Zavrieť

Porady

Je možné vydediť ma darovacou zmluvou?

Dobrý deň,

chcela by som sa vás opýtať či je možné, aby moja matka prepísaním svojho majetku na syna mojej sestry (jej vnuka) vydedila mňa a ostatných súrodencov? Aj napriek tomu, že sme nikdy nemali nejaké zlé vzťahy, len zaúradovala moja sestra, ktorá jej zjavne "dohovorila" a ona napísala darovaciu zmluvu na sestrinho syna (mojej mami vnuka). Vôbec som o tom netušil, moja mama je na žive, no už nieje zdravotne na tom najlepšie a ani už nieje schopná rozprávať sa na túto tému. Osobne si myslím, že si ani neuvedomila, že tým vlastne svoje ostatné deti vydedila. No darovacia zmluva je platná a overená notárom. Úprimne Vám poviem, že som v šoku a neviem ako ďalej postupovať. Prosím poraďte mi. Som vďačná za každú radu.

Ďakujem
Naposledy upravil mintra : 21.08.11 at 21:24 Dôvod: preklep II.
Usporiadat
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
A čo to mala darovať niekomu cudziemu?
Ak po smrti nezanechá žiadny majetok, tak sa dediť nebude.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Gina Er Gina Er

Gina Er je offline (nepripojený) Gina Er

presne toto isté sa stalo aj u nás...moja babka darovala svoju časť domu jednému zo svojich vnúčat.....zistilo sa to až po jej smrti pri dedičskom konaní....
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Gina Er Pozri príspevok
presne toto isté sa stalo aj u nás...moja babka darovala svoju časť domu jednému zo svojich vnúčat.....zistilo sa to až po jej smrti pri dedičskom konaní....
A mali ste čo dediť?
A čo na to notár? Chcel aj zaplatiť?
0 0
Gina Er Gina Er

Gina Er je offline (nepripojený) Gina Er

marjankaj Pozri príspevok
A mali ste čo dediť?
A čo na to notár? Chcel aj zaplatiť?
boli ešte role.....a časť domu po dedkovi....
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Gina Er Pozri príspevok
boli ešte role.....a časť domu po dedkovi....
No v tom prípade, teda ak už nežila vnučkina mama(alebo otec), tak sa dar mal vnučke započítať do dedičstva.


§ 484

Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený.

A kto zomrel skôr? Dedko alebo babka?
0 0
timkoprvy timkoprvy

timkoprvy je offline (nepripojený) timkoprvy

mintra Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcela by som sa vás opýtať či je možné, aby moja matka prepísaním svojho majetku na syna mojej sestry (jej vnuka) vydedila mňa a ostatných súrodencov? Aj napriek tomu, že sme nikdy nemali nejaké zlé vzťahy, len zaúradovala moja sestra, ktorá jej zjavne "dohovorila" a ona napísala darovaciu zmluvu na sestrinho syna (mojej mami vnuka). Vôbec som o tom netušil, moja mama je na žive, no už nieje zdravotne na tom najlepšie a ani už nieje schopná rozprávať sa na túto tému. Osobne si myslím, že si ani neuvedomila, že tým vlastne svoje ostatné deti vydedila. No darovacia zmluva je platná a overená notárom. Úprimne Vám poviem, že som v šoku a neviem ako ďalej postupovať. Prosím poraďte mi. Som vďačná za každú radu.

Ďakujem
Najprv si vyjasni, či si dievča, alebo chlapec.
Potom si vyjasni teoretickú hodnotu dedičského podielu.
Potom si vyjasni vzťahové pomery s mamou :
- bývanie
- starostlivosť
- kontakt.

Vzťahové pomery medzi súrodencami a ich perspektívu.

A potom zváž, či to povieš aj nahlas (lebo druhá strana bude mť asik trošičku odlišný názor).

PS
Darovaním sa nevydedí !!
Akurát potom nebýva čo dediť .
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Nenarobite s tym nic, kazdy si moze svoj majetok dat komu chce.
Ak mate pochybnosti, ze matka nebola dusevne zdrava v case darovania,mozete sa obratit na sud a o neplatnost zmluvy.
Ale to je boj na dlho a s neistym vysledkom. Zalezi,ake dokazy a argumenty predlozite.
0 0
mintra mintra

mintra je offline (nepripojený) mintra

Dobrý deň,

som dievča, no píšem v mene kamaráta...mne sa to našťastie nestalo...ale myslím si, že to nieje podstatné!!!S matkou už nebýva, kontaktujú sa veľmi zriedka, ale nemajú zlý vzťah. No fakt je, že sa tam o nejakú starostlivosť zo strany tohto syna nedá povedať. No aj tak ďakujem za info...
0 0
mintra mintra

mintra je offline (nepripojený) mintra

marjankaj Pozri príspevok
A čo to mala darovať niekomu cudziemu?
Ak po smrti nezanechá žiadny majetok, tak sa dediť nebude.
marjankaj to čo sú za inteligentné odpovede...no nie, nemala to darovať cudziemu, ale myslím si, že to mala každému synovi darovať rovnakým dielom...to je asi logické...niesom nejaká čierna ovca rodiny...proste tomu nerozumiem...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
mintra Pozri príspevok
marjankaj to čo sú za inteligentné odpovede...no nie, nemala to darovať cudziemu, ale myslím si, že to mala každému synovi darovať rovnakým dielom...to je asi logické...niesom nejaká čierna ovca rodiny...proste tomu nerozumiem...
Veď nedarovala tvoj majetok, ale svoj.
To komu mala darovať jej predsa nikto nebude predpisovať. Sama vie najlepšie ako prečo a komu daruje svoj majetok. Alebo si myslíš, že keď ja niekomu chcem darovať napríklad bonboniéru, tak na to musí byť zákon?
Naposledy upravil marjankaj : 22.08.11 at 07:34
0 0
Gina Er Gina Er

Gina Er je offline (nepripojený) Gina Er

marjankaj Pozri príspevok
No v tom prípade, teda ak už nežila vnučkina mama(alebo otec), tak sa dar mal vnučke započítať do dedičstva.
A kto zomrel skôr? Dedko alebo babka?
už je to jedno,ostatní dediči pre pokoj v rodine sa v tom nechceli špárať,ale je paradox,že otec toho chlapca(vnuka, ktorý vlastne získal najviac),chodil po dedine a vykrikoval o svojej sestre,že ho okradla
0 0
mintra mintra

mintra je offline (nepripojený) mintra

marjankaj - tu sa ale nejedná o žiadnu sladkosť, ale o moje dedičstvo na ktoré som mal nárok. Jediný dôvod čo si plne uvedomujem je, že sa o mamu nestarám, ale stará sa moja sestra, ktorá však za to disponuje s jej dôchodkom a ako to vyzerá, tak aj s jej majetkom. Ona už ma dospelé deti a ja malé, tak naozaj nieje kedy. Len sa mi nezdá férové, že sestra mamu prehovorila a bez našej vedomosti s ňou spísala darovaciu zmluvu na jej syna (vnuka), ktorý mimochodom svoju babku nenavštevuje vôbec. Bojoval som za to, aby sa dala mama do domova dôchodcov, nieje ani imobilná a že tam sa o ňu postarajú a sestra nesúhlasila, nakoľko je nezamestnaná a dôchodok svojej mami jej vždy padne vhod.
0 0
Gina Er Gina Er

Gina Er je offline (nepripojený) Gina Er

a mamy si sa pýtal,či chce ísť do domova?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
mintra Pozri príspevok
marjankaj - tu sa ale nejedná o žiadnu sladkosť, ale o moje dedičstvo na ktoré som mal nárok. Jediný dôvod čo si plne uvedomujem je, že sa o mamu nestarám, ale stará sa moja sestra, ktorá však za to disponuje s jej dôchodkom a ako to vyzerá, tak aj s jej majetkom. Ona už ma dospelé deti a ja malé, tak naozaj nieje kedy. Len sa mi nezdá férové, že sestra mamu prehovorila a bez našej vedomosti s ňou spísala darovaciu zmluvu na jej syna (vnuka), ktorý mimochodom svoju babku nenavštevuje vôbec. Bojoval som za to, aby sa dala mama do domova dôchodcov, nieje ani imobilná a že tam sa o ňu postarajú a sestra nesúhlasila, nakoľko je nezamestnaná a dôchodok svojej mami jej vždy padne vhod.
Veď nebolo čo dediť. Všetok majetok darovala. Teda ani nebude dedičské konanie a tvoj dedičský podiel aj tvojej sestry je 0 €. Keby ten majetok prepila tak je to to isté. To nie je o férovosti. Ale o zákone.
1 0
Gina Er Gina Er

Gina Er je offline (nepripojený) Gina Er

mintra Pozri príspevok
marjankaj - tu sa ale nejedná o žiadnu sladkosť, ale o moje dedičstvo na ktoré som mal nárok.ale máš aj povinnosť postarať sa o matku a ty si ju chcel strčiť do domova a tým si všetko prehral,lebo to bolo použité proti tebe.ešte ti to furt nedošlo,že mama vymenila svoj majetok za to,že nepôjde do domova ? Jediný dôvod čo si plne uvedomujem je, že sa o mamu nestarám, ale stará sa moja sestra, ktorá však za to disponuje s jej dôchodkom a ako to vyzerá, tak aj s jej majetkom. Ona už ma dospelé deti a ja malé, tak naozaj nieje kedy. Len sa mi nezdá férové, že sestra mamu prehovorila a bez našej vedomosti s ňou spísala darovaciu zmluvu na jej syna (vnuka), ktorý mimochodom svoju babku nenavštevuje vôbec. Bojoval som za to, aby sa dala mama do domova dôchodcov, nieje ani imobilná a že tam sa o ňu postarajú a sestra nesúhlasila, nakoľko je nezamestnaná a dôchodok svojej mami jej vždy padne vhod.
.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

mintra Pozri príspevok
marjankaj - tu sa ale nejedná o žiadnu sladkosť, ale o moje dedičstvo na ktoré som mal nárok. Jediný dôvod čo si plne uvedomujem je, že sa o mamu nestarám, ale stará sa moja sestra, ktorá však za to disponuje s jej dôchodkom a ako to vyzerá, tak aj s jej majetkom. Ona už ma dospelé deti a ja malé, tak naozaj nieje kedy. Len sa mi nezdá férové, že sestra mamu prehovorila a bez našej vedomosti s ňou spísala darovaciu zmluvu na jej syna (vnuka), ktorý mimochodom svoju babku nenavštevuje vôbec. Bojoval som za to, aby sa dala mama do domova dôchodcov, nieje ani imobilná a že tam sa o ňu postarajú a sestra nesúhlasila, nakoľko je nezamestnaná a dôchodok svojej mami jej vždy padne vhod.
Aky narok na dedicstvo? Ved matka este zije,preco ju uz pochovavas?

Priznavas, ze sa o matku nestaras,ze si chcela vybavit tak max. dom dochodcov.

Tvoja matka je urcite rada, ze to druhe dieta ma na nu cas, obetuje aj svoj osobny zivot a ze ju neodhodi do domova,ked nemusi.

Preco vidis len to, ze babkin dochodok sa zide?
Myslis, ze s babkou nie su starosti? Ze dennodenne nieco nepotrebuje ?
Aj to, ze ma pri sebe svoju rodinu, s ktorou sa moze porozpravat a ktori su jej oporou su veci k nezaplateniu. Takze sa ani necuduj, ze babka sa rozhodla svojej dcere odvdacit. Nemusi to hned znamenat,ze teba chcela "vydedit"...
Ani sestre to nevycitaj, bud rada, ze sa o mamu stara.Je to dost velke obetovanie.
Skus si predstavit,ako by sa uplne zmenil tvoj zivot, keby si babku mala pri sebe ty
2 0
mintra mintra

mintra je offline (nepripojený) mintra

Ale to bolo to najlepšie riešenie pre ňu, nakoľko má zdravotné problémy a to už od mlada, na starobu sa to zhoršuje. Sestra jej berie dôchodok a mne jej bolo ľúto a hlavne som videl, že mama už nebýva v dome, ale už len obýva jednu miestnosť (akoby letnú kuchynku) a nemôžem s tým nič robiť, tak ma napadlo, že by bolo ubytovanie v domove dôchodcov pre ňu to najlepšie. No sestra sa zjavne uvedomila, že tým pádom by prišla o jej dôchodok a vlastne jediný príjem (nakoľko je dlhodobo nezamestnaná) a preto to hneď zamietla. A ešte k tomu postupne predáva mamine pozemky a teraz ešte táto darovacia zmluva...som z toho smutný, nakoľko sme mali dobré vzťahy a nečakal som, že sa takto zachovajú ku mne a ešte k dvom bratom. Jeden z nich bude tým pádom na ulici.
0 0
Gina Er Gina Er

Gina Er je offline (nepripojený) Gina Er

no tak to je potom iné,ak sestra mamu takto zneužíva.....ako môže predávať mamine pozemky,keď nie je vlastník?
ak má sestra na matku takýto vplyv....tak neviem....fakt neviem,to je všetko o vzťahoch v rodine,neviem,či by sa dala napadnúť tá darovacia zmluva...
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

mintra, ruku na srdce, ak by mama bývala u teba, predpokladám, že by sa svojim dôchodkom tiež podieľala na chode domácnosti tak, ako sa podieľa u sestry. Sám píšeš, že je sestra nezamestnaná, z čoho má hradiť všetky náklady, teda aj za mamu? Je predsa normálne, že sa mama na nich podieľa, ak má z čoho.
Dopredu sa ospravedlňujem, ak to tak nie je, nemôžem si však pomôcť, dosť silne cítim, že by si bol radšej, aby mama bola v domove dôchodcov len aby sestre nedajbože niečo navyše z maminho dôchodku(aj ostatného) neostalo.
Nespomínaš to najdôležitejšie, či je mama u sestry šťastná a spokojná. Ak to tak nie je, situáciu predsa môžeš zmeniť ak sa o mamu začneš starať sám a nie kvôli dôchodku ale preto, že je to tvoja mama.
Naposledy upravil Marína : 22.08.11 at 09:05
4 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať