Zavrieť

Porady

zakazkova výroba a postupy účtovania r.2011

Ahojte, poprosím skúsených. Ako správne účtovať po novom zákazkovú výrobu napr. šitie odevov?čítala som o použití nových účtoch 316 - čistá hodnota zákazky, 606 výnosy zo zákazky. Môže mi prosím niekto lopatysticky vysvetliť ako účtovať od nákupu materiálu? alebo aspoň kde sa obrátiť? Moc pekne ďakujem
Usporiadat
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

misolga Pozri príspevok
ešte by som si chcela ujasniť nasledovné: Firma vyrába strešnú krytinu(spôsob účtovania B),ak dôjde k predaju,účtovanie bude nasledovne?:
-hotových výrobkov : 311/601
-hotových výrobkov spojených s montážou : 311/602
-firma zhotoví celú strechu(výroba krov+ pokládka hotových výrobkov..)-311/606 -aj keď nebol vyhotovený rozpočet,iba zmluva o dielo a strecha bola zhotovená do jedného roku , podľa mňa sa v tomto prípade jedná sa o zákazku
Odpoveď: V tretej možnosti(postavenia celej strechy..)uvádzam názor z dnešného školenia, (snáď niekomu pomôže):- jedná o zákazku-účet 606.Aj keď nebol vyhotovený rozpočet nákladov(je to chyba firmy, pretože nevie si odsledovať skutočné náklady od predpokladaných, ..), v niektorých prípadoch vo firme bola vyhotovená iba cenová ponuka pre klienta, aj vtedy sa jedná o zákazku-stavbou strechy došlo k obchodnému vzťahu,čiže vznikla dohoda medzi dodávateľom a odberateľom aj keď nebola uzatvorená písomná zmluva ..
Naposledy upravil misolga : 07.03.12 at 12:32 Dôvod: preklep...
1 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

.. prikladám ... zíde sa ...
5 0
lusil329 lusil329

lusil329 je offline (nepripojený) lusil329

ahojte poraďáci,
mám daňovú kontrolu a hádam sa s nou o zákazkovej výrobe. sme firma čo stavia montované rodinné domy, kde doba výstavby je cca 3 mesiace. máme svoj katalog a zákazník si z neho vyberie domček, ktorý sa mu postaví. ide aj v tomto prípade o zákazkovú výrobu? ja sa tomu všemocne bránim, účtovať o nej. a čo sa v podstate zmení v mojom účtovaní? počas roka účtujem 311/606 a 343 a len na konci roka rozostavaný domček by som rozúčtovala podľa zákazkovej výroby?
a dalej vyrábame aj plastové okná, zmluva nie je uzatvorená. ide aj tu o zákazkovú výrobu?
čítam usmernenie DR SR, a rada by som si ho vysvetlila vo svoj prospech. ved na domčekoch si zákazník nemení konštrukčné riešenie...
ďakujem za radu...
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

... podľa môjho názoru, zákazkovú výrobu máte = minimálne pri domčekoch ... pri výrobe okien bez montáže ide o tzv. štandardizovanú výrobu ...

... podstatné pri zákazkovej výrobe je situácia na prelome rokov .. ak napr. máte skutočné náklady vo výške 40% z celkových predpokladaných nákladov a výnosy ( fakturované) sú iba napr. vo výške 10% z celkových predpokladaných výnosov = zúčtovaním tejto zákazkovej výroby je tento nepomer odstránený ..
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
aj ja si myslím, že ide o zakazkovú výrobu, a podľa zamerania možno máte povinnosť auditu a teda účtovať spôsobom A.
Preto hľadajú účty zákazkovej výroby v aktívach. nehádaj sa s nimi, ukáž im smernicu, kde máš napísanéí, že vzhľadom na 3-mes.dobu výstavby účtuješ priamo do nákladov s členením na zakazky=domčeky. A na konci roka vyysledovanú rozostavanossť preúčtuješ podľa zásad zákazkovej výroby, t.j. aj s kalkulovaným ziskom/stratou.
Ak účtuješ spôsobom B, tak sa tiež nehádaj, len tá smernica bude o sspôsobe B účtovania.
s DU sa vyslovene dohadovať neopláca, treba konštruktívne argumentovať, ako máte povinnosti splnené. Vždy sa nájde variantné riešenie.
0 0
lusil329 lusil329

lusil329 je offline (nepripojený) lusil329

promont jana a kejka, veľmi pekne vám ďakujem za rady.povinnosť auditu nemáme, tých domčekov veľa nepostavíme počas roka tak 4-5. ja som to minulý aj predminulý rok spravila tak, že som na konci roka účtovala o nedokončenej výrobe. toto je kontrola na DPHčku a rýpu sa mi v tom, zrejme chcú niečo nájsť.
zajtra majú prísť ráno, tak potom dám vedieť ako som dopadla, teda výsledok budem vedieť zrejme až o nejaký ten týždeň. hlavne, čoho sa bojím, že kontrolujú DPHčku a kvoli tejto zákazkovej výrobe mi budú kontrolovať daň z príjmov.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

lusil329 Pozri príspevok
promont jana a kejka, veľmi pekne vám ďakujem za rady.povinnosť auditu nemáme, tých domčekov veľa nepostavíme počas roka tak 4-5. ja som to minulý aj predminulý rok spravila tak, že som na konci roka účtovala o nedokončenej výrobe. toto je kontrola na DPHčku a rýpu sa mi v tom, zrejme chcú niečo nájsť.
zajtra majú prísť ráno, tak potom dám vedieť ako som dopadla, teda výsledok budem vedieť zrejme až o nejaký ten týždeň. hlavne, čoho sa bojím, že kontrolujú DPHčku a kvoli tejto zákazkovej výrobe mi budú kontrolovať daň z príjmov.
... priprav sa aj na možnosť, že otvoria riadnu daňovú kontrolu = t. j. na všetky dane ...

... a keď spomínaš predminulý rok = rok 2010 ... účtovanie na účty 606, 316 a pod. je až od 1. 1. 2011 ... pozri: Finančného spravodajcu č. 4/99: http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=3703
Naposledy upravil promont maja : 09.08.12 at 04:01
2 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

... práve som zistila, že sa, aspoň mne, nedá súbor pripojený v predchádzajúcom linku otvoriť = tak som ti toho Finančného spravodajcu pripla ... len ma ešte napadlo, že v priebehu roku 2010 vyšli ešte ďalšie dve čísla, ktoré rozoberajú problematiku zákazkovej výroby a aj zákazkovej výstavby, s tým že napr. FS 6/2010 je s platnosťou od 1. 7. 2010 ( koncesná zmluva = verejný obstarávateľ) ... ? ... aj keď to asi nebude Váš prípad ... ale ktovie, či? ... a u FS 12/2010 ide o opatrenie pod č. 56, resp. aj 55.
Naposledy upravil promont maja : 09.08.12 at 04:31
1 0
lusil329 lusil329

lusil329 je offline (nepripojený) lusil329

dakujem moc za spravojdajcu, idem to preštudovať. dnes ma zase mučili a stále to nie je u konca tá kontrola. vyzerá to tak, že sa tej zákazkovej neubránim, vyzerá to tak, že to bude ešte dlho pokračovať a to som dúfala, že to dnes uzavrú....
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
lusil329 Pozri príspevok
dakujem moc za spravojdajcu, idem to preštudovať. dnes ma zase mučili a stále to nie je u konca tá kontrola. vyzerá to tak, že sa tej zákazkovej neubránim, vyzerá to tak, že to bude ešte dlho pokračovať a to som dúfala, že to dnes uzavrú....
podľa mňa robíš chybu, že sa brániš zákazkovej výrobe. Mala si súhlasiť s tým, že to riešiš tak, akurát prispôsobuješ postupy = zjednodušuješ ich vzhľadom na dobu výstavby.
Otázkou však zostáva spôsob zaúčtovania na konci roka - mala by si im dokázať, že rozpočet v danej fáze bol s nulovým ziskom, viem pritiahnuté za vlasy, ale skús ísť na to touto cestou.
0 0
lusil329 lusil329

lusil329 je offline (nepripojený) lusil329

Ďakujem za rady. prepáčte, že som sa tak dlho neozvala, ale kontrola naďalej trvá a tá zákazková výroba sa stala malým problém v porovnaní s tým, čo sa zistilo... bude to celé ešte nadlho... konateľ si už našiel daňovú poradkyňu, ktorá nás bude zastupovať...
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať