Zavrieť

Porady

Podnikanie pri materskej

Dobrý deň,
viem že už je tu takáto téma, ale mám aj iné otázky.
Ešte pol roka budem na materskej, teda poberám rodičovksý prípevok.
Chcem začať podnikať (otvoriť malú predajňu)
Zaujíma ma, či budem oslobodená od podnikatelských poplatkov prvý rok, ako to býva, aj keď poberám RP. A či mi teda nárok na poberanie RP nezanikne.
A ďalšia otázka, či môžem dať dieťa do jaslí (súkromných) a či mi vtedy nezanikne nárok na poberanie RP, a budem oslobodená od poplatkov prvý rok. Viem že do štátnych jaslí, či štátnej školky by som nemohla dať.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

    Danielle369
    Nárok na rodičovský príspevok má rodič, ktorý zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa, pričom nárok na tento príspevok je viazaný v zásade len na vek dieťaťa. Novela zákona o rodičovskom príspevku účinná od 01.01.2011 zaviedla rodičom možnosť pracovať aj počas rodičovskej dovolenky. Znamená to, že rodič od začiatku roku 2011 môže vykonávať akúkoľvek zárobkovú činnosť, tzn. pracovať či podnikať, a zároveň poberať rodičovský príspevok. Nárok na túto štátnu sociálnu dávku mu nezaniká ani v prípade, keď umiestni dieťa do jaslí či materskej školy. Výška mzdy nemá vplyv na výšku rodičovského príspevku..

    Zákon po novele rodičovi teda povoľuje vykonávať zárobkovú činnosť a nestratiť pritom nárok na rodičovský príspevok. Vyplýva to zo zákona č. 571/2009 Z.z. o rodičovskom príspevku v znení novely zverejnenej ako zákon č. 513/2010 Z.z.
    Naposledy upravil Danielle369 : 27.08.11 at 14:06

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    leo Pozri príspevok
    chcem začat cca od novembra
    Odvody do SP minimálne do 30.6.2013 platiť nebudeš. V zdr.poisťovni ako poistenec štátu si môžeš stanoviť vymeriavací základ pre platenie preddavkov nula - preddavky minimálne do konca roku 2013 platiť nebudeš. Počítaj však s tým, že zdr.poisťovňa ti urobí ročné zúčtovanie zdr.poistenia a v prípade že budeš mať zisk, vznikne ti nedoplatok .

    Súbeh poberania rod.príspevku a podnikania je možný.
    Ešte doplň, kto sa bude starať o dieťa, či bude navštevovať predškolské zariadenie.

    pox je offline (nepripojený) pox

    pox
    Dobry den,
    chcela by som nadviazat na tuto temu.
    Poberam rodicovsky prispevok a chcela by som - nazvem to - podnikat. Presnejsie povedane predavat cez internet svoje produkty, napr. fotky, pohladnice a pod. O dieta sa budem starat 24hod denne tak ako doteraz, takze ziadne jasle ani opatrovatelka. Zaujima ma:
    - ci budem moct nadalej poberat rodicovsky prispevok (podla odpovede hore asi ano)
    - co si budem musiet vybavit na uradoch, poistovniach a pod..
    - ake budem mat povinnosti,
    - budem musiet byt zivnostnik, alebo ...?

    Prosim Vas o radu a usmernenie, lebo v tomto sa voobec nevyznam, dakujem.
    -

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    Nestačí ti príspevok od DAN ?

    Je jednoznančne napísané, že popri meterskej môžeš podnikať a neprídeš o nič.
    Ekonomicky výhodnejšia je forma sro na podnikanie ako živnostenské Osvedčenie.

    vistero je offline (nepripojený) vistero

    vistero
    Na mieste je aj otázka, ako to je s predĺžením rodičovského pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa do 6 rokov. Doteraz čo mám informáciu tiež sa dá pritom aj zarábať.

    pox je offline (nepripojený) pox

    pox
    Dakujem, za reakcie.
    Co sa tyka rodicovskeho prispevku, tak to mi je uz jasne, ze ho mozem poberat dalej.
    Len som sa docitala, ze existuje aj tzv. "slobodný umelec", len neviem ake su +/- v porovnani so zivnostou. (Nepredpokladam, ze budem podnikat vo velkom, ale len tak pomenej, takze sro by som zavrhla).
    A neviem ake povinnosti ma "slobodný umelec", kde je potrebne sa registrovat (danovy, zivnostensky urad)?
    Len to je asi debata do nejakej inej temy.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    ako slobodný umelec ti pridelí DU DIč , ičo sa neprideľuje....
    slobodní umelci do 30 06 2013 nemusia povinne platiť poistné do SP.....

    leo je offline (nepripojený) leo

    leo
    Dobrý večer rada by som sa opýtala ako to je s tou predlženou materskou a podnikaním. Môžej poberat prispevok nadalej?dakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    leo Pozri príspevok
    Dobrý večer rada by som sa opýtala ako to je s tou predlženou materskou a podnikaním. Môžej poberat prispevok nadalej?dakujem
    odkedy podnikáš ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.