Zavrieť

Porady

DOTACIA - ako zúčtovať

Potrebujem poradiť.
Podnikateľ kúpil PC z vlastných zdrojov v 1/2011. Dotácia na podnikanie došla na účet až v 2/2011.
Zaúčtované v JU: nákup PC - VOZD - nákup materiálu /to je v 1/2011/
dotácia - záväzky - február 2011 - PNZD
následne - inter. doklad v sume v akej bol kúpený PC - do POZD
následne - zúčtovanie dotácie - vrátenie patričnej sumy späť podnikateľovi a tu je otázka do VOZD alebo VNZD?

- asi do VNZD či nie, lebo potom by bolo 2x vo VOZD
Usporiadat
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

mondes Pozri príspevok
Ešte ma zaujíma, že čo je výhodnejšie, keď mi príde dotácia 15. novembra na účet. Viesť paušálne výdavky, alebo viesť JU? Vďaka.
To závisí od toho, koľko z tej dotácie budete čerpať v roku 2011 a aký máte základ dane. Ak použijete paušálne výdavky 40 % musíte celú prijatú dotáciu v roku 2011 zdaniť. Ak budete viesť JU zdaníte len časť preinvestovanej dotácie, teda dotácia bude mať nulový dopad na základ dane.
1 0
Rasťo74 Rasťo74

Rasťo74 je offline (nepripojený) Rasťo74

Ahojte Poradáci. Ak sa dá pripájam sa aj ja k tejto téme. Učtovanie v JU. Dotácia na Chránené pracovisko na celkovú cenu práce - mzdu pracovníka.
Mzda zamestnanca ide no VOZD, Príjem z úradu práce dávam do POZD, je to tak správne?? Netreba dať príjem z Urádu práce ako mzda ale zo znamienkom mínus???
Dakujem
0 0
Niuška Niuška

Niuška je offline (nepripojený) Niuška

Len poznámka, záleží od toho, či je tá dotácia na podnikanie, ktorú dostal z ÚPSVar na začatie podnikania, alebo nie. Ak je to dotácia schémy pomoci DE MINIMIS tak je zbytočne rozoberaný spôsob účtovania - či paušál - či JÚ. Tu je POVINNOSŤ viesť účtovníctvo. Môžeš JÚ alebo PÚ, nie však paušál.
Ja mám skôr iný problém. Ako rozúčtovať v MRP to čerpanie.....Teóriu ozvládam. Prijatie príspevku mám v záväzkoch aj v nedaňových príjmoch. Platila som z nej len odvody do fondu ZP. Zaúčtovala som zníženie záväzku + U24/platba do fondov/. Potom som išla urobiť koncoročnú operáciu a to 46,06 zaúčtovať do príjmu OZD ale mi to v MRP nejde. Ponúka mi možnosti len cez pokladňu, účet, nepeňažný ....Ako to v tomto softvéri rozúčtujem?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Niuška Pozri príspevok
Len poznámka, záleží od toho, či je tá dotácia na podnikanie, ktorú dostal z ÚPSVar na začatie podnikania, alebo nie. Ak je to dotácia schémy pomoci DE MINIMIS tak je zbytočne rozoberaný spôsob účtovania - či paušál - či JÚ. Tu je POVINNOSŤ viesť účtovníctvo. Môžeš JÚ alebo PÚ, nie však paušál.
Ja mám skôr iný problém. Ako rozúčtovať v MRP to čerpanie.....Teóriu ozvládam. Prijatie príspevku mám v záväzkoch aj v nedaňových príjmoch. Platila som z nej len odvody do fondu ZP. Zaúčtovala som zníženie záväzku + U24/platba do fondov/. Potom som išla urobiť koncoročnú operáciu a to 46,06 zaúčtovať do príjmu OZD ale mi to v MRP nejde. Ponúka mi možnosti len cez pokladňu, účet, nepeňažný ....Ako to v tomto softvéri rozúčtujem?
cez nepeňažný...ID
0 0
Niuška Niuška

Niuška je offline (nepripojený) Niuška

Ďakujem za odpoveď :-)
0 0
Silvia Dr. Silvia Dr.

Silvia Dr. je offline (nepripojený) Silvia Dr.

Dobrý deň,
potrebovala by som poradit ........
SZČO - živnostník začal podnikať v máji 2011 kedy aj obdržal dotáciu z úradu práce vo výške 2575 € ....... v roku 2011 z nej minul 2310 € (na základe predloženého projektu), tzn. z dotácie mu ešte ostalo 265 € (na dokúpenie predmetov na základe predloženého projektu) ....... moja otázka teda znie: Do DP za rok 2011 vykážem v príjmoch mimo fakturácie aj príjmy z dotácie vo výške 2310 €? Tzn. skutočnú výšku prečerpanej dotácie? Alebo celkovú výšku prijatej dotácie? ...... budem uplatňovať skutočnú výšku výdajov, nie paušál ...... ďakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Silvia Dr. Pozri príspevok
Dobrý deň,
potrebovala by som poradit ........
SZČO - živnostník začal podnikať v máji 2011 kedy aj obdržal dotáciu z úradu práce vo výške 2575 € ....... v roku 2011 z nej minul 2310 € (na základe predloženého projektu), tzn. z dotácie mu ešte ostalo 265 € (na dokúpenie predmetov na základe predloženého projektu) ....... moja otázka teda znie: Do DP za rok 2011 vykážem v príjmoch mimo fakturácie aj príjmy z dotácie vo výške 2310 €? Tzn. skutočnú výšku prečerpanej dotácie? Alebo celkovú výšku prijatej dotácie? ...... budem uplatňovať skutočnú výšku výdajov, nie paušál ...... ďakujem
Výška čerpania dotácie v roku 2011 sa rovná výške zdaniteľného príjmu(POZD) v roku 2011 t.j. koľko ste čerpali, toľko zaúčtujete do príjmu .
0 0
Silvia Dr. Silvia Dr.

Silvia Dr. je offline (nepripojený) Silvia Dr.

To znamená, že do ďalšieho roku - 2012 dám následne do príjmu zvyšok dotácie, ak z nej nakúpim ten zvyšok? Tak aby sa mi to rovnalo (príjmy z dotácie vs. výdavky z dotácie)? ...... ďakujem
0 0
nnanii nnanii

nnanii je offline (nepripojený) nnanii

Zdravím, nikde som sa nedočítala o tom, ako vlastne mám vysporiadať poskytnutú dotáciu.treba podať na úrad práce nejaké tzv. vyúčtovanie dotácie...načo boli tie peniaze využíté??...a dokedy to treba vlastne urobiť keď 2-ročná doba, na prevádzkovanie živnosti uplynie teraz v marci...?...prosím poraďte poraďáci
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

nnanii Pozri príspevok
Zdravím, nikde som sa nedočítala o tom, ako vlastne mám vysporiadať poskytnutú dotáciu.treba podať na úrad práce nejaké tzv. vyúčtovanie dotácie...načo boli tie peniaze využíté??...a dokedy to treba vlastne urobiť keď 2-ročná doba, na prevádzkovanie živnosti uplynie teraz v marci...?...prosím poraďte poraďáci
Hádam svoje povinnosti si si dohodla s poskytovateľom príspevku - a takistu dohodu máš podpísanú .. tam tie podmienky určite sú
0 0
nnanii nnanii

nnanii je offline (nepripojený) nnanii

hm..keď tam sa nič také nepíše...že to treba vyúčtovať...len že použitie príspevku má byť v súlade so žiadosťou, podľa platnej legislatívy, že výdavky musia byť podľa podnik. zámeru a že na vyžiadanie umožniť vykonanie kontroly na preukázanie dodržania podmienok .... takže teraz neviem...
0 0
Silvia Dr. Silvia Dr.

Silvia Dr. je offline (nepripojený) Silvia Dr.

Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť ohľadom dotácie ...... dotácia z UPSVR bola získaná v roku 2011, v tom istom roku bola nakúpená časť predmetov obsiahnutých v projektre, v roku 2012 nebolo zakúpené nič a v roku 2013 bude dokúpený zvyšok, čím aj uplynú dva roky (doba za ktorú sa musia dané predmety nakúpiť)........ moja otázka znie - mám dať ten rozdiel ešte nepoužitej dotácie do príjmov za rok 2012 ako ostatný príjem, keďže tento zvyšok dotácie ešte nebol použitý? Ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Silvia Dr. Pozri príspevok
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť ohľadom dotácie ...... dotácia z UPSVR bola získaná v roku 2011, v tom istom roku bola nakúpená časť predmetov obsiahnutých v projektre, v roku 2012 nebolo zakúpené nič a v roku 2013 bude dokúpený zvyšok, čím aj uplynú dva roky (doba za ktorú sa musia dané predmety nakúpiť)........ moja otázka znie - mám dať ten rozdiel ešte nepoužitej dotácie do príjmov za rok 2012 ako ostatný príjem, keďže tento zvyšok dotácie ešte nebol použitý? Ďakujem
Nie, nevyčerpanú dotáciu zúčtuješ až v roku 2013, kedy bola skutočne vyčerpaná.
0 0
Silvia Dr. Silvia Dr.

Silvia Dr. je offline (nepripojený) Silvia Dr.

To znamená, že do roku 2012 dám len príjmy prislúchajúce na daný rok? zvyšok dotácie dám do príjmov až v roku 2013?
0 0
Silvia Dr. Silvia Dr.

Silvia Dr. je offline (nepripojený) Silvia Dr.

ešte poznámočka - do prevádzkovej réžie za rok 2012 môžem dať napr. FA za telefón?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Silvia Dr. Pozri príspevok
ešte poznámočka - do prevádzkovej réžie za rok 2012 môžem dať napr. FA za telefón?
http://www.porada.sk/f128-postupy-uctovania-ju.html

PS : Od 1.1.2013 platia nové stlpce peňažného denníka.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Silvia Dr. Pozri príspevok
ešte poznámočka - do prevádzkovej réžie za rok 2012 môžem dať napr. FA za telefón?
za telefónne služby? pr. réžia
alebo aparát? materiál v členení AE , podľa IS
to všetko za rok 2012
0 0
LILIEZ LILIEZ

LILIEZ je offline (nepripojený) LILIEZ

Ahojte poraďáci,
ak bola v roku 2012 poskytnutá dotácia z ÚPSVaR. Ak z poskytnutých prostriedkov nakúpil DM, ktorého doba použiteľnosti je dlhšia ako 1 rok, a suma obstarania je menšia ako suma na zaúčtovanie do DM podľa osobitného predpisu - teda neodpisuje sa. Akj správne podľa postupov JÚ zaúčtovať takýto majetok? Podnikateľ účtuje jednoduché účtovníctvo v Alfa plus. Vychádzajú mi tieto možnosti:
1. Zaúčtovať do prevádzkovej réžie a nezaradiť do DM.
2. Zaúčtovať do prevádzkovej réžie ale zaradiť do DM.
2. Zaúčtovať ako nákup DM a teda aj zaradiť do DM.
Keďže podľa pokynov z ÚPSVaR by mal byť z dotácie nakúpený majetok, ktorý nie je odpisovaný a mal by ísť tzv. priamo do spotreby. Ale čo ak bol kúpený majetok, ktorého doba použiteľnosti dlhšia ako 1 rok a neodpisuje sa?
Naposledy upravil LILIEZ : 18.03.13 at 12:37
0 0
LILIEZ LILIEZ

LILIEZ je offline (nepripojený) LILIEZ

Ahojte poraďáci,
ak bola v roku 2012 poskytnutá dotácia z ÚPSVaR. Ak z poskytnutých prostriedkov nakúpil DM, ktorého doba použiteľnosti je dlhšia ako 1 rok, a suma obstarania je menšia ako suma na zaúčtovanie do DM podľa osobitného predpisu - teda neodpisuje sa. Akj správne podľa postupov JÚ zaúčtovať takýto majetok? Podnikateľ účtuje jednoduché účtovníctvo v Alfa plus. Vychádzajú mi tieto možnosti:
1. Zaúčtovať do prevádzkovej réžie a nezaradiť do DM.
2. Zaúčtovať do prevádzkovej réžie ale zaradiť do DM.
2. Zaúčtovať ako nákup DM a teda aj zaradiť do DM.
Keďže podľa pokynov z ÚPSVaR by mal byť z dotácie nakúpený majetok, ktorý nie je odpisovaný a mal by ísť tzv. priamo do spotreby. Ale čo ak bol kúpený majetok, ktorého doba použiteľnosti dlhšia ako 1 rok a neodpisuje sa? Naozaj mi na toto nikto nevie odpovedať ako ste to účtovali Vy?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

LILIEZ Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,
ak bola v roku 2012 poskytnutá dotácia z ÚPSVaR. Ak z poskytnutých prostriedkov nakúpil DM, ktorého doba použiteľnosti je dlhšia ako 1 rok, a suma obstarania je menšia ako suma na zaúčtovanie do DM podľa osobitného predpisu - teda neodpisuje sa. Akj správne podľa postupov JÚ zaúčtovať takýto majetok? Podnikateľ účtuje jednoduché účtovníctvo v Alfa plus. Vychádzajú mi tieto možnosti:
1. Zaúčtovať do prevádzkovej réžie a nezaradiť do DM.
2. Zaúčtovať do prevádzkovej réžie ale zaradiť do DM.
2. Zaúčtovať ako nákup DM a teda aj zaradiť do DM.
Keďže podľa pokynov z ÚPSVaR by mal byť z dotácie nakúpený majetok, ktorý nie je odpisovaný a mal by ísť tzv. priamo do spotreby. Ale čo ak bol kúpený majetok, ktorého doba použiteľnosti dlhšia ako 1 rok a neodpisuje sa? Naozaj mi na toto nikto nevie odpovedať ako ste to účtovali Vy?
ako spotrebu materiálu v členení drobný majetok. Súčasne zaeviduješ na karte drobného majetku.
0 0
Načítať ďalšie