Zavrieť

Porady

Dovoz osobneho vozidla zo zahranicia,kupa bez DPH

Dobry den ,som platcom DPH a planujem kupit vozidlo s Nemecka,co sa stane ked kupim vozidlo na svoju s.r.o. ktora je platcom DPH a prihlasim vozidlo na svoju manzelku ? Som povinny zaplatit DPH na SK ???

Dakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kazu je offline (nepripojený) Kazu

    Kazu
    Andrej K Pozri príspevok
    Dobry den ,som platcom DPH a planujem kupit vozidlo s Nemecka,co sa stane ked kupim vozidlo na svoju s.r.o. ktora je platcom DPH a prihlasim vozidlo na svoju manzelku ? Som povinny zaplatit DPH na SK ???

    Dakujem za pomoc.
    Neviem, či sa ti podarí uskutočniť to takto. Keď kúpiš auto v zahraničí dostaneš k tomu faktúru, prevozné číslo, potvrdenie o platbe a to je tuším všetko. Ale toto všetko je na tvoju s.r.o. Na Slovensku pôjdeš na okresný úrad na odbor dopravy, tam ti vystavia podklady a až s tými papiermi od nich pôjdeš auto prihlásiť na DI. Na tento odbor dopravy musíš doložiť všetky papiere na základe ktorých si nadobudol auto a tie budú vystavené na tvoju s.r.o. No neviem či ti to napíšu priamo na manželku, o tom silne pochybujem. A ak to chceš riešiť takto, určite nejaký problém mať budeš. Prinajmenej s DPH, neviem si predstaviť ako to chceš urobiť. Čo tým sleduješ? Myslíš, že ty nakúpiš bez DPH a keď napíšeš auto na manželku tak sa vyhnete plateniu DPH na Slovensku a ušetríte? Oznamovacia povinnosť funguje a tvoje IČ DPH má tvoj predajca ktorý to musí v daňovom priznaní uviesť, že tvojej s.r.o. predal auto bez dane. Takže neušetríte, tú DPH niekto zaplatiť musí. Ak to myslíš takto, je lepšie ak si to auto necháš napísať na seba, v daňovom priznaní máš povinnosť si DPH priznať na vstupe ale zároveň máš možnosť si ju uplatiť aj na výstupe takže v skutočnosti nezaplatíš ani cent. Ak by si to napísať na manželku tak tá by tú DPH musela priznať a aj zaplatiť. Predpokladám, že ona nie je plátcom DPH takže by si ju nemohla odpočítať a v konečnom dôsledku by tá DPH skončila skutočne v štátnej kase a vy by ste si mohli akurát tak obliznúť holú labu.
    ešte na jednu vec som zabudla. Do 8 dní si povinný nahlásiť Daňovému úradu, že si na tvoju s.r.o. kúpil auto bez dane. A ako chceš potom vysporiadať DPH v daňovom priznaní tvojej s.r.o. keď auto má v skutočnosti tvoja manželka? Toto je uzavretý kruh, z toho nemáš šancu sa vyzuť. Tak veľká ryba nie si, inak by si sa nepýtal
    Naposledy upravil Kazu : 09.11.11 at 07:54

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    samozrejme, vzťah sro a manželky musíš legalizovať.

    Andrej K je offline (nepripojený) Andrej K

    Andrej K
    Cize ked kupim vozidlo v zahranici,predavajuci mi ho preda bez DPH na s.r.o. a ja ho prihlasim na manzelku musim to priznat ? Coho sa dopustim ked kupim vozidlo na moju s.r.o. ,predajca mi to bude fakturovat bez DPH a ja nikde neuvediem ze som vozidlo kupoval ? Som uplny zaciatocnik tak ak prepacte mozno za zakladne otazky ale mam v tom zmetok,len nechcem aby sa stalo ze sa dopustim nejakeho problemu.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    už týmto špekulovaním naznačuješ, že chceš podvádzať, resp. uniknúť povinnosti platiť DPH.
    Aj tak sa ti to nepodarí, lebo pri prihlasovaní na DI musíš preukázať spôsob nadobudnutia,v tomto prípade aj spôsob zaplatenia DPH, poistku a čo ja viem čo ešte.
    Predávajúci uvedie tvoje ičDPH vo svojom hlásení, takže sa bude dať ľahko skontrolovať, či si doklad vo svojej sro zaúčtoval - samozdanil, teda odviedol DPH a vlastne si ju aj môžeš odpočítať, či nie? Ako si registrovaný pre DPH? §4 či §7?
    Následne môžeš auto manželke predať.

