Zavrieť

Porady

Predaj auta platcu DPH súkromnej osobe

Dobrý deň chcela by som Vás poprosiť o radu. Platca DPH predáva auto súkromnej osobe. Pred r.2008 DPH z predávaného auta nebola odpísaná preto teraz zo sumy za ktorú sa auto predá nemusíme odviesť DPH, len neviem ako vystaviť doklady - PPD a Kúpnu zmluvu, či s rozpisom základ+DPH - len potom základ bude POZD a čo s tou DPH, alebo bez DPH a celá suma bude tvoriť len základ, ktorý zaevidujem ako POZD? Možno hlúpa otázka ale som začiatočník, tak ma prosím ospravedlňte.
Usporiadat
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Prosím Vás, ak platca DPH predáva ešte neodpísané nákladné auto SZČO-neplatcovi DPH, predajná cena bez DPH na účte 641 môže byť nižšia ako ZC na 541 (je to daňovo uznaný náklad?), a platca odvedie DPH z predajnej ceny, správne?
Diky.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

silvia Pozri príspevok
Prosím Vás, ak platca DPH predáva ešte neodpísané nákladné auto SZČO-neplatcovi DPH, predajná cena bez DPH na účte 641 môže byť nižšia ako ZC na 541 (je to daňovo uznaný náklad?), a platca odvedie DPH z predajnej ceny, správne? Áno, správne.
Diky.
V texte.
0 0
lucy25 lucy25

lucy25 je offline (nepripojený) lucy25

Dobry den, chcem sa spytat ak firma platca DPH predava auto kategorie N1G fyzickej osobe, je povinnost odviest dan ???? Auto bolo kupene v r.2007 a bol uplatneny odpocet DPH.

Prosim surne !!!
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

lucy25 Pozri príspevok
Dobry den, chcem sa spytat ak firma platca DPH predava auto kategorie N1G fyzickej osobe, je povinnost odviest dan ???? Auto bolo kupene v r.2007 a bol uplatneny odpocet DPH.

Prosim surne !!!
áno, musí ...
0 0
Katrina13 Katrina13

Katrina13 je offline (nepripojený) Katrina13

Dobrý deň, mohli by ste mi prosím potvrdiť či účtujem správne? Za predané auto sa kúpilo nové, ale museli sme časť zobrať na úver a chcem sa spýtať či tú časť kúpnej ceny na úver vyrovnám na faktúre cez ID ako Nákup DM a dať ako uzávierkovú operáciu?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Katrina13 Pozri príspevok
Dobrý deň, mohli by ste mi prosím potvrdiť či účtujem správne? Za predané auto sa kúpilo nové, ale museli sme časť zobrať na úver a chcem sa spýtať či tú časť kúpnej ceny na úver vyrovnám na faktúre cez ID ako Nákup DM a dať ako uzávierkovú operáciu?
Myslím, že by ste si mali založiť v účtovníctve nový bankový účet - úver, z ktorého uhradíte faktúru za auto. Splátky úveru budú potom výdavky neovplyvňujúce základ dane.
0 0
zuzule zuzule

zuzule je offline (nepripojený) zuzule

Dobrý deň,
radšej sa spýtam odborníkov, lebo problematika kúpy a predaja MV sa mi zdá zložitá.

S.r.o.- platiteľ DPH kúpila vo februári 2011 od fyzickej osoby nepodnikateľa ojazdené MV. Avšak s autom nie je spokojná ide ho predať opäť nepodnikateľovi. Predáva ho s DPH? A DPH sa vypočíta z predajnej ceny, alebo z rozdielu medzi kúpnou a predajnou cenou, keďže sa jednalo o ojazdené auto? Mohlo by sa to chápať ako použitý tovar? A-ha, asi nie, lebo to bol majetok. spriávne rozmýšľam?
Ďakujem
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

zuzule Pozri príspevok
Dobrý deň,
radšej sa spýtam odborníkov, lebo problematika kúpy a predaja MV sa mi zdá zložitá.

S.r.o.- platiteľ DPH kúpila vo februári 2011 od fyzickej osoby nepodnikateľa ojazdené MV. Avšak s autom nie je spokojná ide ho predať opäť nepodnikateľovi. Predáva ho s DPH? A DPH sa vypočíta z predajnej ceny, alebo z rozdielu medzi kúpnou a predajnou cenou, keďže sa jednalo o ojazdené auto? Mohlo by sa to chápať ako použitý tovar? A-ha, asi nie, lebo to bol majetok. spriávne rozmýšľam?
Ďakujem
sro predáva ďalej s DPH
0 0
Katrina13 Katrina13

