Zavrieť

Porady

Odporúčané odrody zeleniny

poprosím o radu pri pestovaní zeleniny, už niekoľko rokov sa mi nedarí dopestovať úrodu mrkvy a petržlenu, možno neviem vybrať správnu odrodu pri pestovaní zeleniny v nadm.výške cca 600 m. Ďakujem.
Naposledy upravil arizona : 14.01.12 at 08:11
Usporiadat
Rumex Rumex

Rumex je offline (nepripojený) Rumex

keď je o com.. rad si podebatujem , keď viem - poradím, ale rad si nechávam poradiť ...viac
Chokma Pozri príspevok
K mrkve a petrzlenu: asi primarnym a zakladnym problemom viacerych, co sadili, bolo, ze im vobec nic nezislo.

A k tej cene osiva - aj u Presto, dnes sme sa o tom rozpravali aj s tou pani sefkou, ze ceny osiv, kt. distribuuju, su neumerne k cene konecneho produktu (ak sa vobec preda). Globalny problem alebo s prepacenim "zakon padajuceho h..."
chcem sa spytať chokma, ty si robis nejake domace "odrodove pokusy" = testy ?? na urcite odrody ? alebo das na odporucanie "sefky z presta" ?
v praci som sa zhodou okolnosti zaobral odrodovymi charakteristikami jednotlivych druhov zeleniny .. (v registri povolenych odruod nie su vzdy vsetky) tak ti schvalujem, ze sa obraciaš na drzitelov licencii (ci dokonca majitela odruod) leb o tam je najväčšiazaruka toho že osivo bude mat charakter osiva ako ma byť a dodrží aj odrodove vlastnosti, ak by si mala zaujem tie charakteristiky ti muozem poslat, mam ich v pdf. tvare
s tym osivom je to tak ze tí malí zahradkari kupuju "semienka v akcii " markety su plne firemnych regalov s osivami .. ja sa väčšinou orientujem na firemnu nacku ... (zelseed, alebo SEMO) minule ma až heglo v lidli okolo MDZ predavali vsetko mozne medzi inym aj ribezle ci egrese .. a ked som sa pytal ci su rezistentne na americku mucnatku kukali na mna ako PUK a a babyk kupovali ved vraj "šak starý to postrééékááá" a hotovo
takze tak
pozdravuje r
p.s.
chokma bol som u vas na straanke ... moooc dakujem a tesim sa
r.
0 0
Anna123 Anna123

Anna123 je offline (nepripojený) Anna123

Chokma - jarné práce u vás už dávno začali, ja mám na záhrade ešte trochu snehu a strááášne mokro... čo ste už vypestovali - myslím, že šalát, reďkovku...
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Rumex Pozri príspevok
chcem sa spytať chokma, ty si robis nejake domace "odrodove pokusy" = testy ?? na urcite odrody ? alebo das na odporucanie "sefky z presta" ?
v praci som sa zhodou okolnosti zaobral odrodovymi charakteristikami jednotlivych druhov zeleniny .. (v registri povolenych odruod nie su vzdy vsetky) tak ti schvalujem, ze sa obraciaš na drzitelov licencii (ci dokonca majitela odruod) leb o tam je najväčšiazaruka toho že osivo bude mat charakter osiva ako ma byť a dodrží aj odrodove vlastnosti, ak by si mala zaujem tie charakteristiky ti muozem poslat, mam ich v pdf. tvare
s tym osivom je to tak ze tí malí zahradkari kupuju "semienka v akcii " markety su plne firemnych regalov s osivami .. ja sa väčšinou orientujem na firemnu nacku ... (zelseed, alebo SEMO) minule ma až heglo v lidli okolo MDZ predavali vsetko mozne medzi inym aj ribezle ci egrese .. a ked som sa pytal ci su rezistentne na americku mucnatku kukali na mna ako PUK a a babyk kupovali ved vraj "šak starý to postrééékááá" a hotovo
takze tak
pozdravuje r
p.s.
chokma bol som u vas na straanke ... moooc dakujem a tesim sa
r.
Ty budes asi Rudo, co? Mam taky tusak...
Najprv chcem, aby ste vedeli, ze ja nie som nejaka PhD. polnohospodarka, len jednoducho zijem v zeleninarskej rodine. A ze vela veci, co tu povypravam, je takych, co zapocujem doma.
Co sa tyka tych odrod a testovania, tak to robime nasledovne:
1. ako si spominal - nechavame si aj poradit
2. otestujeme to u nas na poli a zvykneme dat tym nasim poradcom aj echo - co sa nam pacilo a co nie... napr. kedze napr. rajciny odbytujeme, tak hladame, aby boli vyfarbene, aby boli chutne, aby boli aj tvrde a zvladli prevoz - aj ked len v ramci Slovenska... lebo asi vsetci poznate rajciny bez chuti (za tym nemusi byt len to, ze su oberane zelene), alebo take co su vystuzene natolko, ze maju vo vnutri taky bledy hlub alebo zeleny golier... napr. tento rok sme si nechali poradit rajciny Veloz, ci splnia nase predstavy, budeme vediet az tuto sezonu. A dalej, nechali sme si poradit od tu pritomneho pavla papriku Babu. Takze velmi rada jej spravim reklamu na rok.

