Zavrieť

Porady

Vyplatenie úrokov podľa Obchodného zákonníka

Želám Vám pekný večer a prosím o Vaše skúsenosti alebo názory:
Uplatnil už niekto z Vás alebo stretol sa s konkrétnym postupom podľa ust. § 718 ods. 3 Obchodného zákonníka "ak sú peňažné prostriedky uložené na dobu dlhšiu ako jeden rok, je banka povinná na žiadosť majiteľa účtu úroky vyplatiť po uplynutí kalendárneho roka"? Znamená to, že ak bola napríklad v priebehu roka 2011 uzatvorená zmluva o termínovanom vklade s viazanosťou na tri roky (do roku 2014), je možné požiadať o vyplatenie úrokov z tohto vkladu k 31.12.2011, k 31.12.2012 a k 31.12.2013? Ide o prípad, keď banka podľa obchodných podmienok pripisuje úrokový výnos jednorazovo až na konci viazanosti vkladu, t.j. po troch rokoch, ale z iného zdroja som sa dozvedela, že vkladateľ má právo požiadať o vyplatenie úrokov aj v súlade s cit. ustanovením Obch. zákonníka.
Ak to už bolo niekedy na Porade riešené, prosím aspoň o odkaz, ja som nenašla, ale možno som nehľadala dobre .
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pravdaže máš nárok - pošli žiadosť. Úroky môžeš žiadať zaslať na hocijaký účet, ktorý uvedieš. Obchodné podmienky nesmú odporovať zákonu, boli by v tej časti neplatné.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Niektoré banky to robia automaticky, buď vyplácajú úroky ročne alebo štvťročne ... Napíš tam, že chceš v zmysle toho paragrafu, aby ti každý rok posielali úrok na ten a ten účet. Veď niečo ti odpovedia.

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Ďakujem. Nebola som si istá, lebo nepoznám nikoho, kto by takúto možnosť využil, či ak som si účet založila napríklad v marci 2011, môžem požiadať o vyplatenie úrokov už aj k 31.12.2011, či banka nebude namietať, že to nie je za kalendárny rok, ale len za časť kalendárneho roka.

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Tak som zavolala na pobočku banky, aby som sa opýtala, ako mám tú žiadosť podať, či majú na to tlačivo, alebo ju mám formou listu poslať na centrálu. Prvá reakcia bola, akú som očakávala - že na úroky mám podľa obchodných podmienok nárok až po ukončení viazanosti vkladu. Trošku sme celkom príjemne podebatovali, použila som ako argument poslednú vetu z príspevku Márie, pracovníčka pobočky sa s takouto žiadosťou zatiaľ nestretla a bola to pre ňu novinka ... Nakoniec mi odporučila žiadosť poslať na centrálu, lebo oni na pobočke k takémuto postupu nič nemajú a zbytočne by som k nim chodila, ani systém ich nepustí, úrok treba vypočítať .... Tak napíšem na centrálu, pošlem a budem čakať, čo sa udeje ...

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Mária27 Pozri príspevok
    Niektoré banky to robia automaticky, buď vyplácajú úroky ročne alebo štvťročne ... Napíš tam, že chceš v zmysle toho paragrafu, aby ti každý rok posielali úrok na ten a ten účet. Veď niečo ti odpovedia.
    Ďakujem, si ma s príspevkom o minútočku predbehla . Napíšem a dám vedieť, ako to dopadlo .

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Tak som dostala odpoveď od banky, z ktorej vyberám:

    " ... Ust. § 178 ods. 3 Obch. zákonníka nie je v zmysle ust. § 263 ods. 1 a 2 kogentným ustanovením, a teda zmluvné strany sa môžu dohodnúť v zmluve inak, ako ustanovuje zákon. ... Dohodnuté odlišné vyplácanie úrokov ako ustanovuje zákon má prednosť pred dispozitívnym ust. § 718 ods. 3 Obch. zákonníka.... Na základe toho nebudú úroky pripísané podľa zákona, ale podľa Obchodných podmienok banky..."

    Podľa ust. § 263 Obch. zákonníka:
    (1) Strany sa môžu odchýliť od ustanovení tejto časti zákona alebo jej jednotlivé ustanovenia vylúčiť s výnimkou ustanovení ... § 263 až 272 ....
    (2) Strany sa nemôžu odchýliť od základných ustanovení uvedených pre jednotlivé zmluvné typy v tejto časti a od ustanovení, ktoré ustanovujú povinnú písomnú formu právneho úkonu.

    Nie som právnik, zaujíma ma preto názor Vás, poraďákov, či v zmysle odpovede banky je ust. § 178 ods. 3 Obch. zákonníka vlastne pre klienta bezvýznamné a v zákone zbytočné. Podotýkam, že v pobočke banky ust. § 178 ods. 3 Obch. zákonníka ani nepoznali a ako teda postupovať, ak súčasťou zmluvy o termínovanom vklade sú obchodné podmienky banky, v ktorých možnosť podľa ust. § 178 ods. 3 Obch. zákonníka nie je (nečudujem sa, lebo je to v prospech banky a v neprospech klienta) a ktoré neviem, ako by som mohla ako klient zmeniť .... Môžem v súčasnej situácii vôbec ešte niečo urobiť? Prípadne ako v budúcnosti?
    Vďaka za Vaše názory.

    Vyplatenie úrokov podľa Obchodného zákonníka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.