Zavrieť

Porady

Môže štátny zamestnanec - policajt a podnikanie.

Dobrý deň, chem sa opýtať môže štátny zamestnanec - policajt mať príjem z prenájmu bytu? Podľa zákona o štátnej správe, spadá prenájom pod správu vlastného majetku.
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

karol x je offline (nepripojený) karol x

karol x
§ 60
Štátny zamestnanec ďalej nesmie
a) podnikať,
b) vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná alebo obdobná s opisom činností jeho štátnozamestnaneckého miesta; inou zárobkovou činnosťou na účely tohto zákona sa rozumie činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa osobitného predpisu
Chápem to teda, že nie. Ale ak ho prenajme manželka a zdaní tento príjem, tak by to malo byť Ok?

Dantess je offline (nepripojený) Dantess

Mladý podnikateľ, ktorý sa ešte len učí ako to vo svete chodí ...viac Dantess
policajti podnikajú tak, že to majú napísané na rodičov, poprípade manželky...

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

GabiZ
Zákon o štátnej službe uvádza, že štátny zamestnanec nesmie podnikať alebo vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná alebo obdobná s predmetom výkonu štátnej služby, ak tento zákon neustanovuje inak. Na podnikanie sa teda vzťahuje všeobecné obmedzenie, pri inej zárobkovej činnosti je rozhodujúce, či ide o zhodný alebo obdobný predmet s výkonom štátnej služby v konkrétnom prípade. (práca policajta a prenájom nehnuteľnosti predsa nie je zhodný predmet s výkonom štátnej služby a podnikanie by to bolo, ak by prenajímal na živnosť).

Čo sa pokladá za príjem z inej zárobkovej činnosti upravuje zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v § 5 a 6, v zmysle ktorých pôjde o príjmy zo závislej činnosti (napr. z dohody o vykonaní práce) a napr. príjmy z prenájmu nehnuteľností, príjmy z poskytnutia práv priemyselného vlastníctva, príjmy zo sprostredkovania starobného dôchodkového sporenia.

Obmedzenie sa nevzťahuje na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v štátnych zdravotníckych zariadeniach alebo v neštátnych zdravotníckych zariadeniach, na vedeckú činnosť, pedagogickú činnosť, lektorskú činnosť, prednášateľskú činnosť, publicistickú činnosť, literárnu činnosť alebo umeleckú činnosť, znaleckú činnosť, tlmočnícku činnosť, prekladateľskú činnosť, činnosti vedúcich táborov pre deti a mládež, ich zástupcov pre hospodárske a zdravotné veci, oddielových vedúcich, vychovávateľov, inštruktorov, prípadne stredných zdravotníckych zamestnancov v táboroch pre deti a mládež, činnosti sprostredkovateľa a rozhodcu pri kolektívnom vyjednávaní, na správu vlastného majetku, na správu majetku svojich maloletých detí, na správu majetku osoby, ktorej spôsobilosť na právne úkony bola obmedzená alebo na správu majetku osoby, ktorá bola pozbavená spôsobilosti na právne úkony, na činnosť štátneho zamestnanca v poradnom orgáne vlády a vykonávanie funkcie člena volebnej komisie alebo funkcie člena referendovej komisie alebo člena komisie na ľudové hlasovanie o odvolaní prezidenta Slovenskej republiky, na činnosť zapisovateľa volebných komisií, na činnosť poslanca obecného zastupiteľstva, mestského zastupiteľstva alebo miestneho zastupiteľstva, ktorý nie je dlhodobo uvoľnený na výkon funkcie, na činnosť poslanca zastupiteľstva vyššieho územného celku, ktorý nie je dlhodobo uvoľnený na výkon funkcie, na činnosť člena v rozkladovej komisii, na činnosť osôb prizvaných na výkon dohľadu alebo kontroly podľa osobitného zákona, na vykonávanie funkcie člena orgánu Úradu pre finančný trh, Fondu ochrany vkladov alebo Garančného fondu investícií a na činnosť člena komisie pre vyšetrovanie leteckých nehôd alebo pri posudzovaní zdravotnej spôsobilosti civilného leteckého personálu.
Naposledy upravil GabiZ : 09.08.11 at 10:45

Môže štátny zamestnanec - policajt a podnikanie.

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.