Obávam sa, že to také jednoduché ako píše michalha nebude. Rád by som videl tých 300m2 vytmelených a vybrúsených za jeden týždeň po práci...ako tá robota vyzerá. Skôr sa prikláňam z vlastnej skúsenosti k názoru 220870. Zďaleka to nie je taká sranda ako sa na prvý pohľad zdá. Jasné, ono sa to dá urobiť aj „ z rýchlika “, ale potom to aj tak vyzerá...
Mám za sebou strop v jednej miestnosti, 4 priečky, 2 predsteny, celé podkrovie / cca 100 – 150 m2 / - komplet montáž, tmelenie a brúsenie svojpomocne / podkrovie nemám vytmelené a prebrúsené ešte komplet – dokončujem to /. Kým som sa do toho pustil, tiež som si hovoril – však to bude sranda, za čo ty sadrokartonári berú tých 7 – 10 eur za štvorák. Ono je to ale trocha inak, zistíte sám, keď sa do toho pustíte a prizvukujem - budete sa to snažiť urobiť aj poriadne.
Sadrokartón je fajn na priečky, ak chcete robotu urýchliť, menej už ale ak máte malé deti – zistíte sám „ mäkkosť “ tohto materiálu oproti klasickej tehle a omietke. Je pravdou, že každý škrabanec je na ňom vidieť. Osobne preferujem tam, kde máte na výber, skôr klasickú omietku. Ak sa ale predsa len rozhodnete pre obklad stien sadrokartónom, upozorním Vás na niektoré drobnosti z vlastnej skúsenosti :
- ak sa chcete vyhnúť praskaniu, na všetky spoje musí ísť páska. Ja som všade dával papierovu, zo všetkých 3-och odporučaných pások je najpevnejšia. Páskou som pripájal sadrokartón aj k okolitým stenám. Na dvoch hranách som na to zabudol, samozrejme to popraskalo, nikde inde po dvoch rokoch ani prasklinka. Sadrokartón som ale neprirážal na doraz k stene. Nechal som tenkú škáru / vyplnená akrylovým tmelom, alebo PUR penou, ak bola širšia / na to potom papierová páska.
- tmel Vám začne tuhnúť tak po cca 30 – 40 minutách. Zarobte si ho toľko, aby ste potom polovicu nemusel vyhodiť. Nie je zrovna lacný. Keď Vám začne tuhnúť, už to nevyhladíte bez „ hrudiek “. A ako si pripravíte pozíciu pri nanášaní, tak sa Vám potom bude brúsiť.
- tmelenie aj brúsenie chce určitý cit, skúsenosť. S prvými švorákmi sa „ zapotíte “, ale postupne sa do toho dá dostať. A potom keď si už myslíte, že je to super...potom to namaľujete, pozriete sa na to z boku pri dobrom dennom svetle a zistíte že je to stále ešte pekne na hov...Tak to znova prebrúsite, namažete, prebrúsite...až ste nakoniec spokojný... J
Čím viac štvorákov budete mať za sebou, tým lepšie Vám to pôjde. Samozrejme ale môžete byť spokojný s výsledkom už po prvých pokusoch – záleži len na stupni Vašej náročnosti čo sa týka výsledku.
Úprimne povedané – neverím že niekto môže dobre vytmeliť a prebrúsiť 300 m2 za týždeň po práci tak, aby to vyzeralo dobre. Ak máte dosť času, naučíte sa to a urobíte to postupne dobre. Ak ten čas ale nemáte, dajte si to urobiť radšej odborníkovi, ak chcete aby to vyzeralo dobre.
Čo sa ceny týka, nikdy som to presne nepočítal. Z hľadiska ceny materiálu si ale myslím, že omietka je na tom lepšie. U sadrokartónu počítajte s – lepidlom, samotnou doskou sadrokartónu, páskou, tmelom, brúsnymi mriežkami. U omietky platíte len za samotnú omietku. Rozdiel sa ale vyrovná tým, že sadrokartón si urobíte sám skôr, ako natiahnete a vypucujete dobre omietku. Takže ušetrite na práci, čo je viac ako 50 % celkovej ceny. Otázne je ale, ako rýchlo sa naučíte kvalitne zvládnuť konečnu úpravu sadrokartónu. A verte, že pri väčšom množstve štvorákov stojí práca s maskou na tvári a brúskou v ruke naozaj za to. / hlavne u stropov /. Osobne teda preferujem sadrokartón len v podkroví, u priečok a znižovaní stropov...ale ako náhradu omietok u murovaných stien nie.