Zavrieť

Porady

Zamestnanecká prémia 2011 vs predaj zdedených pozemkov

Poprosím o pomoc.
Na základe výšky príjmov zo závislej činnosti (žiadne iné príjmy) ako zamestnanec (invalid pod 70%) budem mať za rok 2011 nárok na zamestnaneckú prémiu. Začiatkom roka 2011 som zdedil drobné pozemky - ak by sa tieto v roku 2011 predali, zanikol by z titulu príjmu za predaj zdedených pozemkov nárok na zamestnaneckú prémiu ?
Celkový príjem z predaja pozemkov by bol hlboko pod hranicou oslobodených príjmov, t.j. pod 500 €; resp. predaj by bol v nižšej hodnote ako bola hodnota stanovená v dedičskom konaní (de facto predaj zo stratou).
Muselo by z titulu tohoto príjmu podávať daňové priznanie za rok 2011, alebo môže urobiť ročné zúčtovanie tak ako doteraz zamestnávateľ ? Ďakujem.
Usporiadat
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

karakul Pozri príspevok
Aký základ dane ?
Neplatia odpovede http://www.porada.sk/t182029-zaklad-...ml#post1914512
a http://www.porada.sk/t182029-zaklad-...ml#post1914531

... lebo potom vychádza z predaja základ 0 (mínus sa nemôže vykázať, že ?)
Základ dane budeš mať, to že bude 0, neznamená, že je to príjem od dane oslobodený, len budeš mať zdaniteľný príjem so základom dane 0, a tým nesplníš podmienku pre vyplatenie ZP. Je však rozhodujúce, kedy budeš mať príjem vyplatený. Ak v januári, tak sa ti nebude počítať do roku 2011.
1 0
karakul karakul

karakul je offline (nepripojený) karakul

Kvaka Pozri príspevok
Základ dane budeš mať, to že bude 0, neznamená, že je to príjem od dane oslobodený, len budeš mať zdaniteľný príjem so základom dane 0, a tým nesplníš podmienku pre vyplatenie ZP...
Toto mi už je jasné, o daň z príjmu mi ani tak nejde (mám vysokú rezervu do nezdaniteľnej časti - ozaj, možno ho uplatniť aj z "ostatného príjmu?")
ide mi najmä o ZP a ZP (teda zamestnaneckú prémiu a zdravotné odvody)
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

karakul Pozri príspevok
Toto mi už je jasné, o daň z príjmu mi ani tak nejde (mám vysokú rezervu do nezdaniteľnej časti - ozaj, možno ho uplatniť aj z "ostatného príjmu?")
ide mi najmä o ZP a ZP (teda zamestnaneckú prémiu a zdravotné odvody)
O zamestnaneckej prémii som ti už napísala, a k zdravotnému poisteniu, áno, platí sa, ale zo základu dane z príjmu, ktorý u teba bude pri predaji nehnuteľnosti predpokladám, nula.
§ 13 ods. 3 zákona o ZP: Vymeriavací základ poistenca podľa § 11 ods. 2 je základ dane z príjmov zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. c) až e).
Tvoj základ dane z predaja nehnuteľnosti je v písmene d).
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

karakul Pozri príspevok
Toto mi už je jasné, o daň z príjmu mi ani tak nejde (mám vysokú rezervu do nezdaniteľnej časti - ozaj, možno ho uplatniť aj z "ostatného príjmu?")
ide mi najmä o ZP a ZP (teda zamestnaneckú prémiu a zdravotné odvody)
Nie, NČZD sa môže uplatniť len z aktívneho príjmu.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

karakul Pozri príspevok
Poprosím o pomoc.

Na základe výšky príjmov zo závislej činnosti (žiadne iné príjmy) ako zamestnanec (invalid pod 70%) budem mať za rok 2011 nárok na zamestnaneckú prémiu. Začiatkom roka 2011 som zdedil drobné pozemky - ak by sa tieto v roku 2011 predali, zanikol by z titulu príjmu za predaj zdedených pozemkov nárok na zamestnaneckú prémiu ?

Celkový príjem z predaja pozemkov by bol hlboko pod hranicou oslobodených príjmov, t.j. pod 500 €; resp. predaj by bol v nižšej hodnote ako bola hodnota stanovená v dedičskom konaní (de facto predaj zo stratou).

Muselo by z titulu tohoto príjmu podávať daňové priznanie za rok 2011, alebo môže urobiť ročné zúčtovanie tak ako doteraz zamestnávateľ ? Ďakujem.
podľa mňa . Požiadaj zamestnávateľa o RZD .. a nič iné nerieš
Príjem do 500 evri je oslobodený. cit" Zdaniteľným príjmom je príjem, ktorý je predmetom dane a nie je oslobodený od dane podľa zákona o dani z príjmov ani medzinárodnej zmluvy."

Opravujem príspevok, aby nemýlil:
V tomto konkrétnom prípade nejde o oslobodený príjem (strýko), a ani tých 500 evri http://www.pozemkovaporadenska.sk/14...nutelnosti.php

Ale k tej ZP .. stihneš vôbec "predaj" uskutočniť teraz (už máš len pár dní). Úhrada v januári a vec je vyriešená.
Naposledy upravil Katy a R : 10.12.11 at 20:56
1 0
karakul karakul

karakul je offline (nepripojený) karakul

Katy a R Pozri príspevok
...kuk odpovede (otázka č3 )
akosi neviem otvoriť ten materiál... to je ten o "odpovede zamestn. prémia" ?

... lebo v otázke 3 je predaj bytu a nájomne ako oslobodené príjmy, ale v mojom prípade to nie je oslobodené - alebo je oslobodené z titulu, že nedosiahnu 500 € ?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Katy a R Pozri príspevok
podľa mňa . Požiadaj zamestnávateľa o RZD .. a nič iné nerieš
Príjem do 500 evri je oslobodený. cit" Zdaniteľným príjmom je príjem, ktorý je predmetom dane a nie je oslobodený od dane podľa
zákona o dani z príjmov ani medzinárodnej zmluvy
."
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/...necká+prémia
kuk odpovede (otázka č3 )
karkul - mne to ide .. skúsim ešte takto http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/...S82XzBfMlFSSTQ!
Katy nemáš pravdu, príjem z predaja nehnuteľnosti je zdaňovaný podľa § 8 ods. 1 pís. b, a oslobodenie (500€) sa týka § 6ods. 3 - prenájom a § 8 ods. 1 ...a nakoniec zadávateľ zdedil po
strýkvi, žiaden priamy rad....

a ak som dobre pozrela na drsr tak tam nie je uvedený príjem aký mal zadávateľ....
1 0
karakul karakul

karakul je offline (nepripojený) karakul

Kvaka Pozri príspevok
Katka, áno, ak je príjem z predaja bez výdavkov do 500€, ale ja som zadávateľa rozumela tak, že má čistý príjem (zisk z predaja) pod 500€. Aspoň sme si precvičili hlavu.
takže zrekapitulujem - napíšem po lopatisticky:

r. 2011
a) príjem ID (41-70%)
b) závislá činnosť 2.400€
c) príjem z predaja dedičstva nadobudnutého v roku 2011 vo výške 350€ - všeobecná hodnota vyčíslená v dedič. konaní 500€.

dúfam je to zrozumiteľné.
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

karakul Pozri príspevok
takže zrekapitulujem - napíšem po lopatisticky:

r. 2011
a) príjem ID (41-70%)
b) závislá činnosť 2.400€
c) príjem z predaja dedičstva nadobudnutého v roku 2011 vo výške 350€ - všeobecná hodnota vyčíslená v dedič. konaní 500€.

dúfam je to zrozumiteľné.
môj názor sa nezmenil......
DP FO typ B, bez nároku na ZP, príjem podľa §8 ods.1 pís. b 350 výdavky iba 350 € (viac sa nedá, iba do výšky príjmu) ....
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

pre Kvaku...znenie zákona 9 ods.1 pís. g

g) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Platí to, čo som napísala v príspevku 22. Oslobodenie 500€ sa pri predaji nehnuteľnosti neuplatňuje.
0 0
karakul karakul

karakul je offline (nepripojený) karakul

ďakujem Vám dievčatá za Vaš čas a príspevky...želám pekný večer
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať