Zavrieť

Porady

Účtovať v peňažnom denníku vloženie os.auta z osob vlastníctva do podnikania?

Dobrý deň,

prosím o radu. Podnikateľ kúpil v minulom roku OA. Tento rok sa rozhodol preradiť ho z osobného užívania do podnikania. Je mi jasné všetko ohľadom zaradenia, neuplatnenia odpisov za minulý rok.... Moja otázka znie, či je potrebné danú operáciu zaevidovať aj cez peňažný denník? Auto bolo v minulom roku kúpené za 15 tis eur. Za minulý rok neuplatním 3750 eur za odpisy, takže zostatková cena k 31.12.2010 bola 11 250 eur a odpisovať budem už iba 3 roky. Auto preradil do majetku vo februári 2011, prihlásil na DMV.

Ak mám účtovať aj cez peňažný denník, tak dátumom preradenia do podnikania (prihlásenia na DMV)? a účtovať ako (účtujem v Alfe)?

Cez interný doklad ako Príjem a
a) osobný vklad podnikateľa - hmotný alebo
b) iný nezdaniteľný príjem
a zaúčtovať to v cene 11 250 eur?

Neviem, možno už moc rozmýšlam, tak prosím, ak ste niekto niečo podobné riešili, ako ste postupovali? Vopred ďakujem za skorú odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Cez peňažný denník vklad MV do obchodného majetku neúčtujete , ale účtujete v rámci uzávierkových operácii len prislúchajúce odpisy na toto MV , ak bude v OM k 31.12.2011.Áno odpis za minulý rok sa neuplatňuje , odpisujete ako v druhom roku .

    MV zaevidujete len v Knihe dlhodobého majetku .

    Účtovať v peňažnom denníku vloženie os.auta z osob vlastníctva do podnikania?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.