Zavrieť

Porady

Dedičstvo

Dobrý deň prajem

obraciam sa na vás s prosbou o radu. V blízkej budúcnosti budeme riešiť dedičstvo po otcovi. Okruh dedičov - mama, brat a ja. Brat v sociálnej núdzi s exekútormi na krku. Býva v spoločnom rodinnom dome s mamou, ktorý mal otec s mamou v BSM. Okrem domu predmetom budú aj otcove zdedené podiely nehnuteľností (pozemky). Obaja chcú, aby som prijala dedičstvo len ja s tým, že mame zostane doživotné právo aj bratovi s rodinou.
Počítala som už veľa rád a stále mám v tom guláš. citujem vyčítané : "v rámci dedičského konania po prvom zosnulom rodičovi dostanú dedičia priestor, aby sa medzi sebou vysporiadali dohodou. Jej obsah je výlučne na vôli dedičov, len nesmie odporovať zákonu alebo dobrým mravom a musí sa týkať všetkého majetku, ktorý je zahrnutý do súpisu aktív a pasív dedičstva. Ak sa teda deti ako dedičia vzdajú celého dedičského podielu v prospech žijúceho rodiča - dediča, súd bude musieť takúto dohodu schváliť, resp. notár osvedčí jej uzavretie. Týmto postupom rodičovský majetok zostane vo vlastníctve pozostalého manžela a deti sa medzi sebou vysporiadajú až v dedičskom konaní po smrti druhého rodiča."
moje otázky :
1. nebudeme po otcovi nič vlastniť - tak naďalej nebude mať brat nič vo vlastníctve - je to nejakým § exekútorského práva napadnuteľné ?
2. je potrebné mať predmetnú dohodu vopred pripravenú - alebo stačí ju ústne urobiť pred notárkou a tá ju zahrnie do osvedčenia o dedičstve?
3. ak by som pristúpila na požiadavku mami a brata - aké nevýhody pre mňa z toho plynú?
4. nebude celý proces odporovať zákonu alebo dobrým mravom

vopred všetkým ďakujem za príspevky
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    1. Ak by všetko prenechali dohodou tebe, mohol by to exekútor napadnúť a pýtať od teba vyplatenie bratovho dlhu do výšky hodnoty (pozemkov, majetku), ktorú mal zdediť. Pravdu povediac, pozemky (orná pôda) sa niekedy predávajú ťažko. Lepšie by asi bolo, keby to zdedil brat, nech to exekútor predá a zvyšok mu dá. Dlhy sa z dedičstva musia zaplatiť, aj keď sa dedičstvo nedá speňažiť.
    2. Stačí urobiť vyhlásenie pred notárkou a nechať to správoplatniť.
    3. Je to v bode 1
    4. nebude

    marulik je offline (nepripojený) marulik

    marulik
    ďakujem veľmi pekne za radu

    čo sa týka nehnuteľností - týka sa to dosť veľkého počtu parciel s mrňavými podielmi resp. spoluvlastníctva podielnikov urbáru - ale aj tak je to skoro 3 ha ornej pôdy a pasienkov, časť lesa
    žijú na dedine a ten podiel v urbári im dáva záruku na odkúpenie drevnej hmoty na vykurovanie
    mne ani tak nejde o brata ako o mamu (každý nesieme zodpovednosť sami za seba)

    k bodu 1 - nemám finančné prostriedky na to, aby som vyplatila bratov dlh a mám dosť špekulatívnu švagrinú, ktorá by iste v tom prípade chcela, aby som prispievala na opravy domu. Viem, že je to nechutné prepierať to takto verejne, ale všetci to poznáme, že pri dedičstve sa zvykne rozštvať väčšina rodín
    Postoj mami je chrániť svojho syna a vôbec ju tým návrhom nenapadlo, že by mi tým mohla aj uškodiť a nechcem riešiť či vedome či nevedome. Dokonca som o tých exekútoroch do smrti otca ani netušila. Držali to doma pod pokrievkou. Tu vidieť úmysel. A potom vyrukovali s tou požiadavkou ak cítila, že sa o tom budú musieť nejako dohodnúť (vraj na návrh notárky). Mala som k tomu len jednu poznámku, že keď vedeli o situácii prečo to neriešili skôr, odpoveď znela, že podnikali kroky v tom smere a je to neriešiteľné. Potom som už zmlkla a pomyslela som si, že stačilo postupne poplatiť dlhy.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.