Zavrieť

Porady

Priznanie invalid. dôchodku

Dobrá deň
Moja otázka bude možno trochu zložiata tak sa vopred ospravedlnujem ak z toho nebudete môct víjsť čo sa vlastne pýtam
Takže ide oto ak mám 22 rokou som evidovaný na upsvar. od 1.9.2009 teda od ukončenia strednej školy nebol som ešte nikde zamestnaný tým pádom zamna este nikto, teda ani ja sám neplatil žiadne odvody do sociálnej poistovne, môže my byť v takom to prípade priznaný invalidný dôchodok ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Lukkyyy Pozri príspevok
    Dobrá deň
    Moja otázka bude možno trochu zložiata tak sa vopred ospravedlnujem ak z toho nebudete môct víjsť čo sa vlastne pýtam
    Takže ide oto ak mám 22 rokou som evidovaný na upsvar. od 1.9.2009 teda od ukončenia strednej školy nebol som ešte nikde zamestnaný tým pádom zamna este nikto, teda ani ja sám neplatil žiadne odvody do sociálnej poistovne, môže my byť v takom to prípade priznaný invalidný dôchodok ?
    Ak ťa posudková komisia soc.poisťovne posúdi invalidným nad 40 %, vznikne ti nárok na inv.dôchodok. Ale nebude ti vyplácaný, lebo nesplňaš dobu dôch.poistenia. Počas evidencie na UP si môžeš dobu dôch.poistenia doplatiť.

    § 72
    Na začiatok

    (1) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku
    a) do 20 rokov je menej ako jeden rok,
    b) nad 20 rokov do 24 rokov je najmenej jeden rok,
    c) nad 24 rokov do 28 rokov je najmenej dva roky,
    d) nad 28 rokov do 34 rokov je najmenej päť rokov,
    e) nad 34 rokov do 40 rokov je najmenej osem rokov,
    f) nad 40 rokov do 45 rokov je najmenej 10 rokov,
    g) nad 45 rokov je najmenej 15 rokov.

    (2) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity.

    (3) Poistencovi, ktorý sa stal invalidný v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, a fyzickej osobe, ktorá sa stala invalidná v období, v ktorom je nezaopatrené dieťa alebo doktorand v dennej forme štúdia a nedovŕšila 26 rokov veku, sa podmienka počtu rokov dôchodkového poistenia uvedená v odseku 1 považuje za splnenú.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Lukkyyy Pozri príspevok
    Takže ten 1 rek si môžem doplatiť naraz ? a kolko eur to priblizne bude ?
    Dá sa doplatiť naraz, ale s doplatením uvažuj až vtedy, ak ti posudková komisia soc.poisťovne schváli pokles schopnosti výkonu práce o viac ako 40 %

    Priznanie invalid. dôchodku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.