Zavrieť

Porady

Vypoved z priestorov vs. povodny stav

Zdravim potreboval by som poradit chcem podat vypoved z najmu, priestory ktore som si prenajimal oli. dezolatnom stave, dal som ich urobit na svoje naklady cca 15.000€ ktore mi majitel odmietol zohladnit akurat v case prerabky cca 3 mesiace mi neuctoval najom...pri podani vypovede mam pravo dat priestor do povodneho stavu alebo mu to tam musim nechat???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    capojojo Pozri príspevok
    No OK, prečo si myslíte ze taham za kratsi koniec...ved elektrika nebola v povodnych priestoroch tak to dam do stavu ze nebude ani v tych co odovzdam...v zmluve nie je napisane ze mi kompenzuje moje naklady tym ze neplatim najom 3 mesiace...iba ze kedy je splatny prvy najom...chcem len vediet ci existuje nejaka paka na majitela priestorov...a este nieco zacali tam plesniviet steny mam to nahlasit jemu ako zdraviu skodlive prostredia a vyzadovat napravu na jeho naklady? ma moznost mi odmietnut to napravit?
    Nájom ti neúčtoval vtedy, keď si priestory nevyužíval, ale ich dával do poriadku. Po skončení nájmu máš právo vyžadovať od vlastníka to, o čo sa nehnuteľlosť zhonotila, teda svoje investície. Preštuduj si najmä tieto a okolité paragrafy:

    Oobčiansky zákonník
    § 667


    (1) Zmeny na veci je nájomca oprávnený vykonávať len so súhlasom prenajímateľa. Úhradu nákladov s tým spojených môže nájomca požadovať len v prípade, že sa na to prenajímateľ zaviazal. Ak zmluva neurčuje inak, je oprávnený požadovať úhradu nákladov až po ukončení nájmu po odpočítaní znehodnotenia zmien, ku ktorému v medziobdobí došlo v dôsledku užívania veci. Ak prenajímateľ dal súhlas so zmenou, ale nezaviazal sa na úhradu nákladov, môže nájomca požadovať po skončení nájmu protihodnotu toho, o čo sa zvýšila hodnota veci.

    (2) Ak nájomca vykoná zmeny na veci bez súhlasu prenajímateľa, je povinný po skončení nájmu uviesť vec na svoje náklady do pôvodného stavu. Ak v dôsledku vykonávaných zmien hrozí na veci prenajímateľovi značná škoda, je prenajímateľ oprávnený odstúpiť od zmluvy.


    § 673


    Nájomca nie je povinný platiť nájomné, pokiaľ pre vady veci, ktoré nespôsobil, nemohol prenajatú vec užívať dohodnutým spôsobom alebo ak sa spôsob užívania nedohodol primerane povahe a určeniu veci.


    § 674


    Ak nájomca môže užívať prenajatú vec z dôvodov uvedených v § 673 iba obmedzene, má nájomca nárok na primeranú zľavu z nájomného. Prenajímateľ si však musí započítať náklady, ktoré ušetril, a cenu výhod, ktoré mal z toho, že nájomca užíval vec len obmedzene.


    § 675


    Právo na odpustenie alebo na poskytnutie zľavy z nájomného sa musí uplatniť u prenajímateľa bez zbytočného odkladu. Právo zanikne, ak sa neuplatní do šiestich mesiacov odo dňa, keď došlo ku skutočnostiam toto právo zakladajúcim.


    § 682


    Ak sa nájom skončí, je nájomca povinný vrátiť prenajatú vec v stave zodpovedajúcom dojednanému spôsobu užívania veci; ak sa spôsob užívania výslovne nedohodol, v stave, v akom ju prevzal, s prihliadnutím na obvyklé opotrebenie.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak sa zvýšila hodnota nehnuteľnosti, dožaduj sa vyrovnania v každom prípade, aj keby si nemal vyslovene súhlas vlastníka. Nezúfaj a konaj!

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    väčšinou v zmluve je uvedené, že odovzdáte priestory po skončení nájmu v pôvodnom stave.
    Treba mať však protokol, v akom stave ste priestory prevzali. Ak ich odovzdáte v dezolátnom stave - aby vám neúčtoval prenajímateľ škodu.
    Tiež zvykne byť v zmluve uvedené, že nájomca preberá priestory v prevádzkyschopnom stave.
    To tiež podporuje odporúčanie, aby ste to s tým uvádzaním do pôvodného stavu neprehnali.

    day je offline (nepripojený) day

    day
    aka bola povodna dohoda?
    a) pocas prerabky neplatite najom a prerabku hradi prenajimatel
    b) pocas prerabky neplatite najom a prerabku hradi najomca

    verim, ze ste nezacali prerabat cudzi priestor za 500tis bez zmluvy?
    Naposledy upravil day : 14.12.11 at 21:00

    capojojo je offline (nepripojený) capojojo

    capojojo
    V zmluve bolo uvedene ze prebram priestory v mne znamom stave....mam fotodokumntaciu z preberania...celu prerabku som platil ja...akurat dohoda bola ze v case ked budem prerabat nebudem platit najom...problem je v tom ze som rozbehol prevadzku zabehol podnik a momentalne som sa nedohodol na dalsom najme t.j. kebyze odtial musim ist nechcem nechat v proestoroch nic co by mohol prenajimatel zuzitkovat a prenajat priestory na rovmnaku cinnost ktoru som tam ja zabehol t.j bar...dakujem za vsetky postrehy...

    capojojo je offline (nepripojený) capojojo

    capojojo
    zdravim priestory neboli v prevadzkovatelnom stave, robil som tam vodu, elektriku, stierky, podlahy...prosto nic tam nebol bol som mlady a hlupy...no nemienim mu to nechat zadara!

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    a to mu to tam chceš vytrhať? zariadenie si možeš demontovať a odniesť, ved je tvoje.
    ale ak voda, elektrina je na meno prenajímateľa, a nemáš dohodnutú kompenzáciu, tak máš smolu. Tvojou kompenzáciou bolo to neplatenie nájmu. Ak to nebolo fifty-fifty, tak máš smolu.
    Musíte sa jedine dohodnúť - ale ak to nemáš v zmluve alebo písomne podchytené, ťaháš za kratší koniec. Však zostaň tam, a zužitkuj, čo si vybudoval.

    capojojo je offline (nepripojený) capojojo

    capojojo
    No OK, prečo si myslíte ze taham za kratsi koniec...ved elektrika nebola v povodnych priestoroch tak to dam do stavu ze nebude ani v tych co odovzdam...v zmluve nie je napisane ze mi kompenzuje moje naklady tym ze neplatim najom 3 mesiace...iba ze kedy je splatny prvy najom...chcem len vediet ci existuje nejaka paka na majitela priestorov...a este nieco zacali tam plesniviet steny mam to nahlasit jemu ako zdraviu skodlive prostredia a vyzadovat napravu na jeho naklady? ma moznost mi odmietnut to napravit?

    cabada je offline (nepripojený) cabada

    drak ktorý lieta v oblakoch - ryba ktorá pláva proti prúdu - piraňa jedna !!!:o) ...viac cabada
    sme presne v tej istej situácii a zúfalí....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.