Zavrieť

Porady

Účet PayPal, Fio Banka - treba to nahlásiť ?

Dobrý deň,

v prvom rade chcem podotknúť, že mám živnosť a som neplatca DPH. Keďže očakávam v budúcnosti významnejšie platby za moje služby zo zahraničia, hlavne z ČR, tak by som si chcel založiť nalsedovné účty. Opakujem, nie som platca DPH, len som sa na začiatku registroval podľa odstavca 7a či také niečo, a získal som DIČ pre zahraničie a musím každé 3 mesiace nahlasovať tieto platby...

Chcem sa spýtať, že ak si založím podnikateĺský účet na PayPali respektíve na slovensku účet v banke FIO (a tým pádom dostanem rovnaké číslo účtu z ČR koncovkou) či je potrebné tieto účty niekde nahlasovať alebo niečo ak budú slúžiť na príjmanie normálnych platieb na faktúru, respektíve aj na odosielanie platieb....samozrejme všetky tieto účty aj vrátane PayPalu chcem mať oficiálne, normálne aj z nich udávať príjmy všade atď...

Vopred ďakujem za ochotu odpovedať
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    ivanval Pozri príspevok
    Všetky podnikateľské účty, či len tie na ktoré budem príjmať/odosielať platby zo/do zahraničia ?
    563/2009 Z.z. o správe daní

    § 67
    Postup pri registrácii

    (1) Daňový subjekt, ktorý sa registruje u správcu dane podľa osobitných predpisov, 1) je povinný predložiť správcovi dane žiadosť o registráciu na tlačive, ktorého vzor určí ministerstvo; ak sa žiadosť o registráciu podáva elektronickými prostriedkami, podáva sa v predpísanej forme.

    (2) V žiadosti o registráciu je daňový subjekt, ktorým je
    a) fyzická osoba, povinný uviesť
    1. meno a priezvisko,
    2. adresu trvalého pobytu,
    3. rodné číslo,
    4. identifikačné číslo organizácie, ak mu bolo pridelené,
    5. miesto podnikania; ak uvedie okrem miesta podnikania aj miesto, kde vykonáva podnikateľskú činnosť, vyznačí, kam sa majú doručovať písomnosti, ak sa miesto vykonávania podnikateľskej činnosti líši od miesta podnikania,
    6. svoje organizačné zložky na území Slovenskej republiky,
    7. hlavný predmet činnosti,
    8. dane, ku ktorým žiada registráciu,
    9. čísla účtov vedených v bankách, na ktorých budú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti,
    10. splnomocnenca na doručovanie, ak ide o fyzickú osobu podľa § 9 ods. 10,
    11. ďalšie údaje, ktorých uvedenie vyplýva z osobitných predpisov, 1)
    b) právnická osoba, povinný uviesť
    1. obchodné meno,
    2. sídlo,
    3. identifikačné číslo organizácie,
    4. svoje organizačné zložky na území Slovenskej republiky,
    5. hlavný predmet činnosti,
    6. dane, ku ktorým žiada registráciu,
    7. čísla účtov vedených v bankách, na ktorých budú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti,
    8. štatutárny orgán alebo osoby, ktoré sú okrem štatutárneho orgánu oprávnené za ňu v daňových veciach konať,
    9. splnomocnenca na doručovanie, ak ide o právnickú osobu podľa § 9 ods. 10,
    10. ďalšie údaje, ktorých uvedenie vyplýva z osobitných predpisov.1)

    (3) K žiadosti o registráciu daňový subjekt priloží prílohy podľa osobitných predpisov.1)

    (4) Správca dane preverí údaje uvedené v žiadosti o registráciu a v prílohách podľa odseku 3, a ak má pochybnosti o ich správnosti alebo úplnosti, vyzve daňový subjekt, aby údaje bližšie vysvetlil, zmenil alebo doplnil, a zároveň určí lehotu, v ktorej je daňový subjekt povinný výzve vyhovieť.

    (5) Ak daňový subjekt vyhovie výzve správcu dane v určenej lehote a v požadovanom rozsahu, považuje sa žiadosť o registráciu za podanú v deň pôvodného podania.

    (6) Ak daňový subjekt výzve správcu dane nevyhovie, vydá správca dane rozhodnutie, v ktorom žiadosť o registráciu zamietne, ak tento zákon neustanovuje inak. Proti tomuto rozhodnutiu nemožno podať odvolanie.

    (7) Správca dane zaregistruje daňový subjekt v lehote do 30 dní od podania žiadosti o registráciu alebo odo dňa odstránenia nedostatkov podania, ak spĺňa podmienky na registráciu podľa tohto zákona a osobitných predpisov.1) Namiesto písomného vyhotovenia rozhodnutia správca dane vydá daňovému subjektu osvedčenie o registrácii a vyhotoví o tom úradný záznam. Proti tomuto rozhodnutiu nemožno podať odvolanie.

    (8) Ak správca dane zistí, že daňový subjekt nesplnil registračnú povinnosť podľa osobitných predpisov, 35) vyzve ho na splnenie tejto povinnosti. Ak daňový subjekt výzve nevyhovie v plnom rozsahu a v určenej lehote, správca dane zaregistruje daňový subjekt z úradnej moci. Správca dane môže rozhodnúť o registrácii z úradnej moci aj vtedy, ak daňový subjekt nevyhovel výzve podľa odseku 4 a sú opodstatnené dôvody na registráciu. Po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia správca dane doručí daňovému subjektu osvedčenie o registrácii.

    (9) Ak nastanú zmeny skutočností uvedených pri registrácii podľa odseku 2 okrem odseku 2 písm. a) siedmeho bodu a písm. b) piateho bodu vrátane zmien, ktoré majú za následok zrušenie registrácie k niektorej dani, oznámi to daňový subjekt správcovi dane v lehote do 30 dní odo dňa, keď nastali, alebo požiada o zrušenie registrácie. V tejto lehote predloží daňový subjekt správcovi dane aj osvedčenie o registrácii, ak je potrebné nahlásené zmeny zapísať do osvedčenia o registrácii.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    len chcem upozorniť, na nahlásenie majú daňové úrady tlačivo a chcú vidieť aj zmluvy o zriadení účtu. A samozrejme OP. (To len pre istotu, ja som so sebou mala iba list a neuspela som)

    ivanval je offline (nepripojený) ivanval

    ivanval
    Všetky podnikateľské účty, či len tie na ktoré budem príjmať/odosielať platby zo/do zahraničia ?

    mr2 je offline (nepripojený) mr2

    som kto som len ma nehodnotte prosim podla mojej gamat"y"ky... :) ...viac mr2
    paypal nieje povazovany za ucet v banke - nehlasis ho

    ostatne ucty - VSETKY co sa viazu na firmu musis nahlasit

    ivanval je offline (nepripojený) ivanval

    ivanval
    A ak PayPal nie je považovaný za banku, môžem tam teda príjmať oficiálne platby na ktoré som vystavil faktúru respektíve posielať stamadiaľ oficiálne platby a všetko si dať potom do účtovníctva ?

    __________________________________________________ __________

    Aha. Takže je chyba, ak som si založil živnosť v marci a doteraz som môj hlavný a jediný účet nenahlásil ? Nikde som na to nebol upozornený, viem len, že raz ho trebalo niekde napísať do nejakého oficiálneho tlačiva, tak som myslel, že je všetko OK...môžu mi za to prípadne hroziť nejaké sankcie ?

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Dáša_ Pozri príspevok
    len chcem upozorniť, na nahlásenie majú daňové úrady tlačivo a chcú vidieť aj zmluvy o zriadení účtu. A samozrejme OP. (To len pre istotu, ja som so sebou mala iba list a neuspela som)
    ak na DU poslem oznamenie - v sulade s § 67 ods. 9 zakona od ... pouzivam aj bankovy ucet vedeny v banke XY, cislo 0000/0000

    mam za to, ze som splnila zakon, alebo sa mylim?

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    1Dara Pozri príspevok
    ak na DU poslem oznamenie - v sulade s § 67 ods. 9 zakona od ... pouzivam aj bankovy ucet vedeny v banke XY, cislo 0000/0000

    mam za to, ze som splnila zakon, alebo sa mylim?
    dumala som, že pošlem poštou, ale DU mám bližšie ako poštu.
    Napisala som taký list, ale nestačilo. Chceli vidieť zmluvu s bankou. Ale možno to závisí aj od konkrétneho pracovníka. A chceli to do svojho tlačiva

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    ivanval Pozri príspevok
    A ak PayPal nie je považovaný za banku, môžem tam teda príjmať oficiálne platby na ktoré som vystavil faktúru respektíve posielať stamadiaľ oficiálne platby a všetko si dať potom do účtovníctva ?

    __________________________________________________ __________

    Aha. Takže je chyba, ak som si založil živnosť v marci a doteraz som môj hlavný a jediný účet nenahlásil ? Nikde som na to nebol upozornený, viem len, že raz ho trebalo niekde napísať do nejakého oficiálneho tlačiva, tak som myslel, že je všetko OK...môžu mi za to prípadne hroziť nejaké sankcie ?
    No ak si to taz nahlásil do oficiálneho tlačiva, je pravdepodobné, že to bolo to správne tlačivo.

    A čo sa týka pay-pal učtu - niektorí ho nahlasujú.

    ivanval je offline (nepripojený) ivanval

    ivanval
    Tak vypĺňal som to číslo účtu do formulára "Žiadosť o registráciu pre daň z pridanej hodnoty( http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...ta/zoregto.xls )" keď som sa podľa odstavca 7a registroval na prijatie/poskytovanie služieb do iného členského štátu, inak som neplatca teda...stačí to teda?

    Tak čo sa toho PayPal účtu týka, tak asi sa bude najlepšie spýtať , keď pôjdem registrovať ostatné účty čo plánujem vytvoriť...

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Dáša_ Pozri príspevok
    dumala som, že pošlem poštou, ale DU mám bližšie ako poštu.
    Napisala som taký list, ale nestačilo. Chceli vidieť zmluvu s bankou. Ale možno to závisí aj od konkrétneho pracovníka. A chceli to do svojho tlačiva
    ak by to tlacivo bolo na stranke drsr tak ok, ale inac mi to pride ako zbytocna buzeracia, to potom tomu kto posle oznamenie listom zaslu tlacivo na vyplnenie?

    a ked to vezmeme uplne, tak zakon nevyzaduje mat "vlastny" ucet

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    ivanval Pozri príspevok
    ...ak si založím podnikateĺský účet na PayPali ... či je potrebné tieto účty niekde nahlasovať ...
    Dáša_ Pozri príspevok
    ano, treba hlásiť na DU
    1Dara Pozri príspevok
    ...9. čísla účtov vedených v bankách, na ktorých budú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti,
    ...
    porada má aj archív na vyhľadávanie:
    http://www.porada.sk/1526991-post16.html

    ivanval je offline (nepripojený) ivanval

    ivanval
    Stefan odpovedal na moju otázku, keďže som túto tému založil,...citovaním tvojho príspevku chcel zdôrazniť ten výraz "čísla účtov vedených v bankách" čo PayPal na Slovensku zatiaľ nie je...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.