Este si dovolim spravit reklamu salatu Alanis. Pretoze prave dnes sa nam ozvali nasi stali zakaznici - ktori si ho nevedia vynachvalit. Ide o beznych zahradkarov. Jedneho z nich sme napr. dva roky do zadu nasilu nahovorili, nech ho vyskusa. Najprv sa zdrahal, ze on salat ma, ze si ho spravil na okne a ze vsak salat ako salat a odvtedy, co vyskusal Alanis, chodi nan kazdy rok ako prvy. Teraz to asi vyzera, ze si zhanam zakaznikov, ale vsak nemusite u nas kupit

PS: Mozes poslat, co mas. Dakujem. A som zvedava na tvoju navstevu, dufam, ze budes spokojny.
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Anna123 Pozri príspevok
Chokma - jarné práce u vás už dávno začali, ja mám na záhrade ešte trochu snehu a strááášne mokro... čo ste už vypestovali - myslím, že šalát, reďkovku...
Este sme nedopestovali nic, ale uz mame plny sklenik papriky a foliu plnu hlubovin. My zvykneme dopestovat plody paradoxne neskorsie ako nasi zakaznici, lebo vsetko priestor pod krytom nam zaberaju priesady, takze sadime az von. Som zvedava ako budes spokojna s nakupom, dufam, ze sa tym odrodam bude u vas darit... vsak das vediet.
0 0
Rumex Rumex

Rumex je offline (nepripojený) Rumex

keď je o com.. rad si podebatujem , keď viem - poradím, ale rad si nechávam poradiť ...viac
Chokma Pozri príspevok
Ty budes asi Rudo, co? Mam taky tusak...
......del ...

PS: Mozes poslat, co mas. Dakujem. A som zvedava na tvoju navstevu, dufam, ze budes spokojny.
hihi .. začínaš sa dobre striafať
co sa týka tých charakteristík, tak ja mám iba tie , ktoré uvádza MPSR vo vyhláške (Register povolených odrôd)
tak napríklad ten šalát firmy Presto - ALAMIS, nemám, ani rajčinku VELOZ
ale o tvojej paprike BABA (šľachtili v palarikove) je takato odrodova charakteristik, cit:
Odroda Baba, vyšľachtená slovenskou firmou P.K.SEM Palárikovo. Bola skúšaná v štátnych odrodových skúškach (ŠOS) na DUS v rokoch 2004 - 2005 pod označením Baba Je to stredne skorá odroda papriky zeleninovej určená na pestovanie v poľných podmienkach. Rastliny sú stredného vzpriameného vzrastu, s previslými plodmi.
Plody pred dozretím sú svetlo až žlto zelenej farby, kapijovitého tvaru s tupo i ostro zahroteným vrcholom (ojedinele tvorí až zobáčik.) a hranatým priečnym prierezom, 2-3 komorové, pekné, hladké, pri stopke s plytkým a v dolnej časti až stredne hlbokým zbrázdením medzi komorami, lesklé, so stredne hlbokou stopkovou jamkou. Stredne veľké (15,3 / 7,3 cm), so stredne hrubou dužinou (5,3 mm), ťažké. Pred dozrievaním stmavnú a vyfarbujú sa s nepravidelnými pozdĺžnymi líčkami po celom plode. V priebehu vyzrievania sú plody červeno, hnedo, zeleno žíhané, pripomínajúce virózu.
V botanickej zrelosti sú však veľmi peknej sýto tmavšie červenej farby. Priemerná hmotnosť plodu je cca 137 g.


no a k rajčinám, súhlasím s tebou .. nemám ani ja veľmi v obľube odrody ktoré maju bielo zelený stržen, ale nemám ani velmi v laske tie , čo sa pestuju kvoli skladovatelnosti a preprave s tvrdou a hrubou šupkou
z kríkových (determinantov) odrôd milujem klasicke Imuny, obzvlášť pestovane tu na upätí Zobora, milujú vápnitú pôdu majú obzvlášť špecifickú chuť oproti iným Imunám pestovaným dole v meste,
no a z k mäsitým odrodám uprednostňujem Emil (Emilon) dajú sa nadherne krajat na koliečka na chlebík s brvčovou masťou
naviac keď ich je dostatok ich aj zaváram do poharov a v zime pouzivam ako drvene na talianske lazáne,
tto zavaranie rajcin je velmi jednoduche,
v horucej vode obaríte plody , ostrým nožom odstránite šupku poukladáte cele poldy do cisteho prazdneho pohara na vrch štipku suli zavíčkujete a dinstujete cca 7 - 10 min, aby chytilo viecko a hotovo, bez nalevu ciste rajciny v zime iba potrebpat vidličkou a šup na lazane
tak nech dsa vam dari, ak ma niečo napadne ozvem sa
p.s.
mimochodom je čas na striekanie broskýň proti kučeravosti, odporúčam cuproxat (má vyšší obsah medi) spolu s o Syllitom, a o 7 - 10 dní (na "myšie uško") to iste ale s Efuzinom
0 0
Rumex Rumex

Rumex je offline (nepripojený) Rumex

keď je o com.. rad si podebatujem , keď viem - poradím, ale rad si nechávam poradiť ...viac
idem vyskúšať poslať pár obrázkov z odrôd od chokmy, sú moc fajnové, na rok sa prihlasim znovu o ne, žofka len troška skorej ich pripravte nech nekukám závistlivo na susedove červené plody, kým moje ešte len kvitli

avšak zárukou mi bolo že planta bola zdravá, kým tie čo som mal z tržnice, pomaly pošli na pleseň
nedalo mi nepochváliť sa aj mojimi broskyňami, je to odroda Suncrest toho roku dozrieva troška skorej je úžasná šťavnatá aromatická, a keďže neviem prečo špatne opelivá, tak nemusím robiť prebierku plodov je ich menej ale sú krásne vyformované a veľké
ten králik pri ibišteku to je vnučkina kvetka ona je súčasťou záhradky v noci spáva v klietke, je to trpazličí králik a ten ibištek je nový "objav" v záhrade ten kvet je fakt väčší ako králik
rajcinky.jpg  
super rajcinka masita.jpg  
kvetka a ibiš.jpg  
yellovw cherry tomato.jpg  
suncrest 1.jpg  

1/1
2 0
Anna123 Anna123

Anna123 je offline (nepripojený) Anna123

Tak takého paradajky mám rada /podlhovasté/, len ich málokedy predávajú v tržnici.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Anna123 Pozri príspevok
Tak takého paradajky mám rada /podlhovasté/, len ich málokedy predávajú v tržnici.
Stačí si dopestovať. Aj ja mám teraz prvý rok také podlhovasté, ale to sú nejaké talianske. Dopestovala som si sama, teraz začínajú červenať. Ja mám zasadených asi desať druhov rajčín, dozrievajú postupne už od polovice júna. Stále oberám rajčiny, mám ich veľa.
0 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

Ja pestujem "Ďatlové", chuťovo sú vynikajúce, aj úrodné dostatočne, ale citlivé na pleseň zemiakovú. Stále u mňa vedie "Bejbino" - chuťou, úrodnosťou i zdravotným stavom.
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Rumex Pozri príspevok
idem vyskúšať poslať pár obrázkov z odrôd od chokmy, sú moc fajnové, na rok sa prihlasim znovu o ne, žofka len troška skorej ich pripravte nech nekukám závistlivo na susedove červené plody, kým moje ešte len kvitli

avšak zárukou mi bolo že planta bola zdravá, kým tie čo som mal z tržnice, pomaly pošli na pleseň
nedalo mi nepochváliť sa aj mojimi broskyňami, je to odroda Suncrest toho roku dozrieva troška skorej je úžasná šťavnatá aromatická, a keďže neviem prečo špatne opelivá, tak nemusím robiť prebierku plodov je ich menej ale sú krásne vyformované a veľké
ten králik pri ibišteku to je vnučkina kvetka ona je súčasťou záhradky v noci spáva v klietke, je to trpazličí králik a ten ibištek je nový "objav" v záhrade ten kvet je fakt väčší ako králik
Tak citam az teraz po roku. :-) Ako som ti uz napisala, treba prist skor, nie koncom maja, kedy sme uz jednak vybrakovani a tiez priesady z prvych vysevov fuc. Minuly rok bol taky teply april, ze vela ludi koncom aprila sadila uz von. Sadime na etapy. Papriku sejeme vo februari. Koncom februara, zaciatkom marca jednotlive odrody rajcin. Ani tento rok to nebolo inak. Pre svoju potrebu - na role - vysievame aj neskor, kedze sa nespecializujeme na rychlenie vo foliach. Ale pre zakaznikov, tak ako som napisala. Tento rok bolo pocasie, ake bolo, ale verim, ze uz nas caka iba slniecko.

