Zavrieť

Porady

Ako dostať k lekárovi syna, ktorému bola diagnostikovaná počiatočná schizofrénia?

Dobrý deň. Prosím o pomoc a skúsenosti, ako dostať dospelého syna 22 ročného k lekárovi, keď nepriznáva a zásadne odmieta, že potrebuje lekársku pomoc. Absolvoval iba 2x návštevu u lekára /máj-jún 11/, kde mu diagnostikovali začínajúcu schizofréniu /predpísal mu Rispen- užil iba 17 tabliet- teraz neberie nič/ a lekár odmieta so mnou, ako matkou komunikovať a informovať ma o zdravotnom stave a o možnom riešení daného zdrav.stavu môjho syna. Vraj je dospelý a on "zo zákona ma nesmie a nemôže informovať", to vravela sestrička aj lekár pred synom a odvtedy sa toho drží - vraj je dospelý a odmieta pomoc lekárov. Samozrejme sa príznaky zhoršujú a opakujú častejšie. Ďakujem.
Usporiadat
misstka misstka

misstka je offline (nepripojený) misstka

Tu ťažko radiť, okrem presviedčania iná možnosť neexistuje. A ak sa vám to nepodarí, tak ostáva len čakať, kým sa to nezhorší viac a potom ak mu bude už veľmi zle, bude s liečbou súhlasiť aj on.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
misstka misstka

misstka je offline (nepripojený) misstka

Ešte ako čítam, tak k tomu psychiatrovi na začiatku išiel a dokonca aj užíval lieky. Možno sa chcel aj liečiť a uvedomoval si, že mal problém, ale psychiatrické lieky neúčinkujú hned, niekedy to trvá aj mesiace, kým vidno nejaké zlepšenie a preto sa prestal liečiť, že nemal tú trpezlivosť, nakoľko za ten čas, čo bral lieky sa mu stav nezlepšil.
Bohužiaľ tak to býva u veľa ľudí s psychickými ochoreniami, veľa sa na začiatku prestane liečiť, lebo po pár týždňoch nevidia žiadne zlepšenie.
1 0
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
101ol101 Pozri príspevok
Dobrý deň. Prosím o pomoc a skúsenosti, ako dostať dospelého syna 22 ročného k lekárovi, keď nepriznáva a zásadne odmieta, že potrebuje lekársku pomoc. Absolvoval iba 2x návštevu u lekára /máj-jún 11/, kde mu diagnostikovali začínajúcu schizofréniu /predpísal mu Rispen- užil iba 17 tabliet- teraz neberie nič/ a lekár odmieta so mnou, ako matkou komunikovať a informovať ma o zdravotnom stave a o možnom riešení daného zdrav.stavu môjho syna. Vraj je dospelý a on "zo zákona ma nesmie a nemôže informovať", to vravela sestrička aj lekár pred synom a odvtedy sa toho drží - vraj je dospelý a odmieta pomoc lekárov. Samozrejme sa príznaky zhoršujú a opakujú častejšie. Ďakujem.
tak toto je najväčšia kravina akú som kedy počula...
môže ťa informovať lebo si jeho rodina... a žiadne také,že zo zákona nemusí... musí.
okamžite vyhľadaj nového lekára!!!!! lebo tento je viditelný pako...
0 0
101ol101 101ol101

101ol101 je offline (nepripojený) 101ol101

misstka Pozri príspevok
Ešte ako čítam, tak k tomu psychiatrovi na začiatku išiel a dokonca aj užíval lieky. Možno sa chcel aj liečiť a uvedomoval si, že mal problém, ale psychiatrické lieky neúčinkujú hned, niekedy to trvá aj mesiace, kým vidno nejaké zlepšenie a preto sa prestal liečiť, že nemal tú trpezlivosť, nakoľko za ten čas, čo bral lieky sa mu stav nezlepšil.
Bohužiaľ tak to býva u veľa ľudí s psychickými ochoreniami, veľa sa na začiatku prestane liečiť, lebo po pár týždňoch nevidia žiadne zlepšenie.
Ďakujem za odpoveď. Je to tak, bolo mu veľmi zle a nevedel čo sa s ním deje a chcel pomoc od polície - mal pocit ohrozenia a prenasledovania celej rodiny. Vtedy si dal poradiť a išli sme k lekárovi. Po druhej návšteve odmieta lekára a pri spomenutí slov- choroba, lekár kategoricky, nahnevane odmieta všetko. Aj pri spomenutí, že ak nebude pravidelne jesť, ochorie a dostane vredy odpovedal: ja nie som chorý, ty si chorá na hlavu. Pritom si uvedomuje, že niečo nie je v poriadku- priznáva zrýchlené myšlienky.
1 0
101ol101 101ol101

101ol101 je offline (nepripojený) 101ol101

pasuliatko Pozri príspevok
tak toto je najväčšia kravina akú som kedy počula...
môže ťa informovať lebo si jeho rodina... a žiadne také,že zo zákona nemusí... musí.
okamžite vyhľadaj nového lekára!!!!! lebo tento je viditelný pako...

Veď práve,ja si myslím, že lekár postupoval necitlivo, keď pred pacientom vyjadril, že nemá právo ani ma /ako matku/ nesmie o ničom informovať, lebo by ho mohol syn zažalovať. A od vtedy ho neviem dostať k žiadnemu lekárovi - vraj je dospelý. Navrhla som aj inú pani doktorku /v inom prostredí / s ktorou som komunikovala a odmietol. Začal odmietať kontakt s cudzími ľudmi - nedôvera- sociálna izolácia.
1 0
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
101ol101 Pozri príspevok
Veď práve,ja si myslím, že lekár postupoval necitlivo, keď pred pacientom vyjadril, že nemá právo ani ma /ako matku/ nesmie o ničom informovať, lebo by ho mohol syn zažalovať. A od vtedy ho neviem dostať k žiadnemu lekárovi - vraj je dospelý. Navrhla som aj inú pani doktorku /v inom prostredí / s ktorou som komunikovala a odmietol. Začal odmietať kontakt s cudzími ľudmi - nedôvera- sociálna izolácia.
tak treba vyskúšať takú čo by došla domov za nim... to pomáha keď bude v domácom prostredí syn a nebude sa cíitť zle.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ďalším prípadom umožňovania prístupu k údajom zdravotnej dokumentácie je ich sprístupňovanie, ktoré sa vykonáva formou nahliadania do zdravotnej dokumentácie. V porovnaní s predchádzajúcimi dvoma okruhmi prípadov, je sprístupnenie údajov možné len na základe žiadosti oprávnenej osoby a teda sa nepočíta s povinnosťou "ex offo" tieto údaje sprístupniť. Okruh oprávnených osôb je možné charakterizovať všeobecnou zásadou, v zmysle ktorej sprístupniť údaje zo zdravotnej dokumentácie možno len na základe písomného plnomocenstva. Zákon v nadväznosti na túto zásadu stanovuje taxatívne okruh osôb, ktorým je možné tieto údaje sprístupniť aj bez plnomocenstva a tieto osoby budú teda predstavovať výnimku s uvedenej všeobecnej zásady. Do tohto okruhu osôb zaraďujeme napr. Úrad pred dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, Ministerstvo zdravotníctva, posudkového lekára na účely sociálneho poistenia, znalca a pod. Z hľadiska praktického uplatnenia pravidiel pre sprístupňovanie údajov je zaujímavá skutočnosť, že manželovi, dieťaťu alebo rodičovi pacienta je možné údaje z jeho zdravotnej dokumentácie sprístupniť až po jeho smrti.
zdroj : http://www.pravo-medicina.sk/detail-aktuality?new_id=52

Podľa môjho názoru lekár postupoval správne, ak nemá súhlas syna, že môže informovať matku tak musí dodržať lekárske tajomstvo a byť pred matkou ticho.
A ked sa syn rozhodne, že matka nebude informovaná tak to nikto nezmení. Len súd, aby ho vyhlásil za nesvojprávneho.
5 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

pasuliatko Pozri príspevok
tak toto je najväčšia kravina akú som kedy počula...
môže ťa informovať lebo si jeho rodina... a žiadne také,že zo zákona nemusí... musí.
okamžite vyhľadaj nového lekára!!!!! lebo tento je viditelný pako...
pasuliatko, nesúhlasím s tebou- to,že je to jeho rodina nič nemení na tom, že lekár nesmie porušiť lekárské tajomstvo, ani ked je to jeho mama- niečo iné by bolo, keby nebol dospelý, ale je dospelý a tak len on može dať na súhlas...
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Xanti Pozri príspevok
zdroj : http://www.pravo-medicina.sk/detail-aktuality?new_id=52

Podľa môjho názoru lekár postupoval správne, ak nemá súhlas syna, že môže informovať matku tak musí dodržať lekárske tajomstvo a byť pred matkou ticho.
A ked sa syn rozhodne, že matka nebude informovaná tak to nikto nezmení. Len súd, aby ho vyhlásil za nesvojprávneho.
plný súhlas so Xanti...
0 0
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
Stanislav 1975 Pozri príspevok
pasuliatko, nesúhlasím s tebou- to,že je to jeho rodina nič nemení na tom, že lekár nesmie porušiť lekárské tajomstvo, ani ked je to jeho mama- niečo iné by bolo, keby nebol dospelý, ale je dospelý a tak len on može dať na súhlas...
a prečo to v nemocnici tak nie je? to mi vysvetli
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
pasuliatko Pozri príspevok
tak treba vyskúšať takú čo by došla domov za nim... to pomáha keď bude v domácom prostredí syn a nebude sa cíitť zle.
Tiež som na to myslela, ale pochybujem, že by lekárka prišla domov. Často sa takéto ochorenia riešia i tak, že sa zavolá zdravotná pomoc domov a tí potom pacienta postúpia do liečebne.No možno jemu by stačila naozaj liečba doma, len keby bral zodpovedne lieky.

Skús 101ol101 ešte zájsť za lekárkou a rozober túto situáciu, lebo keď sa to dostane do vyššieho štádia, naozaj bude treba potom liečebňu. Držím Ti palce, aby si bojovala o zdravie syna správne.
2 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

pasuliatko Pozri príspevok
a prečo to v nemocnici tak nie je? to mi vysvetli
je to tak aj v nemocnici- len sa tam nedodržujú tak striktne zákony...
0 0
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
terezamaria Pozri príspevok
Tiež som na to myslela, ale pochybujem, že by lekárka prišla domov. Často sa takéto ochorenia riešia i tak, že sa zavolá zdravotná pomoc domov a tí potom pacienta postúpia do liečebne.No možno jemu by stačila naozaj liečba doma, len keby bral zodpovedne lieky.

Skús 101ol101 ešte zájsť za lekárkou a rozober túto situáciu, lebo keď sa to dostane do vyššieho štádia, naozaj bude treba potom liečebňu. Držím Ti palce, aby si bojovala o zdravie syna správne.
podľa mňa je to o dohode.. ten lekár, ktorý je skutočne lekár srdcom i telom a nerobí to lebo musí a záleží mu na pacientoch by to urobil.
0 0
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
Stanislav 1975 Pozri príspevok
je to tak aj v nemocnici- len sa tam nedodržujú tak striktne zákony...
že som si to nevšimla
aj moja babka ked bola v nemocnici len rodine povedia ako sa ma...alebo podobne... a to robia vždy všetkým čo ležia v nemocnici...
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
pasuliatko Pozri príspevok
podľa mňa je to o dohode.. ten lekár, ktorý je skutočne lekár srdcom i telom a nerobí to lebo musí a záleží mu na pacientoch by to urobil.
Vieš, len o tom nerozhodujem ja, ale tá lekárka, či lekár, sorry.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

pasuliatko Pozri príspevok
že som si to nevšimla
aj moja babka ked bola v nemocnici len rodine povedia ako sa ma...alebo podobne... a to robia vždy všetkým čo ležia v nemocnici...
ale keby babička zakázala lekárom informovať o jej stave, tak by to NEMOHLI povedať ani jej rodine- NIKOMU...
0 0
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
Stanislav 1975 Pozri príspevok
ale keby babička zakázala lekárom informovať o jej stave, tak by to NEMOHLI povedať ani jej rodine- NIKOMU...
zatial som sa s tým v praxi nikdy nestretla...
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

pasuliatko Pozri príspevok
zatial som sa s tým v praxi nikdy nestretla...
No vidíš,určite sa aj s tým stretneš...

Ako napr, s touto témou...
0 0
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
Stanislav 1975 Pozri príspevok
No vidíš,určite sa aj s tým stretneš...

Ako napr, s touto témou...
za 5 rokov som sa s tym nestretla...
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

pasuliatko Pozri príspevok
za 5 rokov som sa s tym nestretla...
určite sa aj s tým stretneš fešanda...-ale zas pochop to, že za normálnych okolností, ľudia nedávajú zákaz informovať rodinu o svojom stave, najma nie keď sú v nemocnici hospitalizovaní-ja tiež by som nemal nič proti tomu- tu len ide o to, že keď chalanisko zakáže informovať lekárku o svojom stave mamu, tak lekárka mu to nemože povedať...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať