Zavrieť

Porady

Zmeny v postupoch účtovania pre JU

Ahojte od 1.1.2012 je zase viacero zmien v postupoch účtovanie pre Ju a jednou z nich je aj účtovanie kancelárskych potrieb do položky materiál.

Chcem sa len spýtať, či to mám takto zaúčtovať aj v tom prípade, keď pre kancelárske potreby nevediem skladovú kartu, nakoľko ich dávame hneď do spotreby.

Takisto aj iné dávame hneď do spotreby napr. čistiace prostriedky, ND, a pod. a teda neviem, či ich mám zaúčtovať ako materiál (kde podľa postupou účtovania aj patria) alebo do prevádzkovej réžie. Alebo to či vediem k danej položke sklad alebo nie na to nemá vplyv ????
Usporiadat
Kala713 Kala713

Kala713 je offline (nepripojený) Kala713

Účtovala som v JU pred desiatimi rokmi, potom už len v PU. Teraz som znovu začala účtovať v JU a neviem si poradiť čo kde zaúčtovať. Prečítala som si príspevky na porade a zdá sa mi, že každý účtuje po svojom. Preúčtovávala som to už dva krát a stále v tom nemám jasno. Takže som sa obrátila na pani, ktorá toto prednáša na vysokej škole a zároveň aj vedie účtovníctvo pre podnikateľov (takže teoretik aj praktik zároveň. a vyšlo mi toto.

- materiál na ďalšie spracovanie (napr. do výroby, suroviny): PD = materiál / na skladovú kartu / výkaz prij.a výd.05 (nákup)/ výkaz záv.a pohľ.05 (zostatok - stav na karte)
- kanc.potreby, čistiace prostriedky (priamo do spotreby): PD = prev.réžia / nikde inde neevidujem / výkaz prij.a vyd.09
- krátkodobý hmotný majetok: PD = majetok / karta krátk.maj. / výkaz. prij.a výd.05
- krát.nehm.majetok: PD = majetok / karta krátk.maj. / výk.prij. a výd.09

Poprosím vás o váš názor ako sa to vlastne má účtovať. Usmernenia hovoria o tom ako to evidovať a nie kde to účtovať.
0 0
kubex kubex

kubex je offline (nepripojený) kubex

dnes som precitala asi vsetky komentare ohladne uctovania material/rezia na porade, ohladne nakupu phm.ja uctujem do materialu.ale nasla som odpoved v Krose z DRSR, a zase sa mi to nezda jednoznacne.


re: nákup PHL_ výdavok na materiál vs. prevádzková réžia (Mgr. Jaroslava Svrčková, 31.01.2012, 08:20, Reakcia na: nákup PHL_ výdavok na materiál vs. prevádzková réžia)
Dobrý deň p. Joneková,
v súvislosti s Vašou otázkou pripájam k diskusnému príspevku vyjadrenie DRSR, ktoré poskytlo k otázke, do ktorého stĺpca PD účtovať nákup PHL:

Na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V postupoch účtovania nie je priamo ustanovené, či nákup PHM pre vozidlá účtovnej jednotky sa má účtovať ako materiál - prevádzkové látky alebo ako prevádzková réžia.
Ak budeme vychádzať z definície pojmu prevádzkové látky = ako prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky, potom aj nákup PHM by sa mal účtovať ako prevádzkové látky, pretože tiež ide o hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku.
V praxi sa často stretávame aj s tým, že nákup PHM - nafty a benzínu účtujú účtovné jednotky ako prevádzkovú réžiu, pretože ako z názvu vyplýva, tiež ide o výdavky na prevádzku účtovnej jednotky. Preto by si mala účtovná jednotka stanoviť v internej smernici, akým spôsobom bude nákup PHM účtovať - ako prevádzkové látky a teda ako materiál alebo ako prevádzkovú réžiu. Pri stanovení spôsobu účtovania nákupu PHM by mala účtovná jednotka zvažovať rôzne skutočnosti, ktoré v účtovnej jednotke nastanú alebo môžu nastať, napr. skutočnosť, že v kolónke materiál bude účtovať len prípady spojené s výrobnou činnosťou účtovnej jednotky a pretože nákup PHM by tento údaj skresľoval, bude o nich účtovať ako o prevádzkovej réžii a podobne.

babo rad))
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
No súčasné programy majú aj analytiku. A či to vo výkaze dám do réžie alebo do materiálu to mi môže byť jedno.
Pre moje potreby to budem mať aj tak odčlenené zvlášť ako samostatnú položku PHL, podobne aj ostatné položky ako kancelárske potreby, toaletný papier a podobne.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
kubex Pozri príspevok
dnes som precitala asi vsetky komentare ohladne uctovania material/rezia na porade, ohladne nakupu phm.ja uctujem do materialu.ale nasla som odpoved v Krose z DRSR, a zase sa mi to nezda jednoznacne.


re: nákup PHL_ výdavok na materiál vs. prevádzková réžia (Mgr. Jaroslava Svrčková, 31.01.2012, 08:20, Reakcia na: nákup PHL_ výdavok na materiál vs. prevádzková réžia)
Dobrý deň p. Joneková,
v súvislosti s Vašou otázkou pripájam k diskusnému príspevku vyjadrenie DRSR, ktoré poskytlo k otázke, do ktorého stĺpca PD účtovať nákup PHL:

Na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V postupoch účtovania nie je priamo ustanovené, či nákup PHM pre vozidlá účtovnej jednotky sa má účtovať ako materiál - prevádzkové látky alebo ako prevádzková réžia.
Ak budeme vychádzať z definície pojmu prevádzkové látky = ako prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky, potom aj nákup PHM by sa mal účtovať ako prevádzkové látky, pretože tiež ide o hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku.
V praxi sa často stretávame aj s tým, že nákup PHM - nafty a benzínu účtujú účtovné jednotky ako prevádzkovú réžiu, pretože ako z názvu vyplýva, tiež ide o výdavky na prevádzku účtovnej jednotky. Preto by si mala účtovná jednotka stanoviť v internej smernici, akým spôsobom bude nákup PHM účtovať - ako prevádzkové látky a teda ako materiál alebo ako prevádzkovú réžiu. Pri stanovení spôsobu účtovania nákupu PHM by mala účtovná jednotka zvažovať rôzne skutočnosti, ktoré v účtovnej jednotke nastanú alebo môžu nastať, napr. skutočnosť, že v kolónke materiál bude účtovať len prípady spojené s výrobnou činnosťou účtovnej jednotky a pretože nákup PHM by tento údaj skresľoval, bude o nich účtovať ako o prevádzkovej réžii a podobne.

babo rad))
Tak takých vyjadrení by sa našlo viac .Pridávam taktiež jedno
http://www.porada.sk/t74798-p54-mate...ml#post1338710
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Kubex ešte prikladám, čo Vás určite bude zaujímať

http://www.porada.sk/t180078-p10-zhr...ml#post1980480

a

http://www.porada.sk/t180078-p10-zhr...ml#post1980506

Študujte a porovnávajte
1 0
kubex kubex

kubex je offline (nepripojený) kubex

Dakujem Zita5, myslim,ze na porovnavanie je toho azaz.Mne je v podstate jedno,kde sa to uctuje,len aby to bolo jednoznacne.Potom by nemuselo byt milion tem na porade,kde je polovica odpovedi taka,druha polovica taka.Poradaci maju nervy,ze sa otazky stale opakuju.A ked sa clovek rozhodne ako mu radi vacsina a drzi sa toho,potom sa najde odpoved od DRSR,kde to nie je zase jednoznacne a mozem si znovu vyberat.Neervy.
1 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Ľubka Abrahamovská Pozri príspevok
takže ak tomu dobre rozumiem všetko čo som doteraz účtovala v PD do stĺpca "prevádzková réžia"- analytika k PHL, kancelárske potreby, čistiace potreby, drobná spotreba budem účtovať do stĺpca "nákup materiálu"? a čo mi potom zostane v stĺpci "prevádzková réžia"? poplatky, dane, energie, opravy...??
Dobrý deň, chcem sa opýtať, že ak zaúčtujem napr. čistiace prostriedky ako výdavok za materiál, to sa mi objaví aj vo výkaze o majetku a záväzkoch? Veď to dávam hneď do spotreby. Ako materiál by sa nemal účtovať materiál, ktorý je na sklade? Ďakujem za vysvetlenie.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mondes Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa opýtať, že ak zaúčtujem napr. čistiace prostriedky ako výdavok za materiál, to sa mi objaví aj vo výkaze o majetku a záväzkoch? Veď to dávam hneď do spotreby. Ako materiál by sa nemal účtovať materiál, ktorý je na sklade? Ďakujem za vysvetlenie.
Z akého dôvodu ? objaví sa ti to vo výkaze o príjmoch a výdavkoch
Do výkazu o majetku a záväzkoch dávaš zásoby na základe inv.súpisu k 31.12. kal.roka
0 0
Kala713 Kala713

Kala713 je offline (nepripojený) Kala713

Už ma prestalo baviť zaoberať sa stále dookola kde zaúčtovať PHM a kancelárske potreby a ostatné prkotiny . . . . urobila som si smernicu a rozčlenenie výdavkov v denníku. od roku 2013 podľa Daňového sprievodcu bude nové členenie výdavkov predpísané na: zásoby, služby, mzdy, poistné a príspevky, tvorba SF, ost.výdavky (do 31.12.2012 je to: materiál, tovar, mzdy, poistné a príspevky, prev. réžia a SF).
0 0
Bobusko Bobusko

Bobusko je offline (nepripojený) Bobusko

Začala som účtovať do PD po novom:
Zásoby:PHM, Kancelárske potreby, Čistiace prostriedky, Náhradné diely do MV, Náhradné diely do PC, Drobný majetok, Doplnky do MV
Služby: Telef. poplatky, Opravy MV, Údržba MV, Amin. a účtovnícke služby, Nájomné a spotreba energie, Bankové poplatky, Poštovné, Internet, Zákonné a havarijné poistenie
Ostatné: Kurzové rozdielky, Odpisy, Drobný neh. majetok do 2400EUR, Stravné, Ceniny vydané do spotreby, Daň z nehnuteľnosti, Daň z motor. vozidiel, Koncesionársky poplatok, Predplatné literatúry DUPP...
Nie som si úplne istá, či som správne zaradila: predplatné DÚPP, zákonné a havar. poistenie, napíšte svoj názor, budem rada.
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Bobusko, si v starej téme.

Pozri túto : http://www.porada.sk/t207043-zmena-p...-1-2013-a.html
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať