Zavrieť

Porady

Môžem aj ja hospodáriť ako štát ?

Som občanom tejto republiky a podnikám.
Vopred upozorním, že čísla hádžem miliarda sem, miliarda tam - ako mi ostali v hlave.
Príjmy štátu 13 mld výdavky 17 mld. a olá HOP máme 4% deficitu.
Mne to vychádza 30% deficitu, lebo nemám to čarovné HDP, ktoré sa pritom zabúdajú uviesť.
Štátny dlh 50% a ten si obmedzíme hrdinsky na 60% a potom spravíme bu-bu a poslanci budú hlasovať či nám veria. Lenže tých 50% je tiež HDP.
HDP je 40 mld. z toho štát skásne 30%= príjmy štátu.
A teraz sčítanie 20 mld. dlhu predstavuje 1,5 roka príjmu štátu ( ani cent na prezidenta, dôchodcu, policajta, hasiča...)
Výdavky ŠR: 6mld štátny dlh,2mld minister A, 2mld minister B...
A teraz porovnám tiež z príjmu 13 zaplatím úroky 6 a 4 si požičiam.
Vo firme mi to takto nevychádza, furt musím mať vyššie príjmy ako výdavky.
Doma mi to tiež nevychádza, tam tiež musím minúť len toľko koľko som zarobil.
Ale viem si to namodelovať s Hypotékou. Požičiam si na 30 rokov dopredu, z príjmu zaplatím energie, najem sa a ošatím, zoberiem si spotrebák a z Hypo zaplatím len úroky. Ako dlho vydržím ?

Alebo som sa kdesi sekol a je to úplne inak ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    anto je offline (nepripojený) anto

    ekonóm anto
    Zabudol si na jednu vec. Štát má tlačiareň na peniaze a tie si môže natlačiť ako potrebuje. Preto ten deficit v rozpočte. Nás by za to zavreli, keby sme si vo firme tlačili peniaze, im sa nič nestane. Potom preto je inflácia, ktorá znižuje hodnotu peňazí, a tie sa stávajú nemej hodnotnými. Čiže štát si nepriamo požičiava od občanov na jeho dlhy. A aj preto vytvára deficit v rozpočte, aby mohol viacej vydávať, ako prijíma. (a aj kradnúť, čo je bežné v našej spoločnosti)

    duves je offline (nepripojený) duves

    Niekto duves
    anto Pozri príspevok
    Zabudol si na jednu vec. Štát má tlačiareň na peniaze a tie si môže natlačiť ako potrebuje. Preto ten deficit v rozpočte. Nás by za to zavreli, keby sme si vo firme tlačili peniaze, im sa nič nestane. Potom preto je inflácia, ktorá znižuje hodnotu peňazí, a tie sa stávajú nemej hodnotnými. Čiže štát si nepriamo požičiava od občanov na jeho dlhy. A aj preto vytvára deficit v rozpočte, aby mohol viacej vydávať, ako prijíma. (a aj kradnúť, čo je bežné v našej spoločnosti)
    No štat nema tlačiaren na peniaze. To je blud na druhu. Štat je dost podobny subjekt na trhu ako my, akurat s väčšími pravomocami a peniaze ťaha z občanov a podn.subjektov.

    lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

    Strojár lubko6394
    duves Pozri príspevok
    No štat nema tlačiaren na peniaze. To je blud na druhu. Štat je dost podobny subjekt na trhu ako my, akurat s väčšími pravomocami a peniaze ťaha z občanov a podn.subjektov.
    No ale problém je v tom, že ich minie o 1/3 viac ako z nás zderie.

    Môžem aj ja hospodáriť ako štát ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.