Zavrieť

Porady

Dobrý deň.Môže štátny zamestnanec prenajať vlastný byt?? Ďakujem za odpoveď.

Neporuší tým zákon o štátnej službe?? Prosím, potrebujem súrne vyriešiť otázku na ktorú aj právnici majú nejednoznačné odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    čo tak prečítať aktuálny zákon 400/2009

    § 61 ods. 2

    (2) Štátny zamestnanec ďalej nesmie
    a) podnikať,
    b) vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná alebo obdobná s opisom činností jeho štátnozamestnaneckého miesta; inou zárobkovou činnosťou na účely tohto zákona sa rozumie činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa osobitného predpisu, 43)
    c) byť členom riadiacich, kontrolných alebo dozorných orgánov právnických osôb.

    Prenájom nehnuteľností, ak je to príjem podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmu, nie je podnikaním - nie je potrebný živnostenský list

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Odpoveď ÁNO.
    Tu sa rozoberalo to isté,možno ti to pomôže.

    http://www.porada.sk/t174285-moze-st...ml#post1818984

    Inak aj tu si predsa dostala odpoveď.

    http://www.porada.sk/t155261-prenajo...o-majetku.html
    Naposledy upravil GabiZ : 11.08.11 at 09:47

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Adinka1 Pozri príspevok
    Neporuší tým zákon o štátnej službe?? Prosím, potrebujem súrne vyriešiť otázku na ktorú aj právnici majú nejednoznačné odpovede.
    No keď nevedia jednoznačne právnici, tak kto to má vedieť?

    Adinka1 je offline (nepripojený) Adinka1

    Adinka1
    No veď práve.......kto????? Jedná sa o dodržanie zákona o štátnej službe č.312/2001.....nájde sa jednoznačná odpoveď, ďakujem

    rudopp je offline (nepripojený) rudopp

    Vylúčený člen rudopp
    Adinka1 Pozri príspevok
    Neporuší tým zákon o štátnej službe?? Prosím, potrebujem súrne vyriešiť otázku na ktorú aj právnici majú nejednoznačné odpovede.
    Čo takto prečítať ten zákon :

    §59
    Obmedzenie podnikania a inej zárobkovej činnosti



    (1) Štátny zamestnanec nesmie podnikať alebo vykonávať inú zárobkovú činnosť.



    (3) Obmedzenie podľa odseku 1 sa nevzťahuje na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v štátnych zdravotníckych zariadeniach alebo v neštátnych zdravotníckych zariadeniach, ktorých zriaďovateľom je obec, na vedeckú činnosť, pedagogickú činnosť, lektorskú činnosť, prednášateľskú činnosť, publicistickú činnosť, literárnu činnosť alebo umeleckú činnosť, činnosti vedúcich táborov pre deti a mládež, ich zástupcov pre hospodárske a zdravotné veci, oddielových vedúcich, vychovávateľov, inštruktorov, prípadne stredných zdravotníckych zamestnancov v táboroch pre deti a mládež, činnosti sprostredkovateľa a rozhodcu pri kolektívnom vyjednávaní, na správu vlastného majetku alebo na správu majetku svojich maloletých detí, na

    lebo do správy vlastného bytu by som počítal :
    - zabezpečenie energií
    - zabezpečenie údržby
    - zabezpečenie opráv a rekonštrukcií
    - starostlivosť o hospodárne využitie priestorov
    - starostlivosť o hospodárne využitie energií

    Adinka1 je offline (nepripojený) Adinka1

    Adinka1
    Ďakujem pekne, zákony mám prečítané a správu vlastného majetku chápem tiež takto, nakoniec je v môj prospech takéto chápanie:-)).......konzultovala som to s právnikom a ten ma truchu zneistil v otázke čo mám rozumieť pod tou správou.......takže som vyhľadala pomoc z netu a potrebovala som "nezaujatý výklad paragrafov":-))), nakoľko potrebujem mať istotu a nerada by som niečo zanedbala....Takže podľa týchto Vašich vyjadrení štátny zamestnanec môže s čistým svedomím prenajať svoj byt v osobnom vlastníctve? Podotýkam, že neexistuje žiadny manžel na ktorého by bolo možné byt prepísať:-))))

    rudopp je offline (nepripojený) rudopp

    Vylúčený člen rudopp
    Adinka1 Pozri príspevok
    Ďakujem pekne, zákony mám prečítané a správu vlastného majetku chápem tiež takto, nakoniec je v môj prospech takéto chápanie:-)).......konzultovala som to s právnikom a ten ma truchu zneistil v otázke čo mám rozumieť pod tou správou.......takže som vyhľadala pomoc z netu a potrebovala som "nezaujatý výklad paragrafov":-))), nakoľko potrebujem mať istotu a nerada by som niečo zanedbala....Takže podľa týchto Vašich vyjadrení štátny zamestnanec môže s čistým svedomím prenajať svoj byt v osobnom vlastníctve? Podotýkam, že neexistuje žiadny manžel na ktorého by bolo možné byt prepísať:-))))
    A čo Ukrajina??
    To nie že lacno kúpiš.
    To ti ešte zaplatia, keď si ho zoberieš

