Zavrieť

Porady

Mám nárok na príspevok hmotnej núdze ?

Dobrý deň,
chcem sa spýtať či ako 25 ročná absolventka VŠ mám nárok na poberanie príspevku hmotnej núdze a súčasne byť na absolventskej praxi?
ďakujem za odpovede.
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

soninkka Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcem sa spýtať či ako 25 ročná absolventka VŠ mám nárok na poberanie príspevku hmotnej núdze a súčasne byť na absolventskej praxi?
ďakujem za odpovede.
No tuším je to trošku domotané. Žiaden zákon toto nerieši, nakoľko k takejto situácii nemôže dôjsť.

Absolvent školy na účely poskytovania príspevku na vykonávanie absolventskej praxe je:
  • občan mladší ako 25 rokov veku, ktorý skončil sústavnú prípravu na povolanie v dennej forme štúdia pred menej ako dvomi rokmi a nezískal svoje prvé pravidelne platené zamestnanie

Čo ty nie si, lebo si staršia ako 25 rokov, tak nie je reálna šanca aby si bola zaradená na absolventskú prax.

Zdroj : http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestna...?page_id=12940

Ak máš viac ako 25 rokov, tak môžeš požiadať o dávku v hmotnej núdzi vo výške 60,50 eur + príspevok na zdravotnú starostlivosť vo výške 2 eura teda dohromady 62,50 €
Ak máš vlastný byt, tak môžeš požiadať aj o príspevok na bývanie.
Viac tu : http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a...ml?page_id=226
4 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
soninkka soninkka

soninkka je offline (nepripojený) soninkka

No lenže od 1.7. 2011 sa mení zákon a podľa neho absolventskú prax môže vykonávať absolvent až do dovŕšenia 26 roku čiže ešte nárok na AP mám a tým pádom aj na príspevok hmotnej núdze, zato sa toto pýtam lebo mi to nedáva nejak zmysel, asi niekto zase na SVK "nedomyslel" zákon.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

soninkka Pozri príspevok
No lenže od 1.7. 2011 sa mení zákon a podľa neho absolventskú prax môže vykonávať absolvent až do dovŕšenia 26 roku čiže ešte nárok na AP mám a tým pádom aj na príspevok hmotnej núdze, zato sa toto pýtam lebo mi to nedáva nejak zmysel, asi niekto zase na SVK "nedomyslel" zákon.
Nečítala som ešte zákon, ale myslím, že predlženie veku sa bude vzťahovať len na zmluvy uzatvorené po 1.1.2011. Tvoja zmluva zrejme už "beží" ...

K dávke v hmotnej núdzi - ak by aj bolo v zákone ošetrené súbeh absolvenskej praxe a dávky v hmotnej núdzi, na dávku ti nevznikne nárok. lebo príspevok na absolvenstkú prax je vyšší ako dávka v hmotnej núdzi.
Naposledy upravil veronikasad : 10.07.11 at 12:46
0 0
soninkka soninkka

soninkka je offline (nepripojený) soninkka

Nie ja by som mala nastúpiť na AP až od septembra 2011. Len som chcela vedieť či náhodou aj ten príspevok hmotnej núdze sa teda neposúva o rok vyššie čiže až po 26 roku, a nie ako je to doteraz že po dovŕšení 25 roku mám naň nárok.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

soninkka Pozri príspevok
Nie ja by som mala nastúpiť na AP až od septembra 2011. Len som chcela vedieť či náhodou aj ten príspevok hmotnej núdze sa teda neposúva o rok vyššie čiže až po 26 roku, a nie ako je to doteraz že po dovŕšení 25 roku mám naň nárok.
Nerozumiem druhej časti otázky - o akom posúvaní veku pri dávke v hmotnej núdzi píšeš ?
0 0
soninkka soninkka

soninkka je offline (nepripojený) soninkka

Myslela som to tak že podľa zákona do 25 rokov sa o mňa majú starať rodičia, po tomto veku mám nárok na ten príspevok hmotnej núdze a keď mám nárok aj na AP tak to by som od štátu dostala trošku viac peňazí teda akoby dva príspevky a to sa mi pri našich zákonoch nezdá... Čiže či aj ten príspevok hmotnej núdze dostanem teraz alebo až po 26tke.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

