Zavrieť

Porady

Spoluvlastníctvo nehnuteľnosti tromi osobami

Chcela by som Vás poprosiť o radu, dúfam že správne vysvetlím situáciu.
Strýko má starý dom a polovicu by chcel prepísať na mňa a môjho priateľa viete mi poradiť akým spôsobom by to bolo najlepšie, nakoľko ešte nie sme manželia. Chceli by sme k domu pristaviť a nadstaviť. Ako v tomto prípade čo sa týka prepisu a následného úveru, ktorý by sme chceli brať na ešte neexistujúci prístavbu. Môže byť spoluvlastníctvo nehnuteľností troch ľudí, ako je to na katastri v liste vlastníctva sú uvedené všetky tri osoby? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Alica Waka Pozri príspevok
    Chcela by som Vás poprosiť o radu, dúfam že správne vysvetlím situáciu.
    Strýko má starý dom a polovicu by chcel prepísať na mňa a môjho priateľa viete mi poradiť akým spôsobom by to bolo najlepšie, nakoľko ešte nie sme manželia. Chceli by sme k domu pristaviť a nadstaviť. Ako v tomto prípade čo sa týka prepisu a následného úveru, ktorý by sme chceli brať na ešte neexistujúci prístavbu. Môže byť ako je to na katastri v liste vlastníctva sú uvedené všetky tri osoby? Ďakujem
    Podielové spoluvlastníctvo nehnuteľností troch ľudí môže byť. Avšak skutočne by bolo lepšie, keby si základnú nehnuteľnosť dostala do daru sama, prípadne len polovicu (polovicu na strýka = podiel 1/2). Ak by ste pristavili či nastavili, tam by mohol získať podiel aj priateľ. Celá stavba by bola napr. v podieloch: strýko 1/4, ty 1/2, priateľ 1/4.

    Prístavbu a nadstavbu by ste si mohli dať aj skolaudovať do podielového spoluvlastníctva teba a priateľa, alebo do bezpodielového spoluvlastníctva teba a manžela s tým, že by ste to vyčlenili ako samostatnú bytovú jednotku. Potom by ste mali spoločné časti a spoločné priestory s tým pôvodným bytom.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    terezamaria, arizona, Lubaba, danushka, Ice dive, Erzebeth
    6

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    MM Special, s.r.o.
    darovaciu zmluvu môže napadnúť jedine darca (nakoľko za života si môže robiť s majetkom čo chce, t.j. darovať ale aj požadovať za určitých okolností späť...) ostatných členov rodiny do toho čo kto urobí so svojim majetkom nemá čo zaujímať a nepomôžu si...

    predaj je nezvratný fakt, kedy predávajúci nemôže po určitom čase chcieť niečo vracať, avšak ostatný členovia rodiny by mohli kúpnopredajnú zmluvu napadnúť, a chcieť ju zneplatniť, ak by vedeli napríklad preukázať, že cena za nehnuteľnosť nebola vyplatená a zmluva bola len účelovo napísaná...

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Členovia rodiny sa pokúšajú napadnúť aj darovaciu zmluvu. Veľmi , veľmi zriedka sa im podarí dokázať jej absolútnu neplatnosť, relatívna neplatnosť tu prakticky neprichádza do úvahy (ak je strýko sám).
    Oveľa častejšie sa stáva, ako píše Ice dive, že si neskôr darca rozmyslí a hľadá zámienku pre vrátenie daru.

    EvaB je offline (nepripojený) EvaB

    EvaB
    Už nejakú dobu sledujem príbehy, čo sa tu riešia. Môj názor:
    -ak je to tvoj strýko-z tvojej rodiny, nech to daruje len tebe
    -spoločne s priateľom si dohodnite podmienky investície do domu a v prípade rozchodu spôsob vyplatenia
    Je to divné, ale je to tak, mysli na seba, všetci sú zo začiatku strašne zaľúbení a rozchod nepripúšťajú. Ale keď sa to stane, je to veľký problém s majetkom a to aj u manželov, u priateľov dvojnásobne. To nevylučuje, že po 10-15 rokoch, ak spolu dobre fungujete, mu prepíšeš svoj podiel.

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Alica Waka Pozri príspevok
    Ďakujem Vám pekne za cenné rady. Keď spomínate prepis darovanim, nebolo by lepšie riešiť to cez kúpnu zmluvu, vraj tá sa nedá napadnúť ostatnými členmi z rodiny ak by mali záujem po čase nárokovať si, keď bude domček prerobený ako to väčšinou v živote býva.
    Pravdepodobnosť budúcich možných problémov sa mi javí ako veľmi vysoká...keďže zrejme nie si jediná z rodiny, komu by sa strýkov domček zišiel.A priateľstvo s priateľom - dnes priateľ-zajtra potenciálny nepriateľ - takých tu už /len na Porade/ bolo...A strýko - koľko má rokov a ako je na tom zdravotne? Žije sám alebo má aj svoju rodinu? Akú má povahu? Nepije? Je sebestačný? Budete mať jeden vchod a jednu domácnosť alebo budete gazdovať /kým si nepristavíte a nepostavíte/ osobitne? Bude starostlivosť oňho v prípade potreby súčasťou zmluvy alebo to obaja považujete za samozrejmé, že keď bude potrebovať, s priateľom sa oňho na oplátku postaráte? Vieš/viete si predstaviť bývanie s ním pod jednou strechou, už ste to skúsili, vieš/viete, do čoho ideš/idete? Lebo to vôbec nie je zanedbateľný fakt. Je s tým ten Tvoj priateľ stotožnený?
    PS: Ak by mi chcel niekto vyčítať, že som pesimista - vôbec nie, som len realista... a život ma tiež niečo naučil.

