Zavrieť

Porady

Poistná udalosť - úhrada opravy

Dobrý deň. Nepodarilo sa mi nájsť informácie o účtovaní podobného prípadu a už sa v tom strácam, ak niekto viete prosím pomôžte.
Účtovanie poistnej udalosti-výmena čelného skla:
1/ Prijatá fa. za opravu auta som účtovala 511,343/321 415,27+83,05€
2/ Prijatý krycí list - oznámenie že poisťovňa uhradí priamo opravovni 250,27€
3/ Oznámenie o poistnom plnení - poisťovňa uhradí zvyšnú sumu na náš účet 165€
Uhradila som časť faktúry za opravu v sume 248,05 €.

Vo faktúre mi zostala neuhradená suma 250,27€ a nemám zaúčtované tržby.Ako to vysporiadam?
ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Faktúra zo servisu 511/321 DPH: 343/321
    Priznané plnenie od poisťovne 378/648
    Uhrada na kryci list 321/378 (čo poisťovňa uhradí pre servis)

    Haira je offline (nepripojený) Haira

    Haira
    KEJKA Pozri príspevok
    komu neuznali? IM=opravovni? Si robíš srandu?
    alebo IM -firme, ktorá nabúrala auto, a nechala si ho opraviť v opravovni?
    podľa mňa to Kira celkom nepochopila resp si neurobila "šibeničky", aby došla k správnemu záveru
    mňa tiež čaká poistné plnenie, ktoré poisťovna hradila priamo opravovni, zaúčtujem nasledovne, napr:
    fa za opravu 511,343/321.....sumy 1200,300/1500 €
    krycí list od poisťovne, kde uhrádza časť škody priamo opravovni, pričom odpočíta DPH a spoluúčasť
    ID 378/648....suma 1035 €
    vystavím započítanie na základe poistného plnenie 321/378.....sumy 1035/1035
    tým pádom ostane z faktúry na úhradu...321/221....465 €
    pričom ak si platca DPH logicky zaplatiš len spoluúčasť 165 €, lebo 300 € si budeš nárokovať v DP..... dobre som to pochopila?
    kirka ja som v tom mala tiez chaos, ale konecne som to pochopila, dakujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Maria63 Pozri príspevok
    A ak nie som platca DPH, DPH hradím z vlastných prostriedkov?
    nehradíš, ak je to škoda, hradí poisťovňa

    Maria63 Pozri príspevok
    Áno, to chápem. Len v poisťovni povedali klientke, že DPH jej vráti daňový úrad. Tak neviem. Klientom je s.r.o. neplatiteľ DPH. Ide o poistné plnenie z havarijného poistenia, pričom poisťovňa pri výpočte poistného plnenia odpočítala DPH. Čiže suma fakturovaná servisom mínus DPH mínus spoluúčasť a to poslali na účet s.r.o. s komentárom,že DPH im vráti daňový úrad.
    ak bola poistná zmluva uzavretá na firmu - neplatiteľa DPH, tak samozrejme DPHčku hradí poisťovňa. Treba si to žiadať.
    DPH sa vráti len v prípade, že ide o platiteľa DPH, ktorý môže uplatniť DPH z faktúry za opravu na vstupe.
    Reklamujte likvidáciu PU.

    Libusa je offline (nepripojený) Libusa

    Libusa
    Myslím si dobre , že priznané plnenie je súčet úhrady na krycí list/úhrada pre servis/ a sumy, ktorá nám príde od poisťovne na účet? Suma týchto dvoch položiek tvorí celkovú sumu opravy.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    a si si istá, že tých 165 EUR poisťovňa uhradí na Váš účet? nie je to náhodou spoluúčasť?
    /usudzujem podľa výšky sumy/

    Libusa je offline (nepripojený) Libusa

    Libusa
    V prvom tlačive Krycí list nám poisťovňa oznámila, že uhrádza priamo časť faktúry.
    V druhom tlačive Oznámenie o poistnom plnení je uvedené, že poistné plnenie poukazujú podľa Občianskeho zákonníka
    na náš účet. Práve toto ma pri účtovaní mýlilo, preto som neistá, doteraz som sa stretla, len s tým že poistné plnenie poisťovňa uhradila po odpočítaní spoluúčasti na náš účet.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Libusa Pozri príspevok
    Myslím si dobre , že priznané plnenie je súčet úhrady na krycí list/úhrada pre servis/ a sumy, ktorá nám príde od poisťovne na účet? Suma týchto dvoch položiek tvorí celkovú sumu opravy.
    áno, je to správne. zrejme ste neboli vinníkom a tak vám poisťovňa hradí celú sumu opravy.

    kira je offline (nepripojený) kira

    kira
    Dobrý deň, dostali sme od poisťovne krycí list, kde neboli uznané celé náklady, ale peniaze boli poukázané rovno do opravovne.My zaplatíme DPH+spoluúčať, ale čo s tým rozdielom? DF zo servisu: 511/321 - 100€, krycí list: náklady-100€ - neuznaná čiastka -20€ - spoluúčasť 5€= 75€ poslané na účet opravovne. Poradíte mi?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    kira Pozri príspevok
    Dobrý deň, dostali sme od poisťovne krycí list, kde neboli uznané celé náklady, ale peniaze boli poukázané rovno do opravovne.My zaplatíme DPH+spoluúčať, ale čo s tým rozdielom? DF zo servisu: 511/321 - 100€, krycí list: náklady-100€ - neuznaná čiastka -20€ - spoluúčasť 5€= 75€ poslané na účet opravovne. Poradíte mi?
    ako si zaúčtovala DF za opravu? celú sumu 511/321?
    logicky, ako píšeš, uhradíte len časť z tej faktúry.
    sú varianty účtovania, ako sa s nimi v praxi stretávam, ale aj DF aj krycí list musia byť účtované v rovnakom období.

    jeden z nich
    Krycí list priložiť k DF a účtovať len rozdiel, prípadne doplníť zápis 321/511-opačne
    zostane ti zvyšok k úhrade.

    alebo
    krycí list účtovať 378/648
    a započítať 321/378

    /bez komnetára čo je správnejšie/

    kira je offline (nepripojený) kira

    kira
    KEJKA Pozri príspevok
    ako si zaúčtovala DF za opravu? celú sumu 511/321?
    logicky, ako píšeš, uhradíte len časť z tej faktúry.
    sú varianty účtovania, ako sa s nimi v praxi stretávam, ale aj DF aj krycí list musia byť účtované v rovnakom období.

    jeden z nich
    Krycí list priložiť k DF a účtovať len rozdiel, prípadne doplníť zápis 321/511-opačne
    zostane ti zvyšok k úhrade.

    alebo
    krycí list účtovať 378/648
    a započítať 321/378

    /bez komnetára čo je správnejšie/
    Kejka účtovala som DF na 511/321 v plnej výške. Jedná sa mi o neuznanú časť a poníženú čiastku, ktorú poisťovňa preplatila opravovni. Zaplatili sme len DPH+Spoluúčať a započítala s321/378. Nemám brať do úvahy to zníženie faktúry? Opravovni zostane časť faktúry neuhradená.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    kira Pozri príspevok
    Kejka účtovala som DF na 511/321 v plnej výške. Jedná sa mi o neuznanú časť a poníženú čiastku, ktorú poisťovňa preplatila opravovni. Zaplatili sme len DPH+Spoluúčať a započítala s321/378. Nemám brať do úvahy to zníženie faktúry? Opravovni zostane časť faktúry neuhradená.
    opravovni samozrejme musíš uhradiť celý zvyšok faktúry. Ved servis nebude znášať tie náklady naviac neuznané poisťovňou.

    kira je offline (nepripojený) kira

    kira
    KEJKA Pozri príspevok
    opravovni samozrejme musíš uhradiť celý zvyšok faktúry. Ved servis nebude znášať tie náklady naviac neuznané poisťovňou.
    Nieje to naša vina, že im to neuznali. Ale aj tak ďakujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    kira Pozri príspevok
    Nieje to naša vina, že im to neuznali. Ale aj tak ďakujem
    komu neuznali? IM=opravovni? Si robíš srandu?
    alebo IM -firme, ktorá nabúrala auto, a nechala si ho opraviť v opravovni?

    Maria63 je offline (nepripojený) Maria63

    Maria63
    Áno, to chápem. Len v poisťovni povedali klientke, že DPH jej vráti daňový úrad. Tak neviem. Klientom je s.r.o. neplatiteľ DPH. Ide o poistné plnenie z havarijného poistenia, pričom poisťovňa pri výpočte poistného plnenia odpočítala DPH. Čiže suma fakturovaná servisom mínus DPH mínus spoluúčasť a to poslali na účet s.r.o. s komentárom,že DPH im vráti daňový úrad.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.