Zavrieť

Porady

Stavebne sporenie po 6 rokoch

Dobry den,

situacia je nasledovna ... priatelke zakladali rodicia cca pred 8 rokmi stavebne sporenie. Vzhladom nato, ze momentalne uz byvame spolu a ja uz mam dom postaveny na komplet aj s upravou dvora atd a v blizkej (ani dalekej) dobe nehodlame nic riesit ohladom stavby, tak mam pocit, ze cele stavebne sporenie co ma zalozene nam je nanic. A teraz otazka ... stavebne sporenie ma dlhsie ako 8 rokov, takze pristup k financiam by sme mali mat kedykolvek. Ja by som vsak chcel aby sa cele stavebne sporenie zrusilo ... cielova suma je cca 30000e, nasporene je necelych 5000e. Platia sa nejake poplatky za zrusenie? Alebo len jednoducho "vyberieme" sumu, ktora je nasporena a tym konci?

Dakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    peter977 je offline (nepripojený) peter977

    Vtipný, ústretový a občas tvrdý ...viac peter977
    Peter Kráľ, finančné a investičné porade...
    tomas_123 Pozri príspevok
    Preco nechcem sporit? Pretoze to nepotrebujem, dokazem peniaze tocit efektivnejsie mimo "financnych ustavov". Vsetko co som doteraz kupoval a staval, som robil bez jedinej pozicky alebo uveru. Jednoducho nevidim zmysel, aby nam u niekoho druheho (v tomto pripade PSS) stalo skoro 5000e.

    Az donedavna som ani nevedel, ze to priatelka ma a kedze som absolutny laik co sa financnych zalezitosti tyka (okrem bezneho uctu som s bankami/sporitelnami/nebankovkami a podobne nikdy nic nemal) tak som sa pytal relativne trivialnu otazku, ze ci nieje poblem to zrusit.
    A práve preto by si mal nechať priateľke stavebné sporenie. Je to jej sporenie, keď sa možno raz v budúcnosti rozídete, tebe zostane dom a jej? Stavebné sporenie, vďaka ktorému si vyrieši bývanie bez skúmania príjmu! Okrem toho ak je to 8 ročná zmluva určite má ešte 3 % garantovaný výnos. Taká zmluva sa dnes nedá uzavrieť. Preto odporúčam ju ponechať. Okrem toho mení sa zákon o stavebnom sporení a poplatky idú globálne dole, čo je tiež pozitívna správa.

    Stojí priateľke 5000 € za to, že sa nechá pripraviť o lacné financovania jej vlastného bývania bez skúmania príjmu?
    Okrem toho 3 % garantovaný výnos + 10 % štátna prémia. To je síce pekné že vieš točiť peniaze aj inde aj ja mám firmu a robí zisky, no napriek tomu využívam finančné prudukty kde zarobím oveľa menej. Základom je diverzifikovať riziká. Dnes zarábaš o 2 roky môžeš byť na úrade práce. Môže nastať situácia, ktorú by si v živote nečakala a tým, že si zrušíte s priateľkou možnosť požiadať o úver bez skúmania príjmu Ti tú situáciu len zhorší.

    Ja som zažil plno podnikateľov, čo sa búchali do pŕs že viedia točiť peniaze. No každý časom pohorel (úraz, konkurencia, vlastné ego, atď.) čokoľvek Ti môže zlikvidovať business.

    Určite neodporúčam zrušiť stavebné sporenie, veď je to len smiešných 5000 € a ak naozaj vieš točiť peniaze, tak by to pre teba mali byť drobné...

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Len pre informáciu - štátna prémia na rok 2012 zostáva vo výške 10%, maximálne 66,39 EUR.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    tomas_123 Pozri príspevok
    Dobry den,

    situacia je nasledovna ... priatelke zakladali rodicia cca pred 8 rokmi stavebne sporenie. Vzhladom nato, ze momentalne uz byvame spolu a ja uz mam dom postaveny na komplet aj s upravou dvora atd a v blizkej (ani dalekej) dobe nehodlame nic riesit ohladom stavby, tak mam pocit, ze cele stavebne sporenie co ma zalozene nam je nanic. A teraz otazka ... stavebne sporenie ma dlhsie ako 8 rokov, takze pristup k financiam by sme mali mat kedykolvek. Ja by som vsak chcel aby sa cele stavebne sporenie zrusilo ... cielova suma je cca 30000e, nasporene je necelych 5000e. Platia sa nejake poplatky za zrusenie? Alebo len jednoducho "vyberieme" sumu, ktora je nasporena a tym konci?