    EvaB je offline (nepripojený) EvaB

    EvaB
    Alica Waka Pozri príspevok
    Len je problém dať to na papier tak, aby po následnom nemalom investovaní (zadĺžení sa na celý život hypotékou) majetok ostal nám.
    So zmluvou ti neporadím, to budeš asi musieť riešiť s miestnym advokátom. Bolo by ale dobré ošetriť prevod strýkovho podielu, tam je stále riziko, že svoj podiel môže darovať/predať blízkej osobe bez toho, aby o tom musel informovať spoluvlastníka, príp. ponúknuť mu podiel prednostne, to nehovorím o dedičstve. A to by mohol byť v budúcnosti problém mať ako spoluvlastníka človeka, ktorý môže mať osobný problém s tým, čo strýko urobil s majetkom a dobre ti to osladí.
    Možno preháňam, ale je to tým, že tu nedostávame presné informácie (v tomto súhlasím s názorom Oliwy), ktoré sú potrebné pre správny názor a riešime z nášho pohľadu ten najhorší variant, ideme niekedy až do extrémov a pritom to až také vážne nie je. Postupne to síce dolujeme, ale aj tak doteraz nevieme, čo viedlo strýka k tomuto kroku. Potrebuje dom rekonštrukciu a on na to nemá? Alebo má zlé vzťahy s najbližšou rodinou a nechce byť sám? Aký má jeho rodina názor na jeho konanie? A toto všetko sa ťa advokát asi priamo opýta a podľa toho tú zmluvu pripraví a ošetrí kritické miesta.
    A súhlasím aj s názorom Márie27 na úpravu podielov po prístavbe, ale rieš na katastri okamžite, neodkladaj to.
    Ďakujem Vám pekne za cenné rady. Keď spomínate prepis darovanim, nebolo by lepšie riešiť to cez kúpnu zmluvu, vraj tá sa nedá napadnúť ostatnými členmi z rodiny ak by mali záujem po čase nárokovať si, keď bude domček prerobený ako to väčšinou v živote býva.
    Naposledy upravil Alica Waka : 22.06.11 at 05:45
    Tak z toho mi vychádza, že si budem musieť vybrať lepšie zlo a spoliehať sa na to aby si to po čase strýko nerozmyslel s darovaním, alebo príbuzní s napadnutím kúpnej zmluvy ... a neprestať myslieť pozitívne
    Oliwa Pozri príspevok
    Pravdepodobnosť budúcich možných problémov sa mi javí ako veľmi vysoká...keďže zrejme nie si jediná z rodiny, komu by sa strýkov domček zišiel.A priateľstvo s priateľom - dnes priateľ-zajtra potenciálny nepriateľ - takých tu už /len na Porade/ bolo...A strýko - koľko má rokov a ako je na tom zdravotne? Žije sám alebo má aj svoju rodinu? Akú má povahu? Nepije? Je sebestačný? Budete mať jeden vchod a jednu domácnosť alebo budete gazdovať /kým si nepristavíte a nepostavíte/ osobitne? Bude starostlivosť oňho v prípade potreby súčasťou zmluvy alebo to obaja považujete za samozrejmé, že keď bude potrebovať, s priateľom sa oňho na oplátku postaráte? Vieš/viete si predstaviť bývanie s ním pod jednou strechou, už ste to skúsili, vieš/viete, do čoho ideš/idete? Lebo to vôbec nie je zanedbateľný fakt. Je s tým ten Tvoj priateľ stotožnený?
    PS: Ak by mi chcel niekto vyčítať, že som pesimista - vôbec nie, som len realista... a život ma tiež niečo naučil.
    Prístavba bude samostatná bytová jednotku, vlastný vchod atdˇ. Kedže som aj ja realista, teda čo sa týka ostatných otázok, sú zodpovedané. Len je problém dať to na papier tak, aby po následnom nemalom investovaní (zadĺžení sa na celý život hypotékou) majetok ostal nám.
    Chcela by som Vás poprosiť ešte o jednu radu, čo sa týka vyhotovenia zmluvy, aby obsahovala všetky potrebné náležitosti, či už kúpnej alebo darovacej. Aký postup je najlepší?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.