    Andrej K je offline (nepripojený) Andrej K

    Andrej K
    Velka ryba niesom,dam Vas do obrazu preco riesim tuto temu,dal som si dovoest vozidlo s nemecka,clovek ktory mi ho dovoezol ho kupil na svoju s.r.o ktora je platcom DPH,kupnu zmluvu sfalsoval na moje meno,cize vsetky urady aj di dostali kupnu zmluvu na moje meno nie na jeho s.r.o.,auto sa prihlasilo na moje meno.Ja mam obavy ze s toho mozem mat problem,tieto skutocnosti som sa dozvedel nedavno od jeho znameho a vozidlo mam uz taker rok.Preto ma zaujima ci toto vozidlo moze niekto zadrzat alebo ci nebudem musiet ja nieco platit.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ak už máš auto prihlásené, a doklady o kúpe dokazujú, že ty si auto kupil z Nemecka, tak riziko nesieš ty.

    Ešte je otázka, čo na tej kúpnej zmluve je uvedené, či to auto je nové, či ojazdené............

    Andrej K je offline (nepripojený) Andrej K

    Andrej K
    Fuuu,tak to som asi v poriadnom probleme,keby som vedel o tom tak to urcite nekupujem,ale auto som si dal dovies a zaplatil som len cenu samozrejme s DPH plus naklady na cestu a prihlasenie ,auto stalo 9800 € s DPH v nemecku,prihlasenie 330 € cesta 150 € ,len auto bolo kupovane za 9800 minus DPH,to ze bola falsovana kupna zmluva na moje meno som netusil a ani vo sne by ma nenapadlo ze sa da takyto podvod urobit.Riziko nesiem ja za kupvane auto alebo za unik na DPH ? Nemam v tom jasno,On kupil auto na jeho s.r.o. bez DPH ,mne ho predal s DPH plus naklady na prihlasenie a dopravu,ja nesiem riziko coho ? Budem musiet statu zaplatit DPH ? Alebo ake rizika mam na krku ? Co mam teraz robit ? Kupna zmluva ktora bola falosna bola mnou aj podpisana,to je asi ten najvacsi problem,samozrejme bola v nemcine a ked sme isli prihlasit auto tak mi dal, ze toto podpis to je kupna zmluva z nemecka ale to uz bola ta falosna s mojim menom.Potom nasledoval preklad,kontrola org.urad kde nam uz vydali tech,a az potom sa islo na DI kde sa auto aj prihlasilo na moje meno.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    tak neviem, raz píšeš, že ti ho predal on, druhý raz, že bola sfalšovaná kúpna zmluva v nemčine.
    Ked ti to všetko prešlo a auto je prihlásené, tak už ťažko tebe ako občanovi niekto niečo vytkne, či dokáže. Okrem toho zákon o DPH daňovú povinnosť určuje len pre nové auto, čítaj:
    3) Daňová povinnosť pri nadobudnutí nového dopravného prostriedku v
    tuzemsku z iného členského štátu osobou, ktorá nie je registrovaná pre
    daň podľa § 4 až 7, vzniká dňom nadobudnutia nového dopravného
    prostriedku.
    (12) Novým dopravným prostriedkom na účely tohto zákona je
    a) pozemné motorové vozidlo podľa odseku 11 písm. a), ak nemá
    najazdených viac ako 6 000 km alebo v čase jeho dodania neuplynulo šesť
    mesiacov od jeho prvého uvedenia do prevádzky,......................
    takže ešte rozhoduje, či bolo osobné, či úžitkové.
    Ak nemec predal oficiálne a správne auto bez DPH sročke, tak problém má sročka.
    Ak ho predal falšovane tebe ako nezdaniteľnej osobe=občanovi, tak zasa chyba je uňho, mal ti ho predať s DPH.
    Mne to tak vychádza, že by si problém nemal mať, pokiaľ nebudeš všade roztrubovať, čo o týchto transakciách vieš......

    Andrej K je offline (nepripojený) Andrej K

    Andrej K
    Do sveta to trubit ucite nebude,len som uz taky doplaseny s toho ze je asi tazke pochopit to co pise,skusim to este raz.
    1. vozidlo kupoval kontatel s.r.o v nemecku na jeho s.r.o. bez DPH
    2. mne dal falosnu kupnu zmluvu na moje meno,predpokladam ze on mar original na jeho s.r.o.
    3.vozidlo sa prihlasilo na moje meno nakolko prelozena kupna zmluva z nemeckeho jazyk bola na moje meno.

    Andrej K je offline (nepripojený) Andrej K

    Andrej K
    On mi ho v podstate nepredal lebo kupna zmluva medzi nim a mnou nieje,on len kupil auto bez DPH v nemecku na jeho s.r.o.,falsoval kupnu zmluvu tak ze v podstate predajca v nemecku nepredaval vozidlo s.r.o. ale mne na moje meno a auto sa prihlasilo na mna.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    a v tej kúpnej zmluve bolo výslovne uvedené, že cena je bez DPH?
    Ide o jazdené osobné auto, nie nové, pre teba tá cena mala byť s DPH, pričom tá DPHčka pre teba ako občana tam nemusela byť výslovne uvedená.
    Takže riziko vidím len v tom, či v zmluve niekde nie je výslovne napísané, že cena je BEZ DPH a že nadobúdateľ auta je povinný auto dodaniť v SR. Osobne si myslím, že to tam nemôže byť a aj keby bolo, je to chyba predávajúceho, nie tvoja.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Andrej K Pozri príspevok
    On mi ho v podstate nepredal lebo kupna zmluva medzi nim a mnou nieje,on len kupil auto bez DPH v nemecku na jeho s.r.o.,falsoval kupnu zmluvu tak ze v podstate predajca v nemecku nepredaval vozidlo s.r.o. ale mne na moje meno a auto sa prihlasilo na mna.
    áno, pochopila som, ale opakujem nešlo ani vtedy o nove vozidlo, takže problém môže mať Nemec, skutočný kupec, nie ty ako občan.

    Andrej K je offline (nepripojený) Andrej K

    Andrej K
    Pokial je to tak ako pisete,tak by som mohol byt kludny,ale ak sa dobre pamatam tak na zmluve ktoru som podpisoval bolo uvedene 9800 €,to bola ta falosna zmluva medzi nemeckym predavajucim a mnou,to ze on ma original medzi nemeckym predavajucim a jeho s.r.o. to by malo znamenat ze ak bude problem tak je to medzi nemeckym predajcom ktory predal bez dph a s.r.o cloveka ktory mi doviezol auto.Jediny problem moze byt asi ten ze falsovanie zmluvy vynde na mna nakolko som vozidlo nadobudol ja.

    Ste perfektna,DAKUJEM za ochotu riesit moj problem.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    v príspevku 8 píšeš - citujem
    auto som si dal dovies a zaplatil som len cenu samozrejme s DPH plus naklady na cestu a prihlasenie ,auto stalo 9800 € s DPH v nemecku,..............................
    takže ak na falošnej zmluve je 9800 EUR a žiadna zmienka o DPH, tak pre občana je to vždy konečná suma, v tomto prípade ojazdeného vozidla to musí platiť tiež.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.