Zavrieť

Porady

Hluk ako rizikové pracovisko

Dobrý deň,

v súvislosti s obmedzením povinnosti zamestnávateľa zabezpečiť si pracovno zdravotnú službu som počula, že hluk má byť vyradený z rizikovej kategórie. Tak sa chcem opýtať, či ste aj vy o tomto počuli
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    LKV Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    v súvislosti s obmedzením povinnosti zamestnávateľa zabezpečiť si pracovno zdravotnú službu som počula, že hluk má byť vyradený z rizikovej kategórie. Tak sa chcem opýtať, či ste aj vy o tomto počuli
    áno, novelizáciou zákona bol hluk vylúčený z rizikových kategórií......

    Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

    Nella_2
    LKV Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    v súvislosti s obmedzením povinnosti zamestnávateľa zabezpečiť si pracovno zdravotnú službu som počula, že hluk má byť vyradený z rizikovej kategórie. Tak sa chcem opýtať, či ste aj vy o tomto počuli
    Myslíš nárok na rekondičný pobyt?

    Okrem toho, rekondičné pobyty sa už nebudú týkať ľudí pracujúcich v hlučnom prostredí. „Ak niekto pracuje šesť rokov v hlučnej fabrike, dvojtýždňový pobyt v kúpeľoch mu sluch isto nezachráni. Tu je oveľa zmysluplnejšia prevencia, ako rekondičné pobyty," vysvetlil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál.

    Zdroj: http://www.employment.gov.sk/index.p...d=news&nid=835

    LKV je offline (nepripojený) LKV

    LKV
    Ja som skôr myslela na povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť si pracovno zdravotnú službu. V rizikovej kategórii 3. (hluk) máme len zopár zamestnancov. Väčšina je v 2. a 1. Keby sa hluk nepovažoval za riziko, nemuseli by sme mať zabezpečenú pracovno zdravotnú službu, alebo sa mýlim?

    LKV je offline (nepripojený) LKV

    LKV
    Nella_2 Pozri príspevok
    Myslíš nárok na rekondičný pobyt?

    Okrem toho, rekondičné pobyty sa už nebudú týkať ľudí pracujúcich v hlučnom prostredí. „Ak niekto pracuje šesť rokov v hlučnej fabrike, dvojtýždňový pobyt v kúpeľoch mu sluch isto nezachráni. Tu je oveľa zmysluplnejšia prevencia, ako rekondičné pobyty," vysvetlil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál.

    Zdroj: http://www.employment.gov.sk/index.p...d=news&nid=835

    Ja som skôr myslela na povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť si pracovno zdravotnú službu. V rizikovej kategórii 3. (hluk) máme len zopár zamestnancov. Väčšina je v 2. a 1. Keby sa hluk nepovažoval za riziko, nemuseli by sme mať zabezpečenú pracovno zdravotnú službu, alebo sa mýlim?

    majus1 je offline (nepripojený) majus1

    majus1
    Prezident Slovenskej republiky vrátil Národnej rade SR novely zákonov 124/2006 Z.z. a 125/2006 Z.z.
    Jeden z dôvodov nepodpísania novely bolo:

    " Systém pracovnejzdravotnej služby bol do platného a účinného zákona č. 124/2006 Z. z. obezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonovv znení neskorších predpisov zavedený na základe Dohovoru Medzinárodnejorganizácie práce č. 161 o závodných zdravotných službách (vyhláška ministrazahraničných vecí č. 145/1988 Zb.), ktorým je Slovenská republika viazaná. Podľa čl. 3 ods. 1 prvejvety uvedeného dohovoru každý členský štát sa zaväzuje postupne zavádzaťzdravotné služby pre všetkých pracovníkov, včítane pracovníkov vo verejnomsektore a družstevníkov vo výrobných družstvách, vo všetkých odvetviach hospodárskej činnosti a vo všetkých podnikoch.
    Z princípov uvedených v preambule tejto smernice, keďže táto smernica neumožňuje žiadne zníženie úrovne ochrany, ktorú už jednotlivé členské štáty dosiahli, vyplýva, že členský štát sa na základe Zmluvy o založení Európskeho hospodárskeho spoločenstva zaväzuje podporovať zlepšovanie podmienok v tejto oblasti a zosúlaďovať podmienky pri zachovaní už dosiahnutých zlepšení. Ďalej z týchto princípov vyplýva, že vzhľadom na ešte stále príliš vysoký výskyt pracovných úrazov a chorôb z povolania členské štáty musia bezodkladne zaviesť alebo zlepšiť preventívne opatrenia na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pracovníkov a zaistiť vyšší stupeň ochrany; zlepšenie bezpečnosti a hygieny a ochrany zdravia pracovníkov pri práci je cieľ, ktorý by nemal podliehať čisto hospodárskym úvahám."

    Takže by som sa ešte netešila. Keď sa bavíme o tom hluku, nebol vyradený z rizík, resp. z 3. kategórie ale len z rekondičných pobytov.....
    Naposledy upravil majus1 : 09.11.11 at 18:47

    Hluk ako rizikové pracovisko

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.