Zavrieť

Porady

Účtovanie záväzkov v sústave podvojného účtovníctva

Prosím Vás o radu. Som študentka vysokej školy a vybrala som si tému na bakalarku: Účtovanie záväzkov v sústave podvojného účtovníctva. Neviem si poradiť s cielom práce a osnovou. Neviem sa nejako pohnúť dalej. V každej bakalárke sa má riešiť nejaký problém ale čo sa týka záväzkov, tak tam je jednine problém s uhrázdaním záväzkou a to z dvoch stran ale z tej druhej sú to vlastne už potom pohladavky...tak neviem....Mohli by sme to aj ukázať na nejakej firme ale aj tak neviem čo by som s tými učt. prípadmi týkajúcimi sa záväzkov ukázala na firme a čo by som s tým mohla riešiť.
Naposledy upravil 18lenussa : 03.10.11 at 09:35
Usporiadat
18lenussa 18lenussa

18lenussa je offline (nepripojený) 18lenussa

tak my povedz ty čo by si riešila na tejto téme? Alebo ohľadne záväzkov. Mna napadjú iba tie problémy s neplnením si záväzkov.
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

....záväzky z obchodného styku (321), záväzky voči inštitúciám SP a ZP (336), záväzky voči zamestnancom (331), záväzky voči DÚ a z miestnych daní a poplatkov (34x), záväzky z dlhodobého prenájmu (474), ostatné záväzky (325 - operatívny leasing, preplatené pohľadávky....), záväzky voči spoločníkom a združeniu (365, 366...), iné záväzky (379), záväzky..... ich tam teda je. No a čo by som riešila, ich vznik, zánik, daňový aspekt (pri ich neuhradení do 3 rokov od vzniku), ďalšie dôsledky ich neuhradenia - penále, úroky z omeškania, platobný rozkaz, exekúcia.... Dúfam, že Ťa to aspoň troška nakopne. Skús si k tomu najskôr niečo naštudovať a keď si s niečim konkrétnym nebudeš vedieť poradiť, ozvi sa. Ale toto by Ti mohlo pomôcť. Teda aspoň si myslím....
1 0
18lenussa 18lenussa

18lenussa je offline (nepripojený) 18lenussa

dakujem
0 0
Pikoška Pikoška

Pikoška je offline (nepripojený) Pikoška

18lenussa Pozri príspevok
tak my povedz ty čo by si riešila na tejto téme? Alebo ohľadne záväzkov. Mna napadjú iba tie problémy s neplnením si záväzkov.
Tictac7 Ti napísala takmer všetko, takže v závere už len - vyhnúť sa konkurzu.
0 0
Eulalia Eulalia

Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

Hovoríš, že mama je účtovníčka. Určite má doma alebo v robote nejakú Cenigovú (múdra to baba, čo píše knihy o podvojnom účte a robí kopec školení). Prečítaj si, čo sa na ktorých záväzkoch účtuje, popýtaj sa mami, s akými konkrétnymi záväzkami sa stretla vo svojej práci. Určite má aj nejaké známe, čo robia alebo robili v účtovných spoločnostiach. Choď k nim po rozumy.
Návrh na osnovu:
- Úvod - záväzky ako súčasť podvojného účta (Môžeš aj trocha z histórie)
- Samotná práca - rozobrať rôzne druhy záväzkov, môžeš povedať, ktoré sú najčastejšie, ktoré sa účtujú najmenej, ako vznikajú, ako sa účtujú, ako ovplyvňujú bilanciu (súvahu), čo vlastne vyjadrujú, prečo je ich úloha v účte dôležitá, môžeš spomenúť aj ako sa splácajú, ako sa účtujú splátky.....
- Záver - prečo je pre každého podnikateľa (je jedno, či je to banka, nadnárodný koncern, veľkoobchodný reťazec alebo drobný živnostník) dôležité a nevyhnutné účtovať o záväzkoch a sledovať ich.

Nemusíš tento návod brať doslovne, to som písala len to, čo mi aktuálne prišlo na myseľ. Možno Ti tu ešte niekto niečo poradí.

P.S. A nefuč sa na nás, väčšina z nás, čo na toto zareagovala, sme "staré účtovné harcovníčky" (osemnástky, prosím, odpustite) a žasneme, ako sú vychovávaní naši nástupcovia.
3 0
18lenussa 18lenussa

18lenussa je offline (nepripojený) 18lenussa

dakujeem velmi ste mi pomohli
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Eulalia Pozri príspevok
Hovoríš, že mama je účtovníčka. Určite má doma alebo v robote nejakú Cenigovú (múdra to baba, čo píše knihy o podvojnom účte a robí kopec školení). Prečítaj si, čo sa na ktorých záväzkoch účtuje, popýtaj sa mami, s akými konkrétnymi záväzkami sa stretla vo svojej práci. Určite má aj nejaké známe, čo robia alebo robili v účtovných spoločnostiach. Choď k nim po rozumy.
Návrh na osnovu:
- Úvod - záväzky ako súčasť podvojného účta (Môžeš aj trocha z histórie)
- Samotná práca - rozobrať rôzne druhy záväzkov, môžeš povedať, ktoré sú najčastejšie, ktoré sa účtujú najmenej, ako vznikajú, ako sa účtujú, ako ovplyvňujú bilanciu (súvahu), čo vlastne vyjadrujú, prečo je ich úloha v účte dôležitá, môžeš spomenúť aj ako sa splácajú, ako sa účtujú splátky.....
- Záver - prečo je pre každého podnikateľa (je jedno, či je to banka, nadnárodný koncern, veľkoobchodný reťazec alebo drobný živnostník) dôležité a nevyhnutné účtovať o záväzkoch a sledovať ich.

Nemusíš tento návod brať doslovne, to som písala len to, čo mi aktuálne prišlo na myseľ. Možno Ti tu ešte niekto niečo poradí.

P.S. A nefuč sa na nás, väčšina z nás, čo na toto zareagovala, sme "staré účtovné harcovníčky" (osemnástky, prosím, odpustite) a žasneme, ako sú vychovávaní naši nástupcovia.
dobrý príspevok, ale vo všeobecnosti:
v dnešnej dobe je jednoduchšie si lofnúť na sedačku, nohy vyhodiť na stolík, netbook položiť na miesto, na ktoré nám celý deň fučalo aby ho zohrial, vyklepať dlhými nechtíkmi otázku a čakať, kým sa nejaká dobrá duša nado mnou zmiluje a dá mi erudovanú odpoveď . lebo je veľmi zložité vbehnúť napr. do elity a investovať do svojich vedomostí, ktoré môžem získať prečítaním si niečoho naviac, čo v škole možno pozabudli vysvetliť alebo dokonca odprednášať. taká je dnes doba. lenivá.
3 0
katka s. katka s.

katka s. je offline (nepripojený) katka s.

tictac7 Pozri príspevok
...jaaaj, to, čo je dnes na školách.... Moja osobná skúsenosť (5 rokov dozadu), po xx rokoch som sa rozhodla, že by bolo dobré mať aj taký iný papier (teda - bola som k tomu dokopaná životom - pohovor vždy vypálil - prax, testy, vedomosti O.K., len škoda, že aj ten papier k tomu nie je). Nebudem teraz rozoberať tých cca 120 zabitých sobôt a neviem koľko prebdených nocí pred skúškami - pointa - šéf diplomovej práce, nemal o mojej téme ani poňatia a kukal na mňa ako puk, keď som mu doniesla prvých cca 20 strán z praktickej časti, že odkiaľ som na to prišla....
Súhlasím. Usmernenie vedúceho mojej bakalárskej práce bolo len z vizuálnej stránky práce, nič odborné - nemal ani šajn. Držal sa metodickej príručky pre vysoké školy, ktorú som mala k dispozícii aj ja.
Možno by si sa mohla rozhodnú v praktickej časti rozobrať len jeden druh záväzkov, keď máš mamu účtovníčku možno nájdete aj konkrétne príklady - čísla. Samozrejme ak chceš uviesť názov spoločnosti musíš mať súhlas. Veľmi ti pomôžu aktuálne knihy, zájdi do mestskej knižnice, vysokoškolskej knižnice. Ja som mala tému z oblasti auditu a dosť ma nasmeroval jeden audítor, aj keď jeho predstava bola dosť odlišná od požiadaviek školy.
0 0
Pikoška Pikoška

Pikoška je offline (nepripojený) Pikoška

katka s. Pozri príspevok
Súhlasím. Usmernenie vedúceho mojej bakalárskej práce bolo len z vizuálnej stránky práce, nič odborné - nemal ani šajn. Držal sa metodickej príručky pre vysoké školy, ktorú som mala k dispozícii aj ja.
Možno by si sa mohla rozhodnú v praktickej časti rozobrať len jeden druh záväzkov, keď máš mamu účtovníčku možno nájdete aj konkrétne príklady - čísla. Samozrejme ak chceš uviesť názov spoločnosti musíš mať súhlas. Veľmi ti pomôžu aktuálne knihy, zájdi do mestskej knižnice, vysokoškolskej knižnice. Ja som mala tému z oblasti auditu a dosť ma nasmeroval jeden audítor, aj keď jeho predstava bola dosť odlišná od požiadaviek školy.
Ja som teda tiež mala vedúceho diplomovej práce, ale nikdy som ho nevidela a vôbec mi to neuškodilo. Zvolila som si odpisovú politiku, ale neviem si predstaviť, že by som sa zamerala len na časť - dajme tomu - zrýchlené odpisy. Preto celkom určite by som v práci o záväzkoch toto odporúčanie, zamerať sa len na jeden druh záväzku nepovažovala za správne.
0 0
Eulalia Eulalia

Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

Ak si vyberie len jeden druh záväzkov, môže mať problémy, pretože na napísanie obsiahlej práce len o jednom druhu by musela mať praktické skúsenosti. A to evidentne nemá.
Ale ak by mala to šťastie, že by jej helfol niekto z dlhoročnými praktickými skúsenosťami, možno by sa aj pedagogička niečo naučila
0 0
18lenussa 18lenussa

18lenussa je offline (nepripojený) 18lenussa

vôbec ma nepoznáš, nič o mne nevieš ale ľahko sa ti kritizuje však? Ja tu nikoho neprosím aby zamna spravil celu bakalársku prácu ale len tu hladám inšpiráciu a rady skúsených účtovničiek ktoré už niečo majú za sebou. Ved aj preto sa táto stránka volá PORADA. A hej ako ti mne hovoríš ze je lepšie čakať kým mi niekto da odpoveď ..tiež je tebe ľahšie kritizovať ako pomôcť....tiež asi nemáš čo na robote
0 0
18lenussa 18lenussa

18lenussa je offline (nepripojený) 18lenussa

dakujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať