Zavrieť

Porady

dochodca

ali8 ali8

ali8 je offline (nepripojený) ali8

Dobry vecer , chcela by som sa opytat som SZCO a chcela by som urobit s dochodkynou Zmluvu o dielo ze mi pomahala pri nejakej praci, dochodkyna ukoncila zivnost niekedy v maji. to znamena ze ked snou spravim Zmluvu o dielo nemusim ju prihlasovat ani na socialku a platit ztoho nejake odvody? kolko moze mat prijem aby nemusela ona podavat potom danove priznanie a ten prijem zdanovat? je to tak ze nesmie byt vyssi ako 5nasobok zivotneho minima, cize 5 x 189,83 = 949,15€ ? cize do tejto sumy moze kludne zarobit na zmluvu o dielo bez toho aby sa platili nejake odvody a aby ona nemusela potom platit dan? ako je to vlastne prosim poradte niekto. a co sa tyka uctovnictva staci potom k tej zmluve o dielo dolozit len vydavkovy doklad a hodit to do uctovnictva? a kam sa to spravne zauctuje? dakujem velmi pekne vopred za odpovede.
mate niekto k tomu aj nejaku sikovnu zmluvu o dielo pre dochodcu? dakujem.
Usporiadat
ali8 ali8

ali8 je offline (nepripojený) ali8

Mila123 Pozri príspevok
áno, je to tak.....
a NČZD sa v tomto prípade nedá použiť.....
aha uz chapem ak je zmluva o dielo nemoze sa pouzit NCZD, a velmi pekne dakujem za rad a trpezlivost
0 0
ali8 ali8

ali8 je offline (nepripojený) ali8

ali8 Pozri príspevok
aha uz chapem ak je zmluva o dielo nemoze sa pouzit NCZD, a velmi pekne dakujem za rad a trpezlivost
cize este sa spytam konkretne ak by mal dochodca napr. zmluvu od dielo na 900€ , musel by podat danove priznanie a ztych 40O€ by musel zaplatit dan pricom by si nemohol pozit NCZD ano? a ak by mal do 500€ danove priznanie nepodava.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ali8 Pozri príspevok
cize este sa spytam konkretne ak by mal dochodca napr. zmluvu od dielo na 900€ , musel by podat danove priznanie a ztych 40O€ by musel zaplatit dan pricom by si nemohol pozit NCZD ano? a ak by mal do 500€ danove priznanie nepodava.
záleží aj od celkového príjmu za rok. Píšeš, že tam bola živnosť
Ak by tento nepresiahol 1/2 NČ (1779 ) .. tak daňové priznanie nemusí vôbec podávať. (stačí oznámenie o nepodní DP z dôvodu nízkeho príjmu).
ešte doplním, že ak by bolo treba podať DP ... a ak má malý dôchodok, môže si uplatniť rozdiel NČ a dôchodku - ale len na tie príjmy zo živnosti.
Naposledy upravil Katy a R : 11.12.11 at 19:06
0 0
ali8 ali8

ali8 je offline (nepripojený) ali8

Katy a R Pozri príspevok
záleží aj od celkového príjmu za rok. Píšeš, že tam bola živnosť
Ak by tento nepresiahol 1/2 NČ (1779 ) .. tak daňové priznanie nemusí vôbec podávať. (stačí oznámenie o nepodní DP z dôvodu nízkeho príjmu).
ešte doplním, že ak by bolo treba podať DP ... a ak má malý dôchodok, môže si uplatniť rozdiel NČ a dôchodku - ale len na tie príjmy zo živnosti.
prijmy boli nulove ked bola este zivnost lebo ta bola pozastavena a hned potom zrusena, takze ak nepresiahne 500€ prijem zo zmluvy o dielo nemusi nic podavat ak presiahne tak len zo tvysnej ciastky
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

pri zrušení živnosti si nič nemusel dodaňovať ???? pohľadávky napr.?
0 0
ali8 ali8

