Zavrieť

Porady

Dohoda o vykonani prace a narok na danovy bonus

Chcela by som sa opytat, ci mam narok ziadat danovy bonus, ak pracujem na dohodu o vykonani prace. Mozu mi ho vyplacat mesacne v zamestnani? (samozrejme, ak moj prijem presiahne polovicu minimalnej mzdy).

Ak za 3 mesaice prace na dohodu splnim podmienku prijmu vo vyske aspon 6 nasobku minimalnej mzdy, mozem si v rocnom danovom priznani ziadat doplatok danoveho bonusu za zvysnyhc 9 mesiacov?

Riesim, ci to plati len o "hlavnom pracovnom pomere" alebo sa prijmom zo zavislej cinnosti rozumie aj prijem z pracena dohodu, ak iny nemam (resp. mam - ale len rodicovsky prispevok) .
Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ak je príjem taký ... tak môžeš aj mesačne (ak požiadaš - vyplníš potrebné tlačivo) .. aj za celý rok (v DP).
    je to na tebe ... ja osobne by som si zvolila prvú možnosť

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    jasne , že môžeš, podľa môjho názoru si ho uplatňuj mesačne, aby sa ti nestalo, že nesplniš podmienky za rok minimálne . 6-nás. min.. mzdy, vo výplate ti vnziká nárok, ak bude min. 1/2 zo 317,- € ale ak by si nedosiahla 6x 317 .- € za rok by si cez RZD či DP typ A , (nemohla by si si ho uplatnovať )v tomto prípade nevzniká nárok.....

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Ak tvoj ročný príjem bude z dohôd vyšší ako 1/2 min. mzdy tak Ti pri podaní DP doplatia naraz daňový bonus za celý rok. Načo to komplikovať?

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    eva.toth Pozri príspevok
    Ak pracuješ na dohodu, daňový bonus Ti nepatrí. Len pri trvalom pracovnom pomere a to ak pracuješ viac ako šesť mesiacov a Tvoj hrubý príjem je vyšší ako polovička minimálnej mzdy.
    .. no neviem, kde si to zobrala ... pozri lepšie § 33

    Jennny1404 je offline (nepripojený) Jennny1404

    Jennny1404
    Dakujem vsetkym za postrehy.

    evatoth - urcite nemusim mat odpracovanyhc 6 mesiacov, ten 6-nasobok minimalnej mzdy mozem zarobit hoc aj za jediny mesiac.
    naposledy, ked som nastupovala po RD, tak od septembra a nasledne mi po podani danoveho doplatili za prvyhc 8 mesiacov, aj ked som pracovala len 4, splnila som podmienku 6 nasobku min. mzdy.


    xanti - nechcem to komplikovat,. ale radsej si ho uplatnim mesacne,ak sa da, lebo mesacne mi vyjde, len si nie som ista, ci po 3 mesiacoch prekrocim 6 nasobok min. mzdy. Cize v danovom by mi nemusel vyjst. Ako o tom pisali dalsi prispievatelia po tebe.
    Preto potrebujem vediet, ci si ho mozem pri praci na dohodu uplatnovat mesacne a ci
    mi ho potom po podani danoveho doplatia aj za prvyhc 9 mesiacov, ak prijem prekroci 6 nasobok min. mzdy. Mzdarka v praci je otrasna, pdola nej sa nic neda a nad vsetkym, s cim dojdem, kruti ocami a musi si to overovat.

    Potrebovala som vediet prave to, ci to mozem aj pri dohode, nielen pri pracovnom pomere.
    Preto budem velmi rada, ak mi napisete z konkretnej skusenosti, ze ste to robili, da sa to. a ze aj v danovom si ho mozem uplatnit potom.
    Dakujem este raz.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    eva.toth Pozri príspevok
    Ak pracuješ na dohodu, daňový bonus Ti nepatrí. Len pri trvalom pracovnom pomere, ak Tvoj hrubý príjem je vyšší ako polovička minimálnej mzdy. Ak si ho neuplatníš u zamestnávateľa, môžeš si podať daňové priznanie, alebo požiadať posledného zamestnávateľa o ročné zúčtovanie a tam si ho uplatniť. Pri podávaní daňového priznania musíš okrem podmienky najmenej polovičky príjmu z minimálnej mzdy splniť aj podmienku odpracovania najmenej 6 mesiacov. Ak si daňový bonus budeš uplatňovať u zamestnávateľa mesačne a nebudeš pracovať viac ako šesť mesiacov v roku, daňový bonus štátu nevraciaš.
    ozaj pozri si §33 daň. zákona.....podľa Tvojho tvrdenia, všetci, kt. pracujú na dobu určitú nemajú nárok na DB??? pretože, tvrdíš, že v trvalom prac. pomere, iba tí si môžu uplatňovať....

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    eva.toth Pozri príspevok
    Trvalým pracovným pomerom som myslela pracovný pomer na dobu neurčitú i určitú, len som chcela vylúčiť dohody o vykonaní práce a dohody o pracovnej činnosti. Jednoducho povedané, daňový bonus dostaneš tam, kde za Teba zamestnávateľ platí odvody do soc. a zdrav.poisťovne a nie len úrazové a garančné poistenie do soc. poisťovne.
    poprosím, akým zákonom sa riadiš??? presne § poprosím.....pretože ja som našla v daň. zákone, v § 33 ods. 1, toto znenie (stále je v platnosti)......(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 20,51 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
    Naposledy upravil Mila123 : 04.10.11 at 12:30

    Dohoda o vykonani prace a narok na danovy bonus

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.