Zavrieť

Porady

otazka ohladne najmu - osobna sloboda alebo porusovanie osobnej slobody???

Dobry den,
najskor uvediem situaciu: uz cely rok ja a spolubyvajuci prenajimame od vlastnika 3 izbovy byt. Pred par dnami som ohlasil, ze sa budem stahovat a teda podla uzavretej zmluvy od tohto datumu plynie vypovedna lehota (nami dohodnuta 2 mesiace). Vlastnik bytu teraz chce najst niekoho ako nahradu. Ja ani spolubyvajuci si ale nezelame, aby tu pocas trvania najmu (dalsie 2 mesiace) chodili do bytu vlastnik a potencialnymi zaujemcami o prenajom bytu. Ma vobec vlastnik pravo priviest si sem niekoho a ukazat mu byt??? Vlastnik sa vyjadril arogantne v zmysle, ze kedze je vlastnik, tak sem moze prist dokonca kedy chce aj bez mojej (alebo spolubyvajuceho) suhlasu. Toto sa mi rozhodne nepozdava.
V zmluve toto nie je upravene, je tam len odkaz na Obciansky zakonnik.
Mozem vlastnikovi povedat, ze si nezelam, aby tu vstupoval s potencialnymi zaujemcami o byt? Chcem mat svoje sukromie, plus nechcem, aby mi nahodou nieco zmizlo a nechcem sa zariadovat podla neho a robis si cas, aby som tu bol, ked si on zmysli, ze pride na ukazku bytu.
Prosim poradte co mozem robit, alebo ako by ste (zakonne) postupovali.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    highscore Pozri príspevok
    ja kebyze som majitel, tak urcite by som tam nevodil predcasne novych zaujemcov.... pride mi to uplne samozrejme. Dik kamoska1, uz som si myslel, ze som sam s takymto zmyslanim ) Mna nema co zaujimat aka bude buducnost toho bytu po mojom odstahovani. Svoje najmy platim, byvam tu, uporacem a odstahujem sa, bodka. Pre mna je to uzavreta kapitola. Ak nechce prenajimatel prist o potencialne peniaze za najom pocas hlucheho obdobia, kedy si bude hladat nahradu, tak to moze riesit kauciou, ktoru moze pozadovat. Dalej to moze riesit tak, ze v zmluve sa dohodne na fixnej dobe trvanai najmu (my mame neurcitu dobu)...atd......
    a veru ťa to musí zaujímať.
    Výpovedná doba je trojmesačná (samozrejme, môžte sa dohodnúť inak) a platí:
    § 681
    Po podanej výpovedi alebo tri mesiace pred skončením nájmu a odovzdaním veci je nájomca nehnuteľnej veci povinný, ak sa nedohodlo inak, umožniť záujemcovi o prenajatie jej prehliadku v prítomnosti prenajímateľa alebo jeho zástupcu. Nájomca nesmie byť prehliadkou zbytočne obťažovaný.

    čo keď by potom od teba nájomca požadoval doplatiť prípadné straty (ak nedovolíš prehliadku - a nádejný záujemca sa na to vybodne?)

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    highscore Pozri príspevok
    a co tak porusovanie Obcianskeho zakonnika? To je fakt legalne, ze si moze vstupit do svojho bytu aj ked tu nie som? Bol som v tom, ze to je nepripustne a postihnutelne zakonne. Nie je potrebny moj suhlas? Ide mi len o to, ze si riadne platim (relativne vysoky) najom a preto ocakavam bezproblemovost a pokoj. Teraz si tu moze priviest potencialnych zaujemcov kedy si zmysli?....nevonia mi to... (
    ...či vstúpi alebo či nevstúpi bez súhlasu , to je/malo byť snáď vecou aj tej dohody ...