ali8 je offline (nepripojený) ali8

Mila123 Pozri príspevok
pri zrušení živnosti si nič nemusel dodaňovať ???? pohľadávky napr.?
nie.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ali , nebola by jednoduchšia forma dohody .. záleží aj, o akú činnosť ide .. aby sa to nepovažovalo za závislú činnosť!
.. a čítaj lepšie, čo píšeme .. 1/2 NČ je 1779,65 evri
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

pozri si § 32 daň. zákona......o povinnosti podať DP....
1 0
ali8 ali8

ali8 je offline (nepripojený) ali8

Katy a R Pozri príspevok
Ali , nebola by jednoduchšia forma dohody .. záleží aj, o akú činnosť ide .. aby sa to nepovažovalo za závislú činnosť!
ja viem ze bola , ale oni uz maju podpisanu sni zmluvu o dielo a ja si to teraz chcem zistit co to vyplyva aj pre toho dochodcu, kedze som si myslela ze prijem je oslobodeny do 5nasobku zivotneho minima, a ako vidim nieje, cize keby bol 500€ nemusi dochodca nic podavat, ale kedze je vyssi musi, a uz teraz to asi konecne chapem ze zo zvysnej ciastky musi podat danove priznanie ale kedze sa jedna o prilezitostny prijem nemoze si uplatnit NCZD vsakze?
0 0
ali8 ali8

ali8 je offline (nepripojený) ali8

a dakujem vam velmi pekne za ochotu, a co sa tyka uctovnictva ak to idem dat dokopy staci ak ktej zmluve sa len pripne vydavkovy doklad a to sa da do vydavkov? a kam presne sa to zauctuje, do kolonky miezd? dakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

mzdy sú podľa § 5 daň zákona a ty sa im brániš......aká práca to bola?
0 0
ali8 ali8

ali8 je offline (nepripojený) ali8

Mila123 Pozri príspevok
mzdy sú podľa § 5 daň zákona a ty sa im brániš......aká práca to bola?
myslim ze nejaka vypomoc pri kanc.pracach rozpoctoch alebo tak nejak, ja som dostala len papiere od firmy , nie ja som robila zmluvu. aha takze to dokonca ani tam neuctujem.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

do réžie by som to dala....
ale takáto činnosť nenesie žiadny prvok závislej činnosti????? podľa § 2 ZP...nakukni.....
0 0
ali8 ali8

ali8 je offline (nepripojený) ali8

dakujem pekne
0 0
ali8 ali8

ali8 je offline (nepripojený) ali8

myslim ze ta praca bola robena doma nie v ich priestoroch na svojom vlastnom pc, takze to skusim este raz uplne zhrnut ak sa mylim vniecm opravte ma, ak presiahla ta zmluva tych spominanych 500€ je dochodca povinny podat DP, nemoze si ale uplatnit NCZD, a ten prilezistostny prijem ktory mu presiahol 500€ musi zdanit. ja k zmluve vypisem VPD a takto to zaujctujem do prevadzkovej rezie. to by malo byt vsetko.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ali, čo hovorí § 32 daň. zákona????,
0 0
ali8 ali8

ali8 je offline (nepripojený) ali8

citam citam len uz asi nevnimam prepacte, uz som dopletena,
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

tak tam si sa dozvedela, že ak daňovník okrem tej tvojej 8-mičky iný príjem nemal, nepočíta sa dôchodok, nemusí si podávať DP, ak ten príjem je do 1/2 NČZD.....
0 0
ali8 ali8

ali8 je offline (nepripojený) ali8

to mi je jasne ale ked mne nieje jasne viem ze pre vas to bude asi smiesna otazkateraz, ale ak je prijem do 500€ oslobodeny, a on si zarobi na tu zmluvu napr. 900€ co ztoho vyplyva ked do 500€ je oslobodeny a zasa 900€ je menej ako 1/2 NCZD.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

podľa tvojich vyjadrení je zrejme , že účtovníčku nerobíš dlho.....

oslobodená suma, napr. aj tých konkrétnych 500 € sa nepočíta do polovice NČZD.....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať