Zavrieť

Porady

ZAVET - postup pri dedeni (viaceri dedici)

Chcela by som sa opytat aky je standartny postup pri dedeni zo zavete. Situacia: dotycna osoba umrela jesen 2010. V zaveti, kt. je uloze na v cent. archive zaveti (ci ako sa to presne vola) presne vytýcila ucty v banke ktore budu dedit konkretny ludia, byt ktory maju dedit rovnakym dielom 5 ludia a dalsia nehnutelnost kde je ako jediny dedic urcene moje dieta.
1.Do dnesneho dna mne neprislo nic , manzelovi dosla vyzva aby ohodnotil nehnutelnost. Je to vobec mozne? Kebyze neviem co obsahuje presne zavet, z akeho titulu dam ohodnotit pre mna este cudzi majetok?????

2.Kedze v zaveti je uvedenych asi 10 ludi a viacero predmetov dedenia, da sa rozdelit dedicstvo a vynat tak nehnutelnost kde figuruje iba moje dieta? Nakolko v zaveti su ludia ako bezdomovci a pod. a neviem ci sa niekedy vobec dostavia....Dokedy sa to moze tahat? Ako sa to da urychlit? Vynat?

Dakujem krasne.
Este podotknem ze dana osoba nemala priamych dedicov iba velmi vzdialenu rodinu, ktore je prave v zaveti.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    tesoro Pozri príspevok
    Este raz pekne dakujem. Posledna otazka, da sa zavet rozdelit, ze mi si vysporiadame nasu cast a zvysok nech sa o tu druhu nehnutelnost aj "pozabija"???
    Závet nemusíte deliť, majetok v ňom je už podelený. Vám pripadne vaša časť a tí ostatní budú spoluvlastníci - tak nech si robia potom čo chcú.

    Do ukončenia dedičského konania sa všetci dedičia k celému dedičstvu správajú ako spoluvlastníci (dohodou všetkých dedičov by ste mohli zmeniť aj závet). Tu môže byť problém, ak by chceli ísť napr. tí bezdomovci do bytu. Máte od bytu kľúče? Platíte mesačné platby?

    Pozri si § 175e a nasledujúce občianskeho súdneho poriadku (zák.99/1963). Byt by ste mohli žiadať zabezpečiť zapečatením, ale je tam aj to riziko, že súd ustanoví správcu majetku a ocenia do dedičstva aj všetky veci v byte - ak by neboli zákonní dedičia, môže to pripadnúť štátu. Na tie veci sa zvyčajne v závete zabúda.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ohodnotenie nehnuteľnosti je na to, aby si notárka vedela určiť poplatky z dedičstva.

    Keďže poručiteľ nemal priamych dedičov zo zákona, bude sa dediť presne podľa závetu. Len ak by niečo nebolo v závete obsiahnuté, dedilo by sa zo zákona - aj vzdialenejšia rodina niekedy dedí zo zákona - pozri dedičské skupiny.

    Ak je v závete tvoje dieťa v závete uvedené ako jediný dedič nehnuteľnosti, bude jej výhradným vlastníkom. Vlastníkom sa stáva ku dňu smrti poručiteľa.
    Dediť sa však musí naraz. Ak je pobyt niektorého dediča neznámy, vyzve sa vyhláškou - ak nepríde, pri dedení sa na neho neprihliada.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Notár lehoty nemá, on má zákonné príkazy, ako postupovať. Takže navrnite normálnu cenu, aby vám to uznal, nieže sa mu to bude zdať málo a požiada znalca o vyjadrenie (na vaše náklady a na úkor času). Ak priamo žiadal znalecký posudok, tak mu ho obstarajte.

    tesoro je offline (nepripojený) tesoro

    tesoro
    Dakujem krasne, ale su tam nejake lehoty, nakolko som sa dovolala asistentke notara, ktory to ma na stole a tvrdila mi, ze pokial nebude mat od nas a este od dalsich znalecky posudok , nebude pojednavanie.....

    tesoro je offline (nepripojený) tesoro

    tesoro
    Este raz pekne dakujem. Posledna otazka, da sa zavet rozdelit, ze mi si vysporiadame nasu cast a zvysok nech sa o tu druhu nehnutelnost aj "pozabija"???

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    Cchcem upozorniť na to,že vysledky dedičského konania sa musia uplatniť /rozdeliť majetok/
    do 3 rokov od pravoplatneho uzavretia dedičského konania.

    Tiež nesmú byť prieťahy v správnom konaní zo strany obce či KÚ ohĺadom majetku,
    jeden moj známy takto prišiel o pozemok , nakoľko miestna samospráva/starosta obce/ odmietal udeliť pozemku popisné číslo , nakoniec pozemok prepadol v prospech obce, ktorá ho potom pridelila inému občanovi.

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    ????
    obec neprideľuje pozemku popisné číslo ..... to čo je za blud?

    tesoro je offline (nepripojený) tesoro

    tesoro
    Dakujem za odpoved. Ja som sa pytala preto lebo ja sice kluce od bytu mam a dala som vsetko odhlasit co sa dalo. Moja dcera dedi pozemok ako sama dedicka zo zavetu a potom je tu ten byt co ma dedit 5 ludi rovnakym dielom, kde uz moja dcera nefiguruje. Ja by som sa chcela vyhnut vsetkym prietahom zo strany ostatnej rodiny a preto som sa pytala, ze ked oni nefiguruju na pozemku a dcera na byte ci sa to neda vynat aby sme my boli "vybaveni" a oni nech sa dotahuju.

    ZAVET - postup pri dedeni (viaceri dedici)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.