soninkka Pozri príspevok
Myslela som to tak že podľa zákona do 25 rokov sa o mňa majú starať rodičia, po tomto veku mám nárok na ten príspevok hmotnej núdze a keď mám nárok aj na AP tak to by som od štátu dostala trošku viac peňazí teda akoby dva príspevky a to sa mi pri našich zákonoch nezdá... Čiže či aj ten príspevok hmotnej núdze dostanem teraz alebo až po 26tke.
pomoc v hmotnej nudzi: http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...tID=39&aid=846
0 0
soninkka soninkka

soninkka je offline (nepripojený) soninkka

Ďakujem za odpovede veľmi ste mi pomohli.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Narok na davku v hmotnej nudzi ti nevznikne, nakolko prispevok za absolventsku prax je vo vyske zivotneho minima, teda nesplnas zakladnu podmienku, mas totiz prijem vo vyske zivotneho minima.
Takze o davku v hmotnej nudzi si mozes poziadat az po ukonceni AP.
0 0
bambulka5835 bambulka5835

bambulka5835 je offline (nepripojený) bambulka5835

Dobrý deň, chcem sa informovať, mám nárok na dávku v hmotnej núdzi prípadne na nejaký príspevok, ked som evidovaná na UP, mám 25 rokov a bývam s rodičmi a so starším bratom. Budem posudzovaná s nimi a s ich prijmom, alebo mám ja sama nárok na nejakú dávku. Do 25 rokov ma museli "živiť" rodičia.
ďakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ano môžeš požiadať o dávku v hmotnej núdzi, a ak si vlastníkom nehnuteľnosti tak aj o príspevok na bývanie.
Nebude posudzovaný príjem tvojich rodičov, budeš už posudzovaná sama.
0 0
bambulka5835 bambulka5835

bambulka5835 je offline (nepripojený) bambulka5835

ďakujem za odpoveď. Pôjdem si to vybaviť.
0 0
bambulka5835 bambulka5835

bambulka5835 je offline (nepripojený) bambulka5835

a ešte by som sa chcela spýtať nevie niekto ako to je, ked chodím do školy externe a popritom som na dobrovolníckych aktivačných prácach, mám nárok na aktivačný príspevok vo výške 63,07€, ked chodím na vysokú školu externe, čiže si zvyšujem svoju kvalifikáciu?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ano,
treba všetko spomenúť a všetko žiadať.
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Dobrý deň, takže stojí za pokus požiadať o príspevok v hmotnej núdzi, alebo o príspevok na bývanie mojej kamarátke, ktorá je vedená na ÚP ako nezamestnaná, má dve deti, je vlastníčkou nehnuteľnosti a v 09/2011 začína štúdium na VŠ externe? Manžel má "nepravidelný" príjem, tzn., že napr. tri mesiace nemajú v rodine žiadny príjem, potom sa mu naskytne nejaká práca a ak mu zaplatia, nejaké peniaze sa do rodiny dostanú. Ešte podotknem, že kamarátka poberala do 03/2011 max. podporu v nezamestnanosti. Ďakujem za odpoveď.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

dobrava Pozri príspevok
Dobrý deň, takže stojí za pokus požiadať o príspevok v hmotnej núdzi, alebo o príspevok na bývanie mojej kamarátke, ktorá je vedená na ÚP ako nezamestnaná, má dve deti, je vlastníčkou nehnuteľnosti a v 09/2011 začína štúdium na VŠ externe? Manžel má "nepravidelný" príjem, tzn., že napr. tri mesiace nemajú v rodine žiadny príjem, potom sa mu naskytne nejaká práca a ak mu zaplatia, nejaké peniaze sa do rodiny dostanú. Ešte podotknem, že kamarátka poberala do 03/2011 max. podporu v nezamestnanosti. Ďakujem za odpoveď.
A manžel je čo? Nezamestnaný alebo živnostník?
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Manžel má aktívnu živnosť.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Nestretla som sa s tým, aby SZCO mal priznanú dávku v hmotnej núdzi.
Takže podľa mňa nemajú šancu.
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Ale o túto dávku by žiadala kamarátka, nie jej manžel, ktorý je SZČO /aj keď som si vedomý, že príjem sa posudzuje spoločne/. Takže žiadna šanca? Dakujem.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No práve,
príjem sa posudzuje spoločne. U zamestnanca je tým príjmom jeho mzda. U SZCO sa príjem odzrkadlí v daňovom priznaní, a to nie je za predošlý mesiac.

Skúsiť môže ale naozaj veľmi pochybujem, no rada by som sa plietla.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať