Zavrieť

Porady

Odvolanie voči rozhodnutiu o výživnom

dobrý deň , chcem Vás poprosiť o radu. V marci som požiadala o zvýšenie výživného na moje dve maloleté deti. Je to od rovodu 1x (ubehlo od rozvodu 6 rokov). Jasné že nároky detí sa zvýšili, syn končí ZŠ, mladší prešiel na 8-ročné gymnázium. Ex pracuje v zahraničí a od marca do októbra nebol schopný preukázať svoj príjem. Agentúra cez ktorú je zamestnaný odmietla také potvrdenie vydať a dali mu len prac. zmluvu kde je uvedené že jeho príjem je 320€ + bonusy za výrobu a prémie (ktoré samozrejme neboli vyčíslené) a dokonca na žiadosť súdu o predloženie skutočného príjmu ich klienta ani dotyčná agentúra nereagovala. A tak sudca v októbri "konečne" vyriekol verdikt. Nakoľko nevydokladoval príjem, súd posudzoval jeho zárobok z predchádzajúceho zamestnania, kde zarábal 700€ v čistom a odkiaľ dobrovoľne odišiel na vlastnú žiadosť (dal výpoveď aby mohol ísť robiť do zahraničia). A tak nakoniec výživné predstavovalo zvýšenie o 40€ na jedno dieťa. Predtým bola výška spolu 142€ a teraz to robí 222€ (viem, niektorí majú smiešne výživné a sú na tom horšie, ale ide mi o princíp.. - prečo sa on má mať dobre, a jeho vlastné deti nie?) .Nie som schopná uživiť moje deti, jednoducho keď všetko poplatím, byt, poistky, účty za telefon, straveky a pod.. neostane nám skoro nič na stravu. Ešte dodám, že okrem výživného im neplatil vôbec nič, nepodieľal sa na ostatných nákladoch (napr. školy v prírode, lyžiarsky, plavecký a pod.), dokonca aj darčeky na sviatky boli len smiešne veci možno v hodnote 10€. Nie som spokojná s rozhodnutím súdu, nakoľko viem, že jeho príjem sa pohybuje vo výške 1200-1400€ (len sa to nepreukázalo). Ja som požadovala zvýšenie spolu v konečnej sume na 300€. Chcem sa preto odvolať a potrebujem poradiť nejaký paragraf, ktorý by sa odvolával na nepreukázaný príjem. Našla som niekde na nete, že v takýchto prípadoch (väčšinou sa jedná o podnikateľov, živnostníkov a pod.) by mal súd brať 5 násobok životného minima čo je (189,39 x 5). Resp. ma napadlo, že on ako človek ktorý pracuje v zahraničí musí podávať daňové priznanie . Prečo si ho súd hneď nevyžiadal, ale sme sa 3/4 roka "naťahovali" s nejakou agentúrou, ktorá výzvy súdu ignorovala ? ďakujem za Vaše odpovede a pomoc.... Zuzana
Naposledy upravil zhraskova : 15.11.11 at 12:38
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    ak je zamestnávateľ slovenská agentúra,( a to asi je) váš ex nie je povinný podať DP, ročné zúčtovanie dane mu robia v podniku (agentúra), zvyčajne takýto zamestnanci mávajú minimálne mzdy (u nás je t.č. 317 € v hrubom!) a vyplácajú tzv. diéty (podľa zákona o cestovných náhradách č. 283/2002)a tieto diéty sa neposudzujú ako príjem na určenie výšky výživného....
    mýlim sa? ......je to môj názor......
    ja na Vašom mieste sa tiež určite odvolám (ja osobne som sa odvolala...na výsledok sa ma nepýtajte....)

    jurmiro je offline (nepripojený) jurmiro

    jurmiro
    Ten násobok nie je 5 ale 20 násobok, ale ten sa týka len tých, ktorí majú príjem z inej než závislej činnosti podliehajúcej dani z príjmov. Ak váš exmanžel je zamestnaný v pracovnom pomere, jeho zamestnávateľ si nemôže povedať, že potvrdenie o mzde súdu nezašle. Súd mal zamestnávateľa donucovať k splneniu tejto povinnosti. Samozrejme je tu aj možnosť vyžiadať si daňové priznanie z DÚ. Navrhli ste toto súdu ?
    bohužiaľ nenavrhla, lebo až po vynesení rozsudku som zisťovala info, ako je to možné že sa k jeho príjmu nemôže "dostať" ani súd. Vtedy mi kolegyňa povedala, že on by mal podávať daňové priznanie. Ale toto hádam malo napadnúť sudcu, nie ? :-( Preto to chcem uviesť do odvolania, aby bolo preskúmané jeho daňové priznanie. A postup agentúry, teda ich ignoráciu - to jednoducho neviem pochopiť..
    Ďakujem za info... máte pravdu - tá suma na zmluve bola presne 317€ !! A neviem ako je to s posudzovaním diét, ale na nete som našla, že aj diéty sú príjem a teda by sa mali počítať k príjmu....

    Odvolanie voči rozhodnutiu o výživnom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.