Zavrieť

Porady

Výmena okien a plesne

Ahojte
Po výmene okien v našom byte sa zlepšila teplota v byte, nakoľko bývam na prízemí. Ako prvé sme menili okná v izbách a kuchyni, toho roku sme ale menili okná aj v obývačke, teda na aj balkón. Staré okná aj s priečkou boli len provizórium, ktorý nedržal teplo ani hluk, pretože to nebolo vymurované. Nové okná a vymurovaná priečka na balkóne vyriešila teplo a hluk ale prišiel ďalší problém. Balkón bol obložený palubkami ktoré sme odstránili, vyspravili a vymaľovali steny a odvtedy to začalo. Stena v obývačke je v rohu mokrá a na bočnej balkónovej stene susediacej s kuchyňou sa objavila plieseň a doslova po nej steká voda. Prosím o radu, zatepliť balkón a zničiť plesne aby bol pokoj alebo čo? Mám totižto dojem, že je to preto že sme odkryli steny (palubky na balkóne) a tiež tými oknami. Poraďte, ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    najag je offline (nepripojený) najag

    najag
    Zateplenie samozrejme z vonkajsej strany, aby sa rosny - kondenzacny bod presunul vo vnutri mura dalej smerom von. Vnutorne zateplenie nepripada do uvahy, pretoze by ste rosny bod posunuli smerom do vnutra mura, blizsie k stene bytu. S neprijemnymi dosledkami.

    kamoska1 je offline (nepripojený) kamoska1

    kamoska1
    My máme asi 5 rokov vymenené okná,zateplený činžiak zatial nemáme.Nič nám doma našťastie neplesnie.Ale nesuším vôbec pradlo vo vnútri,len občas dosúšam napoly usušené,ked su hmly a neschne to vonku.Ráno ked vyvetram a nie je vietor,nechavam kluku na bok,bolo nam vysvetlene pri montaži,že to je ako stare okna,mikro.Ked je zima a vietor,davam kluku dolu.Problém s plesňou nemáme.Kvety doma mám,keď varím,vždy mam otvorenú aspom ventilačku v kuchyni.

    najag je offline (nepripojený) najag

    najag
    Je nepochybne, ze vymenou povodnych okien za plastove sa Vam zvysila nielen teplota v byte, ale aj relativna vlhkost, pretoze povodne okna mali aj hodne spar, ktorymi sa uskutocnovala vymena vzduchu v byte, cim sa relativna vlhkost udrziavala na spodnej hranici 40%-50%. Teraz, ked sparu zmizli a relativna vlhkost stupla, zmenila sa aj teplota kondenzacie pary a objavila sa plesen prave tam, kde su tepelne mosty v byte. Pretoze je priama zavislost medzi teplotou a relativnou vlhkostou, je potrebne znizovat relativnu vlhkost v byte castym vetranim / varenie, kvety, susenie pradla...../ a zvysit teplotu v byte na uroven, aby sa zmenila teplota kondenzacie pary. A najlepsie riesenie je zateplenie bytoveho domu, cim sa eliminuju vsetky tepelne mosty. Pretoze sa o tomto probleme uz hodne popisalo na tomto fore a daval som aj prilohu s grafom, staci si iba zasurfovat na fore a najst to.

    lapejko je offline (nepripojený) lapejko

    živnostník remeselník lapejko
    Na drevom obložených logiach je typické, že betónový panel od spálne, kuchyne, príp. oboch prechádza von ako bok balkóna. Tento handicap pri výstavbe obalili vato a tatranským obkladom, v niektorých blokoch to po pár rokoch ešte zdupľovali po sťažnostiach nájomníkov a použili už aj purpenu. Pri rekonštrukcii je nutné tento obklad nahradiť kontaktným alebo odvetraným zateplením min. s porovnateľným odporom.

    Julian je offline (nepripojený) Julian

    Julian
    Pripojím vlastnú skúsenosť.
    Doteraz som mal vymenené zo štyroch okien tri, práve z tohto dôvodu, aby to vetralo. Jedno okno (balkónové dvojkrídlo) som nechal pôvodné. Bolo relatívne v dobrom stave , keď však bola zima a fúkalo, tak bolo to cítiť. Relatívna vlhkosť počas vyk. sezóny sa pohybovala od 30% do max. 40%.

    V lete som ho vymenil za trojsklo (INCON). Vlhkosť na začiatku vykurovania sa držala na 55 až 60%. Mechanizmus okna sa rozladil (zistil som že rám je studený) a vlhkosť padla na 45%. Po reklamácii ho pred dvomi dňami "doladil" + pridal ďalšie dva kotviace body, takže teraz znovu tesni. Za dva dni stúpla relatívna vlhkosť na 50% (uvidím kde sa to zastaví). Pre upresnenie dodám, že miestnosť sa využíva minimálne. Teplota po výmene sa zvýšila asi o 1 1/2 *C.

    Výmena okien a plesne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.