Tento rok skusame papriku Blavu, Belonu, Novu a Pikantu. Karfiol Nautilus a Raft. Kalerab Opus. Potom zaujimavy a momentalne dost popularny listovy kuceravy kel - zeleny Vitesa a cerveny Scarlet. Por a ladovy salat - Lungo della Riviera a Regine dei Ghiacci (nejako sme sa potaliancili). )

Dalej rajciny Torino. Vraj podobne ako Tornado, len su odolnejsie proti praskaniu, tak sme zvedavi, lebo Tornado nesadime prave preto, ze rychlejsie maknu ako ine, co mame. Potom skusame rajciny Esmeralda, semideterminantne - tie nam vyhovuju, lebo su na kolik, ale zaroven sa nesplhaju do neba. Tak uvidime, ci budu aj chutit. Dalej Laetitiu. To je ako z telenovely.

Uhorky sme tentokrat vynovili tiez. Okrem Dariny sme dali dva druhy hadoviek. My sice budeme sadit viac Dariny, kvoli hrubsej supke, hadovky u nas nejdu az tak na odbyt - prave kvoli tenkej supke, ktora je jemnejsia a vela ludi pride rypat, ci nie su nahodou zvadnute. Takze hadovky Midios a Charmaine, partenokarpicke.

To je asi tak vsetko k tomuto roku. Co sa tyka minuleho, boli sme spokojni nadmeru s paprikou Masenka, to bolo cislo jeden. Napriek tomu, ze nesadime hybridy u paprik, naozaj prevysila vsetky nase ocakavania a 90 % plodov isla do vyberu a zvysok do 1. Len ju treba nechat dozriet ako vsetku papriku - aby "zvonila".

Rajciny sme mali Uriburi (tvar papriky, kolikove), kvalitativne super, ale chutovo su ovela lepsie krickove salatove Caspar alebo potom na pretlak San Marzano. Mali sme kolikove Jury, tvarovo podobne krickovym Veloz, ale zase Velozky boli lepsie chutovo ako Jury, napriek tomu, ze tie boli tvrdsie a na pohlad krajsie.

No a este Zomok - si spominal v sprave - ako priesady su krasne, hrube, fakt krasne, ale celkovy porast a kvalita plodu je bieda.

Ostatni ako?
1 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Chokma,rajčiny Torino - pestujem aj ja. Sú podobne ako Tornado,ja ho ešte sadím.. Keď miniem semená, tak budú iba Torino - sú o trochu skôr ako Tornado. Papriku mám tiež Blavu a okrem tu menovaných odrôd ich mám viac. Aj rajčín, aj papriky.
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

wagner Pozri príspevok
Chokma,rajčiny Torino - pestujem aj ja. Sú podobne ako Tornado,ja ho ešte sadím.. Keď miniem semená, tak budú iba Torino - sú o trochu skôr ako Tornado. Papriku mám tiež Blavu a okrem tu menovaných odrôd ich mám viac. Aj rajčín, aj papriky.
Napis este ake mas a co na ne hovoris. :-)
Naposledy upravil Chokma : 09.04.13 at 09:16 Dôvod: gramatika jak hovado
0 0
pablito74 pablito74

pablito74 je offline (nepripojený) pablito74

Ja tento rok, tiez po prvy krat pestujem Torino, tak som zvedavy. V inych diskusiach ho aj chvalia, co sa o Tipo a Toro, velmi povedat neda.
Inak z osvedcenych este pestujem Abmbros F1, Bejbino F1 a po prvy krat skusam aj Beefmaster vfn F1 a San Marzano 3.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Chokma Pozri príspevok
Napis este ake mas a co na ne hovoris. :-)
Homestead - maxi rajčiny, Toro F1, Dulcia žltý - skorý kríčkový, Tornádo F1, Start F1, Stupické polné skoré,Orkado F1,Bejbino F1,Cerina - čerešňové,
Pavlína kríčkový, Beefmaster VFN F1 veľké(cca 0,5kg, talianske bio osivo podlhovasté, malé hruškové žlté,
Sadím po 5 semien, zvyšnú plantu podarujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať