Zavrieť

Porady

Ako to vyzera zo zakonom o DNP?

Dobry den,chcela som sa spitat ci si mozem zvysit DNP uz aj ked som tehotna a ci sa to oplati este platt? Alebo to od januara zrusia? Dakujem
Usporiadat
gaerys gaerys

gaerys je offline (nepripojený) gaerys

Dobry den.Citala som uz niekolko diskusii ohladom DNP + jeho rusenie ku februaru 2012 (len niekdy je to s tou aktualnostou tazke) s ohladoma na matersku a som z toho viac zmatena ako mudra.Som SZCO- povinne nemocenske do socialky platim nepretrzite od roku 2008 z min.vymeriavaceho zakladu. Od decembra 2010 si platim DNP z rozdielu. od 21.09.2011 do 28.09.2011 (t.j. tyzden) som bola na marodke a uz vtedy mi vznikol narok na marodku z oboch poisteni (aj PNP aj DNP). Medzitym som zistila ze som tehotna a od 7.11.2011 som opat na marodke, kvoli krvacaniu v tehotenstve.Pravdepodobne to bude trvat minimalne do konca decemra.Viem, ze pocas marodky nemusim platit odvody za poistenia (ale ja radsej platim a potom poziadam o vratenie preplatku) a podla vsetkeho co som vycitala aj keby som ostala na marodke az do porodu (termin porodu mam 16.06.2012) narok na matersku z maxima nestratim. Comu vsak nerozumiem je : vo februari by sa mi malo zrusim DNP automaticky (podla noveho zakona kedze ja som uz 270 dni zalatila) a na dalsie DNP sa mozem prihlasit az o mesiac (vobec neviem ci tomu dobre rozumiem),ale co s tym mesiacom v ktorom nebudem prihlasena na DNP, ved ak chcem aby mi vznikol narok na materku aj z DNP musim byt donho prihlasena uz nepretrzite az do porodu. Alebo tomu zle rozumiem? Dakujem krasne za pomoc.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
No vidím, že je tu veľa rozporuplných info o zrušení DNP od 1.2.2012. Skutočnosť je taká, že návrh obsahuje zrušenie všetkých dobrovoľných poistení v súčasnej podobe, a navrhuje sa, aby bolo možné poistiť sa iba komplexne na všetky typy poistení, teda dôchodkové (28,75%), nemocenské (4,4%) a v nezamestnanosti (2%), teda spolu 35,15 %. Z poistenia by mali byť vylúčení zamestnanci a povinne poistené SZČO. Navrhuje sa dátum platnosti od 1.2.2012 s istými prechodnými ustanoveniami.
Ale ako vidím, návrh zákona nie je ani v aktuálnom programe rokovania vlády SR 30.11.2011, ani v programe najbližšej schôdze NR SR začínajúcej 29.11.2011, takže počkajme chvíľu a uvidíme.
6 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

monika mariana Pozri príspevok
ďakujem za odpoveď, ešte sa chcem spýtať, čo je to ta 8-mesačná ochranná lehota? mohla by som napríklad od 4 mesiaca (alebo keď mi bude zle, tak aj skôr) ísť na PN-ku a budem mať nárok zo zamestnania aj z DNP? a na maťerskej takisto? tie pravidla ostanú nezmenené, pokiaľ sa mi podarí otehotnieť napríklad v decembri- ešte pred tými zmenami (ak nejaké budu)?
ďakujem za odpoveď

8-mesačná ochranná lehota znamená asi to, že ak napr. k 31.1.2011 zanikne DNP zo zákona, tak po jeho zániku máš ochrannú lehotu 8 mesiacov, teda ak si tehotná, a to znamená, že ak nastúpiš na PN prípadne MD do týchto 8 mesiacov, budeš mať nárok na dávku z DNP aj keď toto poistenie vlastne už nemáš.
Samozrejme, na PN môžeš ísť, a budeš ju mať platenú rovnako ako materskú z DNP aj zo zamestnania, ak pri nástupe na PN budeš mať splnené všetky podmienky.
Prečo si platíš DNP z maxima? To Ti k ničomu nepomôže. Ty si máš predsa platiť DNP len z rozdielu maximum a VZ zo zamestnania.
0 0
Vanessa 999 Vanessa 999

Vanessa 999 je offline (nepripojený) Vanessa 999

Dobry den, chcela som sa spytat,ze ked som si DNP platila od 13.4.2011 do 31.10.2011 z minima a od 1.11.2011 do teraz z maxima z coho my vyrataju matersku? A ak by som sa prihlasila od februara na DNP a platila mesacne 405 eur tak to by mi stacilp platit iba do toho 2.5. kedy nastupujem na matersku a vyslo by mi to z maxima? Dufam ,ze za maj by som to uz nemusela platit kvoli jednemu dnu?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať