Zavrieť

Porady

Zavet, darovanie alebo predaj bytu?

Dobry den!

Chcem sa opytat, ak chcem, aby moj majetok zdedilo len jedno z mojich deti a nebolo to napadnutelne - mat spisat zavet, darovat alebo mu predat moju cast bytu?


Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    ja69 Pozri príspevok
    Dobry den!

    Chcem sa opytat, ak chcem, aby moj majetok zdedilo len jedno z mojich deti a nebolo to napadnutelne - mat spisat zavet napadnuteľné, nakoľko dalšie deti sú neopomenuteľný dedičia a majú právo v prípade závetu aspoň na polovicu svojho dedičského podielu. Pr. máš 10000 eur, máš 2 deti, odkážeš jednému 10000 a druhému nič, ten druhý to napadne na súde a musí dostať minimálne 2500 eur

    , darovat môžeš, ak nebude čo dediť tak dalšie dieťa alebo deti nemajú možnosť požiadať o započítanie daru ktorý dostalo to prvé dieťa.

    alebo mu predat moju cast bytu? najbezpečnejšie .


    Dakujem
    v texte.

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    ak však spíšete kúpnu zmluvu a Ty nedostaneš v skutočnosti žiadne peniaze, je tento úkon napadnuteľný, v skutočnosti chceš spísať darovaciu zmluvu ..... takže urob tak, ako radím každému ....

    Spíšte to, čo v skutočnosti robíte ..... ak nedostávaš peniaze, darovaciu zmluvu. Rátaj s tým, že ak budeš mať ešte nejaký majetok .... môže druhé dieťa žiadať započítanie daru na dedičský podiel obdarovaného .....
    Ak už nič iné nemáš ..... tak to riešiť nemusíš ....
    Ale odporúčal by som zriadiť aj doživotné právo bývania, užívania a doopatrovania ....

    bryan je offline (nepripojený) bryan

    bryan
    Optimalne predat, ak to bolo nadobudnute vramci odpredaja obecneho bytu, tak za cenu podobnu tomu ako sa kupil (zvyklo to byt par tisic SKK) alebo predat za inu dohodnutu cenu (ktora bude zaplatena aspon na papieri, co spravite s peniazmi naozaj je jedno).

    V kazdom pripade vsak dat nehnutelnost zapisat tarchu dozivotneho uzivania veci, cize bez suhlasu sa nebude dat predat a pripadneho starca co obdaroval vyhodit len tak.

    V prvom rade vsak doporucujem upratat rodinne vztahy, je divne vychovavat deti tak, ze sa casom budu nenavidiet za nieco, po smrti rodicov nebudu uz mat nikoho ineho blizkeho z rovnakej krvi. Tu urcite neplati rozdel a panuj...

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Len poznámka na okraj - ak má dieťa, ktorému chceš nechať svoj byt, manžela/manželku, tak kúpou sa aj manželský partner stáva spolumajiteľom bytu. Darovať sa môže výhradne iba tvojmu dieťaťu.

    Zavet, darovanie alebo predaj bytu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.