    ...že si platíš relatívne vysoký nájom nie je predsa podstatné ...a ten pokoj musíš prerušiť , umožniť mu obhliadku bytu ...
    Sám spomínaš , že obaja nájomcovia sa mienite odsťahovať ....
    Holt , pozri sa na to aj s tej druhej strany ...
    Keby si Ty bol majiteľom bytu ??? ...čakal by si na odsťahovanie a až potom hľadal náhradu ...??????
    Nemyslím si to ...predsa len ide o peniaze a keď je možnosť majiteľa okamžite po vašom odsťahovaní mať nových nájomníkov ???
    ...hm , tak isto by som riešil...

    kamoska1 je offline (nepripojený) kamoska1

    kamoska1
    highscore Pozri príspevok
    a co tak porusovanie Obcianskeho zakonnika? To je fakt legalne, ze si moze vstupit do svojho bytu aj ked tu nie som? Bol som v tom, ze to je nepripustne a postihnutelne zakonne. Nie je potrebny moj suhlas? Ide mi len o to, ze si riadne platim (relativne vysoky) najom a preto ocakavam bezproblemovost a pokoj. Teraz si tu moze priviest potencialnych zaujemcov kedy si zmysli?....nevonia mi to... (
    To nie je pravda,že prenajímateľ môže vstupovať hoci kedy do bytu.Ja tiež prenajímam byt,zmluvu mi robil právnik a mám tam zahrnuté toto:Prenajímateľ je oprávnený len po predchadzajúcom upozornení a následnom súhlase nájomcu a v jeho prítomnosti vstúpiť do priestorov nehnutelnosti za účelom kontroly,či ich nájomca užíva v súlade s podmienkami dohodnutými v tejto zmluve.
    Prenajímateľ je oprávnený vstúpiť do priestorov nehnutelnosti bez predchadzajúceho súhlasu nájomcu iba v prípade,ak hrozí vážna škoda a na jej odvrátenie alebo zmiernenie jej nasledkov je nevyhnutný vstup do bytových priestorov,pričom je povinný túto skutočnosťokamžite oznámiť nájomcovi.
    Píšeš,že on to nema zahrnuté v zmluve.Neviem prečo,mala by to obsahovať podla §663 a nasl.a §685 a nasl.Občianskeho zákonníka.Mne keď sa mení nájomca,ja tiež nevodím tam záujemcov,pokial su neni vysťahovaní bývalí nájomcovia.

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    samozrejme, že mu to môžeš povedať, ale to je asi tak všetko. On má právo vstupovať do svojho bytu a ukazovať ho iným záujemcom. O žiadne "porušovanie osobnej slobody" sa nejedná
    a co tak porusovanie Obcianskeho zakonnika? To je fakt legalne, ze si moze vstupit do svojho bytu aj ked tu nie som? Bol som v tom, ze to je nepripustne a postihnutelne zakonne. Nie je potrebny moj suhlas? Ide mi len o to, ze si riadne platim (relativne vysoky) najom a preto ocakavam bezproblemovost a pokoj. Teraz si tu moze priviest potencialnych zaujemcov kedy si zmysli?....nevonia mi to... (
    ja kebyze som majitel, tak urcite by som tam nevodil predcasne novych zaujemcov.... pride mi to uplne samozrejme. Dik kamoska1, uz som si myslel, ze som sam s takymto zmyslanim ) Mna nema co zaujimat aka bude buducnost toho bytu po mojom odstahovani. Svoje najmy platim, byvam tu, uporacem a odstahujem sa, bodka. Pre mna je to uzavreta kapitola. Ak nechce prenajimatel prist o potencialne peniaze za najom pocas hlucheho obdobia, kedy si bude hladat nahradu, tak to moze riesit kauciou, ktoru moze pozadovat. Dalej to moze riesit tak, ze v zmluve sa dohodne na fixnej dobe trvanai najmu (my mame neurcitu dobu)...atd......

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    no podľa mňa je to o dohode, nakoľko majiteľ bytu prenajíma nehnuteľnosť za odplatu nájomcovi, t.j. tiež sa tam nemôže len tak mirnix dirnix premávať... kedy si zmyslí... ale mal by sa dopredu ohlásiť... ak teda prenajímateľ chce vodiť nájomníkov, tak treba dožadovať zľavu z nájmu...

    zas na druhej strane, prenajímateľ by si mal byť aj vedomí toho, že niečo ponúka - predáva, t.j. ak budete mať v byte napr. statný bordel... asi veľa potencionálnych záujemcov sa otočí na päte už vo dverách...
    highscore s tym ohlasovam sa dopredu ma vzdy problem...uz sa mi stalo, ze ma zobudil z postele a prisiel si po nejake veci a pod. Co sa tyka bordelu, to nie, je tu vsetko v poriadku, byt je cistucky.

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    nehovorím, že máte bordel... ale ako prenajímateľ by som asi toto neriskoval, že tam s potencionálnym novým klientom môžem na to naraziť... za ďalšie vy odchádzate, lebo sa Vám u neho už nepáči, tak asi to nebude robiť ideálnu atmosféru pri obhliadke

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    kamoska1 Pozri príspevok
    To nie je pravda,že prenajímateľ môže vstupovať hoci kedy do bytu.Ja tiež prenajímam byt,zmluvu mi robil právnik a mám tam zahrnuté toto:Prenajímateľ je oprávnený len po predchadzajúcom upozornení a následnom súhlase nájomcu a v jeho prítomnosti vstúpiť do priestorov nehnutelnosti za účelom kontroly,či ich nájomca užíva v súlade s podmienkami dohodnutými v tejto zmluve.
    Prenajímateľ je oprávnený vstúpiť do priestorov nehnutelnosti bez predchadzajúceho súhlasu nájomcu iba v prípade,ak hrozí vážna škoda a na jej odvrátenie alebo zmiernenie jej nasledkov je nevyhnutný vstup do bytových priestorov,pričom je povinný túto skutočnosťokamžite oznámiť nájomcovi.
    Píšeš,že on to nema zahrnuté v zmluve.Neviem prečo,mala by to obsahovať podla §663 a nasl.a §685 a nasl.Občianskeho zákonníka.Mne keď sa mení nájomca,ja tiež nevodím tam záujemcov,pokial su neni vysťahovaní bývalí nájomcovia.
    vidíš tam podstatný rozdiel? on túto otázku nemá v zmluve upravenú. Žiadne ustanovenie OZ nezakazuje vstupovať prenajímateľovi do vlastného bytu a už vôbec nie §663 a nasl.

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    highscore Pozri príspevok
    a co tak porusovanie Obcianskeho zakonnika? To je fakt legalne, ze si moze vstupit do svojho bytu aj ked tu nie som? Bol som v tom, ze to je nepripustne a postihnutelne zakonne. Nie je potrebny moj suhlas? Ide mi len o to, ze si riadne platim (relativne vysoky) najom a preto ocakavam bezproblemovost a pokoj. Teraz si tu moze priviest potencialnych zaujemcov kedy si zmysli?....nevonia mi to... (
    ktoré ustanovenie OZ? samozrejme, že je legálne, ak prenajímateľ využíva oprávnenie vlastníka. Aký tvoj súhlas? Čisto teoreticky, ak ty by si mu ten súhlas nedal, nikdy počas tvojho nájomného vzťahu by tam nemohol vstúpiť? Ak nemáte v zmluve upravené tieto otázky, žiadne ustanovenia prenajímateľ neporušuje
    Katy a R Pozri príspevok
    a veru ťa to musí zaujímať.
    Výpovedná doba je trojmesačná (samozrejme, môžte sa dohodnúť inak) a platí:
    § 681
    Po podanej výpovedi alebo tri mesiace pred skončením nájmu a odovzdaním veci je nájomca nehnuteľnej veci povinný, ak sa nedohodlo inak, umožniť záujemcovi o prenajatie jej prehliadku v prítomnosti prenajímateľa alebo jeho zástupcu. Nájomca nesmie byť prehliadkou zbytočne obťažovaný.

    čo keď by potom od teba nájomca požadoval doplatiť prípadné straty (ak nedovolíš prehliadku - a nádejný záujemca sa na to vybodne?)
    Tak pozeram do zmluvy, stoji tu: Nájom bytu vzniká dňom podpisu tejto zmluvy a dojednáva sa na dobu

    určitú do 1. 3. 2012.

    V prípade, že nájomca bude včas a riadne plniť povinnosti vyplývajúce z tejto zmluvy a nedôjde z jeho strany k porušeniu niektorej z povinností stanovených v tejto zmluve, alebo zákonom, môže prenajímateľ pred uplynutím doby nájmu predĺžiť dobu nájmu o ďalší rok.

    Takisto tu stoji:
    Pokiaľ táto zmluva neustanovuje inak, nájom bytu upravuje § 685 - 719 Občianskeho zákonníka.

    Cize ten citovany par. 681 by asi de jure (sorry, nie som pravnik ) nemal platit.
    Co je ale zaujimave je, ze vlastne mam tam uvedenu dobu urcitu a tym padom, by sme mohli odist uz 1.3.2012?

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    highscore Pozri príspevok
    Tak pozeram do zmluvy, stoji tu: Nájom bytu vzniká dňom podpisu tejto zmluvy a dojednáva sa na dobu

    určitú do 1. 3. 2012.

    V prípade, že nájomca bude včas a riadne plniť povinnosti vyplývajúce z tejto zmluvy a nedôjde z jeho strany k porušeniu niektorej z povinností stanovených v tejto zmluve, alebo zákonom, môže prenajímateľ pred uplynutím doby nájmu predĺžiť dobu nájmu o ďalší rok.

    Takisto tu stoji:
    Pokiaľ táto zmluva neustanovuje inak, nájom bytu upravuje § 685 - 719 Občianskeho zákonníka.

    Cize ten citovany par. 681 by asi de jure (sorry, nie som pravnik ) nemal platit.
    Co je ale zaujimave je, ze vlastne mam tam uvedenu dobu urcitu a tym padom, by sme mohli odist uz 1.3.2012?
    Ten paragraf plati, lebo tam stoji ....alebo tri mesiace pred skončením nájmu .....
    Kazdopadne ak ste sa nedohodli na predlzenie, vasa zmluva legalne 1.3.2012 skonci, takze prenajimatel nemoze absolutne nic namietat, keby ste sa k 29.2.2012 odstahovali. Ale v priebehu februara musite strpiet pripadne navstevy ohladom prehliadky bytu.
    ivka70 Pozri príspevok
    Ten paragraf plati, lebo tam stoji ....alebo tri mesiace pred skončením nájmu .....
    Kazdopadne ak ste sa nedohodli na predlzenie, vasa zmluva legalne 1.3.2012 skonci, takze prenajimatel nemoze absolutne nic namietat, keby ste sa k 29.2.2012 odstahovali. Ale v priebehu februara musite strpiet pripadne navstevy ohladom prehliadky bytu.
    Vdaka ivka, myslim, ze si to velmi strucne a vystizne napisala....tym padom sa situacia meni (ospravedlnujem sa, bol som fakt v tom, ze sme podspisali zmluvu na neurcitu dobu), kedze je ale na urcitu, tak sa stahujem 29.2. Vdakaa vlastnik ustne ani pisomne oficialne (co je asi dolezitejsie) nepredlzoval zmluvu k dnesnemu dnu...Je potrebne z mojej stany nieco podniknut? Nejake oznamenie oficialne ? alebo nieco podobne? ....

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Musíte sa dohodnúť na odovzdaní bytu (či je všetko OK, protokol sa zvykne spraviť, stavy meračov odpísať..).. a ten dátum - prečo nie do 29.2.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    highscore Pozri príspevok
    Co tym myslis?
    Asi ma na mysli, preco nebola zmluva urobena s koncom v posledny den v mesiaci - cize 29.2. , ale bola s koncom prveho dna v mesiaci ... teda 1.3. 2012.
    Napr. ak platis mesacne najomne, treba vysporiadat aj. 1.3. zvlast.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.