    Adinka1 je offline (nepripojený) Adinka1

    Adinka1
    Nooo už len to by chýbalo:-))))).........ale stále máte nejednoznačnú odpoveď na moju otázku..............áno alebo nie???

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Adinka1 Pozri príspevok
    Ďakujem pekne, zákony mám prečítané a správu vlastného majetku chápem tiež takto, nakoniec je v môj prospech takéto chápanie:-)).......konzultovala som to s právnikom a ten ma truchu zneistil v otázke čo mám rozumieť pod tou správou.......takže som vyhľadala pomoc z netu a potrebovala som "nezaujatý výklad paragrafov":-))), nakoľko potrebujem mať istotu a nerada by som niečo zanedbala....Takže podľa týchto Vašich vyjadrení štátny zamestnanec môže s čistým svedomím prenajať svoj byt v osobnom vlastníctve? Podotýkam, že neexistuje žiadny manžel na ktorého by bolo možné byt prepísať:-))))

    Je diskutabilné, čo považovať za správu vlastného majetku. Podľa mňa tu ide o inú zárobkovú činnosť, pretože tu ide o príjem z prenájmu a ak táto činnosť nie je zhodná s výkonom práce v štátnej službe (alebo na živnosť), tak je to v poriadku. Treba však dať pozor na zákon o dani z príjmov, pretože vo vzťahu k daňovému úradu vyplývajú z prenájmu určité povinnosti. Ale tak ako som uviedla predtým, v tých témach je to popísané podrobnejšie.
    Naposledy upravil GabiZ : 11.08.11 at 10:02

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    a čo tak urobiť s dôverihodnou osobou zmluvu o výpožičke nehnuteľnosti (bezodplatne) s tým, že vypožičiavateť má právo prenajať nehnuteľnosť (a s úrodou sa podelíte)

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    V prípade štátnych zamestnancov, ak sa chcú vyhnúť ustanoveniam zákona, ktoré im zakazujú podnikať prípadne vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá by bola zhodná s ich prácou, určite existuje mnoho možností, ako to urobiť. Aj v témach,ktoré o tom pojednávajú sú niektoré z rád. Ale v tomto prípade naozaj nie je problém vo vzťahu k štátnozamestnaneckému miestu. Len povinnosti k daňovému úradu, v súvislosti s podaním daňového priznania. Všetko závisí aj od výšky nájmu a potom podanie DP, ktoré robí zamestnávateľ, v tomto prípade môže žiadať od zamestnanca, aby si ho vypracoval sám. Ale nič iné z tohto nevyplýva. Zamestnávateľovi štátny zamestnanec podáva každý rok majetkové priznanie, to je povinnosť zo zákona, ktorá mu prináleží.

    Adinka1 je offline (nepripojený) Adinka1

    Adinka1
    Dobrý deň. Prosím Vás ešte o radu... Odpočítateľná položka pre rok 2011 pri zdanení príjmu z prenájmu bytu je 500 euro. Ak prenajímam byt iba napr.3 mesiace v roku odrátam si celých 500 euro alebo iba alikvotnu časť??
    Je vôbec potrebné podávať daňové priznanie ak môj príjem=zisk z prenájmu v roku je menší ako 500 Eur? Ako to preukážem daňovému úradu?? ďakujem pekne.adinka

    Adinka1 je offline (nepripojený) Adinka1

    Adinka1
    Dobrý deň. Prosím Vás ešte o radu... Odpočítateľná položka pre rok 2011 pri zdanení príjmu z prenájmu bytu je 500 euro. Ak prenajímam byt iba napr.3 mesiace v roku odrátam si celých 500 euro alebo iba alikvotnu časť??
    Je vôbec potrebné podávať daňové priznanie ak môj príjem=zisk z prenájmu v roku je menší ako 500 Eur? Ako to preukážem daňovému úradu?? ďakujem pekne.adinka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.