    Dakujem za odpovede.
    Keďže vám už 6 ročná doba sporenia uplynula, môžete nasporené prostriedky vrátane úrokov a štátnych prémií kedykoľvek bez poplatku vybrať. Treba len v SS zrušiť stavebné sporenie s výplatou nasporenej sumy.

    tomas_123 je offline (nepripojený) tomas_123

    tomas_123
    Nandrolon Pozri príspevok
    ak nepotrebuješ nutne peniaze, prečo nechceš sporiť naďalej?
    ak máš starú zmluvu, máš lepšie podmienky aké by si mal na novej zmluve, a treba brať do úvahy že stavebné sporenie NEKONČí po 6-tich rokoch, sporiť môžeš koľko sa ti zachce a aj budeš dostávať každý rok prémiu.
    Prečo myslíš že bolo zbytočné? Máš uložené svoje peniaze s vyšším úrokom ako komplet ročné výnosy /prémia + úroky - poplatky/na SS?
    Cieľovú sumu môžeš aj prekročiť, teda na 30-tis. sporení "máš" našetriť 15 000 svojich + 15 000 fiktívny úver = cieľová suma.
    Lenže našetriť môžeš aj 30 tisíc svojich...
    Preco nechcem sporit? Pretoze to nepotrebujem, dokazem peniaze tocit efektivnejsie mimo "financnych ustavov". Vsetko co som doteraz kupoval a staval, som robil bez jedinej pozicky alebo uveru. Jednoducho nevidim zmysel, aby nam u niekoho druheho (v tomto pripade PSS) stalo skoro 5000e.

    Az donedavna som ani nevedel, ze to priatelka ma a kedze som absolutny laik co sa financnych zalezitosti tyka (okrem bezneho uctu som s bankami/sporitelnami/nebankovkami a podobne nikdy nic nemal) tak som sa pytal relativne trivialnu otazku, ze ci nieje poblem to zrusit.

    ausante je offline (nepripojený) ausante

    ausante
    ja by som vedela hneď o dvoch spôsoboch ako získať vyššie zhodnotenie aj napriek tomu ako výhodné sa javí stavebné sporenie.

    adi11 je offline (nepripojený) adi11

    adi11
    ausante Pozri príspevok
    ja by som vedela hneď o dvoch spôsoboch ako získať vyššie zhodnotenie aj napriek tomu ako výhodné sa javí stavebné sporenie.
    ..mna by zaujimali tie dva sposoby..

    printerscd je offline (nepripojený) printerscd

    printerscd
    Aj mna by zaujimalo kde sa da momentalne lepsie zurocit financie

    Stavebko je zatial fajn 2% urok + stat.premia (mam 2 stavebka )

    Mam este sporenie k osobnemu uctu EXKLUSIVE v SLSP a tam je momentalne 2
    % urok a pri mimoriadnom vklade do 31.3.2013 je 2.6% urok

    Na slovensku je to bohuzial vsetko iba protiinflacne ale aspon nieco.

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    ak nepotrebuješ nutne peniaze, prečo nechceš sporiť naďalej?
    ak máš starú zmluvu, máš lepšie podmienky aké by si mal na novej zmluve, a treba brať do úvahy že stavebné sporenie NEKONČí po 6-tich rokoch, sporiť môžeš koľko sa ti zachce a aj budeš dostávať každý rok prémiu.
    Prečo myslíš že bolo zbytočné? Máš uložené svoje peniaze s vyšším úrokom ako komplet ročné výnosy /prémia + úroky - poplatky/na SS?
    Cieľovú sumu môžeš aj prekročiť, teda na 30-tis. sporení "máš" našetriť 15 000 svojich + 15 000 fiktívny úver = cieľová suma.
    Lenže našetriť môžeš aj 30 tisíc svojich...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.