Katrina13 je offline (nepripojený) Katrina13

JAJA11 Pozri príspevok
Myslím, že by ste si mali založiť v účtovníctve nový bankový účet - úver, z ktorého uhradíte faktúru za auto. Splátky úveru budú potom výdavky neovplyvňujúce základ dane.
To by tak asi bolo keby sme brali úver v banke, ale toto išlo cez nebankovú spoločnosť, ktorá priamo vyplatila predajcu aut do chýbajúcej čiastky a ja mám splátkový kalendár, tak som na porade našla, že si ho nahodiť asi podľa jednotlivých splátok, a tie už budem rozdeľovať ako istina VNZD a úrok ako VOZD, ale tú faktúru , že treba cez ID vyrovnať, len neviem či to dať ako Nákup DM a ako uzávierkovú operáciu?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Katrina13 Pozri príspevok
To by tak asi bolo keby sme brali úver v banke, ale toto išlo cez nebankovú spoločnosť, ktorá priamo vyplatila predajcu aut do chýbajúcej čiastky a ja mám splátkový kalendár, tak som na porade našla, že si ho nahodiť asi podľa jednotlivých splátok, a tie už budem rozdeľovať ako istina VNZD a úrok ako VOZD, ale tú faktúru , že treba cez ID vyrovnať, len neviem či to dať ako Nákup DM a ako uzávierkovú operáciu?
Myslím, že ako nákup DM, ale nemyslím, že je to uzavierková operácia, je to bežný ID, ostatné, tak ako píšete :-)
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

zuzule Pozri príspevok
Dobrý deň,
radšej sa spýtam odborníkov, lebo problematika kúpy a predaja MV sa mi zdá zložitá.

S.r.o.- platiteľ DPH kúpila vo februári 2011 od fyzickej osoby nepodnikateľa ojazdené MV. Avšak s autom nie je spokojná ide ho predať opäť nepodnikateľovi. Predáva ho s DPH? A DPH sa vypočíta z predajnej ceny, alebo z rozdielu medzi kúpnou a predajnou cenou, keďže sa jednalo o ojazdené auto? Mohlo by sa to chápať ako použitý tovar? A-ha, asi nie, lebo to bol majetok. spriávne rozmýšľam?
Ďakujem
No je to dosť komplikované a nespravodlivé, keď medzi neplatcov DPH vstúpi platca DPH. Neviem či by nebolo lepšie vrátiť auto predávajúcemu, on vystaví dobropis a ten neplatca DPH ho predá ďalšiemu neplatcovi DPH. Len to je trochu komplikované čo sa týka papierov. Tiež záleží na vzťahu s pôvodným majiteľom a výške DPH, či sa oplatí špekulovať alebo nie ...
0 0
Katrina13 Katrina13

Katrina13 je offline (nepripojený) Katrina13

Dobrý deň, poradili by ste mi prosím ako je to s účtovnými odpismi? Platí stále že keď je auto od augusta v podnikaní teda 5 mesiacov, tak treba počítať (5:48) ? Teda účtovné a daňové odpisy sa rovnať nebudú? A rozdiel vyrovnať k 31.12 cez ID?Alebo si môžem v programe nastaviť že účtovné = daňové odpisy, mám v tom trochu zmätok lebo v JÚ treba účto. odpisy viesť len na inventárnej karte, že tam záleží na predpokladanej dobe použiteľnosti, neviem si poradiť ako to teda zaevidovať.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Katrina13 Pozri príspevok
Dobrý deň, poradili by ste mi prosím ako je to s účtovnými odpismi? Platí stále že keď je auto od augusta v podnikaní teda 5 mesiacov, tak treba počítať (5:48) ? Teda účtovné a daňové odpisy sa rovnať nebudú? A rozdiel vyrovnať k 31.12 cez ID?Alebo si môžem v programe nastaviť že účtovné = daňové odpisy, mám v tom trochu zmätok lebo v JÚ treba účto. odpisy viesť len na inventárnej karte, že tam záleží na predpokladanej dobe použiteľnosti, neviem si poradiť ako to teda zaevidovať.
Účtovné odpisy sa ti nemusia rovnať daňovým odpisom. Rozdiel sa nevyrovnáva cez ID.
Skús si preštudovať aj pár tém:
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-4381...nie-je-to-iste
http://www.porada.sk/t105014-uctovne...ve-odpisy.html
http://podnikanie.etrend.sk/podnikan...y-poradna.html
http://www.akopodnikat.sk/index.php?...d=52&Itemid=78
3 0
dasasopi dasasopi

dasasopi je offline (nepripojený) dasasopi

KEJKA Pozri príspevok
nejdem vyhľadávať a citovať §, ale aj pri kúpe auta sa treba riadiť ustanoveniami o nadobudnutí tovaru v tuzemsku. Ak tovar/auto kúpiš od neplatiteľa DPH, nemáš doklad a nemôžeš si DPH odpočítať /neplatiteľ DPH neodvádza..............
na druhej strane ako platiteľ pri predaji každého tovaru/auta v tuzemsku DPH odvádzaš.
Ahoj Kejka, chcela by som sa opýtať na DPH pri OA zaradené do majetku kúpeného v roku 2000 od neplatcu DPH. Ak ho chcem predať v 2011 musím vystaviť fa s DPH alebo je to oslobodené podľa §42. Vopred vďaka
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

dasasopi Pozri príspevok
Ahoj Kejka, chcela by som sa opýtať na DPH pri OA zaradené do majetku kúpeného v roku 2000 od neplatcu DPH. Ak ho chcem predať v 2011 musím vystaviť fa s DPH alebo je to oslobodené podľa §42. Vopred vďaka
Nie som Kejka, ale ak dovolíš odpoviem, ak ste platiteľom dph, MV predáte s dph. Uvedený § sa vás netýka.
3 0
dasasopi dasasopi

dasasopi je offline (nepripojený) dasasopi

Ďakujem pekne.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
mie som stotožnená s vyššie uvedenom názore o povinnosti odviesť DPH pri rpedaji OA /obstaranie v r. 2000.
podľa mňa sa prechodné ustanovenia dajú použiť aj na prípad kúpy od nepaltiteľa.
§ 85i
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010
Na začiatok

(1) Na odpočítanie dane, ktorá sa vzťahuje na kúpu a nájom osobného automobilu registrovaného v kategórii M1, sa vzťahuje § 49 ods. 7 písm. a) a § 49 ods. 8 a 9 v znení účinnom do 31. decembra 2009, ak zmluva o kúpe osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 a zmluva o nájme osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 bola uzavretá do 31. decembra 2009 a osobný automobil bol odovzdaný kupujúcemu alebo nájomcovi do 31. decembra 2009.
(2) Dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) v znení účinnom do 31. decembra 2009.

som si vedomá množstva períspevkov, dovodov a citácii s opačným názorom.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

KEJKA Pozri príspevok
mie som stotožnená s vyššie uvedenom názore o povinnosti odviesť DPH pri rpedaji OA /obstaranie v r. 2000.
podľa mňa sa prechodné ustanovenia dajú použiť aj na prípad kúpy od nepaltiteľa.
§ 85i
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010
Na začiatok

(1) Na odpočítanie dane, ktorá sa vzťahuje na kúpu a nájom osobného automobilu registrovaného v kategórii M1, sa vzťahuje § 49 ods. 7 písm. a) a § 49 ods. 8 a 9 v znení účinnom do 31. decembra 2009, ak zmluva o kúpe osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 a zmluva o nájme osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 bola uzavretá do 31. decembra 2009 a osobný automobil bol odovzdaný kupujúcemu alebo nájomcovi do 31. decembra 2009.
(2) Dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) v znení účinnom do 31. decembra 2009.

som si vedomá množstva períspevkov, dovodov a citácii s opačným názorom.
Ide ale o to, že tu nebolo vylúčené odpočítanie dph, pretože nebolo akú daň odpočítať, resp. neodpočítať, kedže sa MV kúpilo od neplatiteľa ,teda bez nej.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
iba som si dovolila vyjadriť svoj názor, ktorý sa nezmenil. Podľa mňa MV spadalo do uvedenej kategórie, DPH bola raz odvedená pri prvom predaji nového auta a tak to má zostať. Zásada, že sa vyhýbame duplicitným odvodom DPH pri mojom ponímaní je zachovaná.
Názorý druhých rešpektujem, aj ked ich nezdieľam.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Tiež si myslím, že v tomto prípade musí predávajúci fakturovať s DPH. MV kúpil od neplatiteľa a teda neodpočítal DPH z toho dôvodu, že nebolo akú DPH odpočítať a nie žeby neodpočítal DPH z dôvodu vylúčeného odpočtu podľa § 49 ods.7/a platného do 31.12.2011.
Tu je príklad z priloženého linku.
Podľa § 85i ods. 2 novely zákona o DPH, dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) zákona o DPH v znení účinnom do 31.12.2009. Platiteľ dane, ktorý po 1.1.2010 predá osobný automobil zaradený v kategórii M1, pri kúpe ktorého v súlade s § 49 ods. 7 písm. a) zákona o DPH účinného do 31.12.2009 nemohol odpočítať daň, pri jeho predaji postupuje podľa cit. prechodného ustanovenia novely zákona o DPH, t.j. predaj predmetného automobilu oslobodí od dane podľa § 85i ods. 2 novely zákona o DPH, vzhľadom na to, že pri jeho kúpe do 31.12.2009 bolo vylúčené odpočítanie dane. Príklad: Platiteľ dane kúpil osobný automobil registrovaný v kategórii M1 dňa 15.11.2008 a podľa § 49 ods. 7 písm. a) zákona o DPH pri jeho kúpe nemohol uplatniť odpočítanie dane. Platiteľ dane sa rozhodne v mesiaci júl 2010 predmetný automobil predať. Pri nadobudnutí predmetného automobilu platiteľ dane nemohol odpočítať daň, preto jeho predaj v roku 2010 je oslobodený od dane podľa § 85i ods. 2 zákona o DPH. http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov..._osaut0210.pdf
Naposledy upravil babi2 : 16.10.11 at 12:45
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať