Zavrieť

Porady

Výpočet všeobecnej hodnoty vecného bremena doživotného bezplatného užívania bytu

Dobrý večer, v prílohe vyhlášky č. 492/2004 Z.z. je výpočet všeobecnej hodnoty vecného bremena VŠHvb. No je príliš komplikovaný (aspoň pre mňa). Nenájde sa tu náhodou nejaký súdny znalec pre oblasť stavebníctva, ktorý by to vedel vysvetliť alebo niekto, kto tomu rozumie? Potrebujem vedieť ktoré konkrétne faktory sa v tomto vzorci zohľadňujú pri výpočte všeobecnej hodnoty vecného bremena doživotného bezplatného užívania bytu. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Nechaj ho tam nebývať ešte 5 rokov a nárok na bremeno sa mu premlčí. Stiahni návrh zo súdu s tým, že nemáš veľa peňazí. Inak nevieš, či ti súd skutočne nenaparí takú sumu, potom to už bude horšie rušiť. Pozri občiansky zákonník:


    § 109 (Premlčanie práva z vecného bremena)

    Právo zodpovedajúce vecnému bremenu sa premlčí, ak sa desať rokov nevykonávalo.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Nie som znalec, ale ja tomu rozumiem tak, že pre užívateľa bremena je to výhoda vo výške nájomného (časti) nehnuteľnosti za 20 rokov, pre vlastníka nehnuteľnosti nevýhoda ako kapitalizovaný (úročený) rozdiel medzi súčtom nájomného za dvadsať rokov normálneho (neobmedzeného bremenom) a 20 ročným nájomným s bremenom.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Prečo býva exmanžel s vami v obecnom byte? Požiadaj o zrušenie spoločného nájmu, súd ti nakáže zohnať mu náhradný byt, zožeň zmluvu o nájme iného bytu a nech sa odsťahuje.
    Inak by to bol normálny nájom/podnájom podľa za m2, ktoré on užíva, plus energie.

    Prepáč, teraz čítam, že byt je v tvojom osobnom vlastníctve. Tak platí to, že mu zoženieš nájom ako náhradné bývanie - bude tam všetko platiť on - a nech sa odsťahuje. Ak by to neurobil dobrovolne, nariadi mu to súd.

    Alebo má z nejakého dôvodu zriadené vecné bremeno?

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Tých 30000 znamená 125 na mesiac. Neviem, v akom meste bývaš, ale ak sa ti to zdá veľa, musíš dôvodiť. Hlavne tým, že ani tu nebýva sám, takže mu stačí spoločný nájom, ubytovňa a pod. Ide o to, že on keď sa odsťahuje, bude musieť nájom platiť. A lacný obecný byt asi nezoženie.
    Tiež by ma zaujímalo, ako prišiel k tomu bremenu. Veď to je, ako keby si ho vyplácala zo spoločného majetku.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Hodnota vecného bremena pre neho znamená bezplatne bývať inde. Tých 20 rokov bude požadovať od teba, ak bude od teba vychádzať iniciatíva.
    Súd môže však ako primeranú náhradu v rozhodnutí uviesť okrem jednorazovej náhrady aj opakujúce sa peňažné plnenie (platiť mu nájom primeraný bývaniu v nehnuteľnosti - 4 osoby v jednom byte) alebo aj naturálne plnenie (že ty si kúpiš inú nehnuteľnosť a tam môže on bezplatne bývať - pravdaže si bude platiť bežné náklady).

    Aký dôvod udával on na zrušenie vecného bremena? Ak býva inde, žiadna ujma mu nevzniká, stále tam má právo bývať, nemusíš mu nič iné poskytovať.
    Sťažovať by sa mohol napr. na to, že pri vzniku vecného bremena tam nebývali 4 ludia ale 1. Čo iné môže uvádzať ako ujmu?

    Ja by som to stiahla, ako som ti napísala. Povedz, že v žiadnom prípade nemáš toľko peňazí, že mu budeš platiť mesačne podobný nájom (4 ľudia v byte), či zbytovňu. Možno sa 20 rokov nedožije ... Alebo pokladám fakt za lepšie riešenie kúpiť nejakú garsonku (keď aj splácať ju), ktorá zostane deťom, v prípade veľkej núdze sa dá predať. Vyplatiť ho znamená jednoznačne stratu.

    Ak ten návrh stiahneš, podľa mňa riskuješ len to, že sa ti tam skutočne aj niekedy nasťahuje. To je ale zatiaľ čas riešiť.

    destiny1111 je offline (nepripojený) destiny1111

    destiny1111
    Dobrý deň, no neviem ako to je s výškou časti nájmu. Ak v danom meste je cena za nájom porovnateľného bytu (nájom sa platí mestu a len pri byte, ktorý nie je odkúpený do osobného vlastníctva) cca 60 EUR mesačne a v mojom byte bývam spolu s 2 dcérami a bývalý manžel by bol štvrtou osobou, tak sa tých 60 EUR mesačne rozpočíta na 4 osoby alebo sa berie tá jeho výhoda v plnej výške 60 EUR? Skúšala som volať na viaceré inzeráty ohľadom prenájmu v byte, kde býva viac osôb a požadujú mesačne okolo 60-70 EUR, no na moju otázku koľko predstavuje z danej čiastky samotný nájom, väčšina odpovedala, že to je vlastne len cena za energie, že to je akože všetko spolu vo výške energií. Tak akú čiastku nájmu mesačne mám brať do úvahy ako jeho výhodu, ktorá bude zohľadnená pri výpočte? Byt mám v osobnom vlastníctve a tu žiaden nájom neplatím a takmer všetky byty v meste sú už v osobnom vlastníctve a práve tie ponúkajú podnájmy. No ako som už spomenula, platba nájomného = platba za energie.

    destiny1111 je offline (nepripojený) destiny1111

    destiny1111
    áno, má v byte zriadené vecné bremeno - doživotné bezplatné užívanie bytu. Preto som zisťovala ten výpočet všeobecnej hodnoty vecného bremena, lebo teraz súd nariadil znalecké dokazovanie na ohodnotenie tohoto bremena, keďže som podala návrh na súde na zrušenie tohto vecného bremena. Ja som navrhla jednorazovo mu uhradiť sumu 2.400 EUR no on s jeho advokátom trvajú na sume 30.000 EUR. Preto som zisťovala o akú sumu výhody mesačne by prišiel lebo tá sa násobí 12 a to ešte číslom 20 (maximálny počet rokov na výpočet). Ja mám byt v osobnom vlastníctve a za samotný nájom preto neplatím. No v porovnateľných bytoch ktoré platia nájom je čiastka samotného nájmu 60 EUR. Preto som vychádzala z tejto hodnoty.

    destiny1111 je offline (nepripojený) destiny1111

    destiny1111
    Už tu nebýva piaty rok. To, že tu má vecné bremeno - to je ešte z minulosti a teraz to chce speňažiť. A do vzorca na výpočet všeobecnej hodnoty vecného bremena doživotného bezplatného užívania bytu potrebujem dosadiť tú čiastku nájmu za mesiac. Mne to vychádza na jednu osobu (ak by tu s nami býval boli by sme 4 osoby) 15 EUR mesačne.

    destiny1111 je offline (nepripojený) destiny1111

    destiny1111
    Myslela som, že to takto bude, že po 10 rokoch sa to premlčí. No on mi začal posielať cez advokáta výzvy, aby som mu dobrovoľne vyplatila polovicu trhovej hodnoty alebo 100 EUR mesačne už navždy kým žije. Ináč by to bol dal s advokátom tak či tak na súd. Dokonca návrh podali krátko po mne, nevedeli, že ja som už návrh podala, lebo mu potom vracali poplatok 99,50 EUR za podanie návrhu, keďže ja som návrh podala skôr. Takže inú možnosť som nemala. Ináč som hľadala na internete ohľadom tejto problematiky a zistila som, že čo súdny znalec, to iný znalecký posudok.

    destiny1111 je offline (nepripojený) destiny1111

    destiny1111
    Ak ten návrh stiahnem - vzápätí on podá nový návrh. Ak vezmem hypotéku na kúpu garsónky, tak pri dnešných sadzbách to poriadne preplatím. Nemám odvahu teraz toľké roky splácať hypotéku, už mám po štyridsiatke... On má kde bývať, je vlastníkom domu, v ktorom býva a stavia aj nový. Keby som ten návrh teraz stiahla, určite by si nárokoval aby som mu odovzdala kľúče od bytu, aby tu mohol kedykoľvek prísť. A chcem sa vyhnúť situáciám, že mi bude fyzicky ubližovať ako keď tu býval, na to nemám nervy. Risknem to a počkám aký znalecký posudok bude vyhotovený, poprípade potom navrhnem vypracovanie iného posudku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.