pokiaľ sa budem držať do stanovenej hornej hranice prijmov, ktoré sú spomenuté vyššie ?

A ako je to s daňami z prijmu ? Chce odo mňa štát aspoň nejaké peniaze?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

ivanval Pozri príspevok
Aha. Takže ak tomu rozumiem dobre, tak pokiaľ budem študent, tak nebudem platiť ani do SP, ani zdravotné poistenie, pokiaľ sa budem držať do stanovenej hornej hranice prijmov, ktoré sú spomenuté vyššie ?

A ako je to s daňami z prijmu ? Chce odo mňa štát aspoň nejaké peniaze?
Ale príjmom sa rozumie príjem tržby nie to čo očistíš od nákladov
A ak sa to toho limitu zmestíš tak pri paušalnych výdavkoch ani tam od teba štát nič neuvidí na daniach
pomôcka viď tu http://www.porada.sk/t118512-pausal-...a-vydajov.html akurát v J9 treba zmeniť sumu na 3559,30 eur a vymazať poistku, nakoľko od tohto roka sa nedá uplatniť zníženie základu dane s pomocou poistky.
0 0
kolac kolac

kolac je offline (nepripojený) kolac

este sa spytam ja - ak nahodou presiahnem tych 3590€, tak budem musiet uhradit dan z tejto sumy + to nad ramec, alebo len z toho co je nad ramec ? To iste ma zaujma aj ohladne sp a zdravotky.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

kolac Pozri príspevok
este sa spytam ja - ak nahodou presiahnem tych 3590€, tak budem musiet uhradit dan z tejto sumy + to nad ramec, alebo len z toho co je nad ramec ? To iste ma zaujma aj ohladne sp a zdravotky.
Ak zarobíš 5000 eur a použiješ paušalne výdavky 40% tak to je cca 2000 eur paušal. Ostane ti základ dane 3000 e tj. ak použiješ nezdaniteľné minimum tak dan neplatíš ale tým že tvoje trzžby budú viac ako tých cca 3900 eur tak sa staneš povinným platcom odvodov do SP od 1.7.
a odvody do SP sú stanovené minimálne, takže bez ohľadu na to koľko máš nad cca 3900 eur tak zaplatíš rovnaké odvody do SP ako ten čo zarobil 10000 e
0 0
ivanval ivanval

ivanval je offline (nepripojený) ivanval

Takže aby mi to bolo už na 100% jasné, na tieto veci som dosť nechápavý...

Ak ročne nepresiahnem sumu 3590€ (len tržby, nie tržby mínus výdavky) tak neplatím zdravotné poistenie, sociálnu poisťovňu ani dane ?

Trocha ma pletie hlavne to zdravotné poistenie, niekto vyšie tam písal, že za túto sumu sa berie "vymeriavaci základ" ...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

ivanval Pozri príspevok
Takže aby mi to bolo už na 100% jasné, na tieto veci som dosť nechápavý...

Ak ročne nepresiahnem sumu 3590€ (tržby nie tržby mínus výdavky) tak neplatím zdravotné poistenie, sociálnu poisťovňu ani dane ?

Trocha ma pletie hlavne to zdravotné poistenie, niekto vyšie tam písal, že za túto sumu sa berie "vymeriavaci základ" ...
Bingo,
tak si to pamätaj. Ten VZ pre ZP je o dosť vyšší.
0 0
ivanval ivanval

ivanval je offline (nepripojený) ivanval

Aha...takže kvôli SP si treba sledovať tržby aby boli do 3590€, kvôli dani si treba sledovať aby boli tržby mínus výdavky (samozrejme nemôžu prekročiť 40% teda) do 3590€ ak som konečne správne pochopil všetky príspevky vyššie...

A ako sa teda ráta ten vymeriavaci základ pre ZP, respektíve aká je to suma keď vravíš, že to je vyššie ?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
podľa mňa nerozmýšľaš dobre. Sledovať sa to "oplatí" ak by sa ti príjmy pohybovali okolo tej hranice 3590 € - prekročiť ju o pár euracikov a potom nasl. rok cálovať, to by bola smola. Ale ak by si mohol zarobiť 2*3590 €, tak hádam neodmietneš "džob" kvôli odvodom, či?
0 0
kolac kolac

kolac je offline (nepripojený) kolac

takze ak presiahnem maximalnu ciastku pre odvody do sp a zdravotnej, tak od dalsieho roka budem platit cely rok aj napriek tomu, ze sa mi dalsi rok napr. prestane darit ? Potom by som mohol nejak zrusit zivnost a fungovat dalej ako nepodnikatel ?

a nedostalo sa mi odpovede na tu dan, ci sa bude platit dan len zo sumy nad ramec, alebo z celej sumy, dakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nad rámec, samozrejme.
0 0
ivanval ivanval

ivanval je offline (nepripojený) ivanval

KEJKA Pozri príspevok
podľa mňa nerozmýšľaš dobre. Sledovať sa to "oplatí" ak by sa ti príjmy pohybovali okolo tej hranice 3590 € - prekročiť ju o pár euracikov a potom nasl. rok cálovať, to by bola smola. Ale ak by si mohol zarobiť 2*3590 €, tak hádam neodmietneš "džob" kvôli odvodom, či?

Mam zivnost uz par mesiacov a vychadza mi to okolo tej hranice ze sa budu pohybovat moje prijmy...samozrejme pracu neodmietnem, ale predpokladam, ze to bude niekde v okoli, tak si to budem sledovat urcite pozorne aby som nemusel ako vravis platit kvoli par euram...

Ale fakty v tom mojom poslednom prispevku sedia vsetky presne teda ? A kolko je este ta hranica na platbu zdravotneho poistenia ?
0 0
kolac kolac

kolac je offline (nepripojený) kolac

kolko sa plati socialne poistenie ? nasiel som nieco taketo, ale moc tomu nerozumiem:
http://www.socpoist.sk/tabulka-plate...uara-2011/924s
0 0
ivanval ivanval

ivanval je offline (nepripojený) ivanval

kolac Pozri príspevok
kolko sa plati socialne poistenie ? nasiel som nieco taketo, ale moc tomu nerozumiem:
http://www.socpoist.sk/tabulka-plate...uara-2011/924s
mna zaujima, ze od kolko rocne sa plati...minimalne je cca. 46€...
0 0
kolac kolac

kolac je offline (nepripojený) kolac

ivanval:
Xanti Pozri príspevok
Ak tvoj príjem= tržby nepresiahnu za rok cca 3948,72 eur tak nebudeš ani od júla 2012 platiť odvody do SP.
46€ sa plati zdravotne, ci socialne ma rovnaku taxu ?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

kolac Pozri príspevok
ivanval:


46€ sa plati zdravotne, ci socialne ma rovnaku taxu ?
No sociálne na tento rok je 109,07 eur. Do SP sa platí viac ako do ZP.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať