Zavrieť

Porady

Vykurovanie rodinneho domu 110 m2 podlahovej plochy

Zdravim, v novostavbe rodinneho domu planujeme vykurovat "hlavne" drevom, v kotolni v suterene kde bude aj akumulacna nadoba a rozvod po dome bude radiatormi a mozno aj podlahovka (kupelna chodba). Chceme samozrejme aj iny sposob vykurovania v pripade ze nebudeme tyzden doma. A tu sa vyskytol problem. Povodne sme planovali plyn, lenze SPP zdvyhlo "trosku" ceny za plynove pripojky a navyse plynovod je od pozemku vzdialeny cca 40m, takze by sme si museli este zaplatit aj ten plynovod ku pozemku (po novom). A preto sa pytam ze ci aj napriek tomu zostat pri plyne, alebo sa vys... na plyn a kupit si elekricky kotol. Podotykam "hlavne vykurovanie bude drevom" Dakujem za vase nazory a rady.
Usporiadat
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

35 sotva, to skor 32, ale ani na 25A by som to nevidel ako blede ak ide o dobre izolovany dom z malymi stratami
0 0
laceti laceti

laceti je offline (nepripojený) laceti

tienik Pozri príspevok
35 sotva, to skor 32, ale ani na 25A by som to nevidel ako blede ak ide o dobre izolovany dom z malymi stratami
potom by stacilo aj tych 25A,totiz by sa len temperovalo trebars na 15stupnov,zapne v elektrokotly sa len jedna spirala o vykone 16A,kedze pocas nepritomnost v dome nikto nieje tak ani spotreba by nebola,mimo chladnicky,ta sa nevypina,alebo uz podla uvazenia,ale ta ma spotrebu do 80W,co je zanendatelne,takze uz jestvujuci prikon by to v pohode utiahol.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

tienik Pozri príspevok
35 sotva, to skor 32, ale ani na 25A by som to nevidel ako blede ak ide o dobre izolovany dom z malymi stratami
Ja mám 3x25, kotlu som obmedzil maximálny výkon na 6kW a ešte sa mi nestalo že by vyhodilo istič. Ani za situácie, že vonku -20°C, kotol ide na 5kW, bojler dohrieva vodu (2kW) a niečo pečiem v el. rúre (?kW), plus sa svieti, vrčí chladnička... Ale je splnená podmienka, že mám relatívne slušne zateplené.
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

neviem ako počítate... moj bojler má 7,5 kW, čo vychádza prúd cca 6,5 A na fázu takže ak dá do zásobníka trojfázovú špirálu 15kW/400V tak mu to 25A istič musí utiahnuť bez rizika, že by ho vyrazilo ak sa zapne chladnička
0 0
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

Flinstone Pozri príspevok
neviem ako počítate... moj bojler má 7,5 kW, čo vychádza prúd cca 6,5 A na fázu takže ak dá do zásobníka trojfázovú špirálu 15kW/400V tak mu to 25A istič musí utiahnuť bez rizika, že by ho vyrazilo ak sa zapne chladnička
Ja mám 3x25A istič a kotol 18kW. Za vyše dva roky bývania no problem.
0 0
brabad brabad

brabad je offline (nepripojený) brabad

7406 Pozri príspevok
Výpočet nie, skutočnú výšku spotreby energie v dome ovplyvňuje viacej faktorov (nastavenie teploty, ohrev vody, vnútorné vybavenie, materiály použité na výstavbu a pod.) Vychádzam z prehľadu vstupných investičných nákladov a reálnych prevádzkových nákladov.
Cena za vykurovanie plynom je pri klasickej zostave : kotol, zásobník, radiátory (ev. podlahové vykurovanie) cca o 25-35% nižšie ako pri obdobnej zostave v elektrickom prevedení, ale treba počítať aj vstupné náklady.
- s elektrickou prípojkou sa počíta vždy (výnimiek je minimum)
- zavedenie plynu aj keď je hlavne vedenie na hranici pozemku a k domu cca 10m bude stáť od 1200€ hore
- zdroj kúrenia : cena za elektrický kotol je približne polovičná v porovnaní s plynovým kotlom(+komín)
- pri dome o rozlohe 120m2 mám v rozpočte pre klasické elektrické kúrenie k dobru cez 3000€
Pri súčasných požiadavkách na novostavbu mám návratnosť pre plynové vykurovanie za nezmenenej ceny
cca 10-12 rokov
Spotreba energie pri tomto spôsobe vykurovania u nízkoenergetického domu je menej ako polovičná a teda návratnosť investície na hranici životnosti vykurovacieho zariadenia.
Okrem toho pre nízkoenergetickú výstavbu sa na elektrické vykurovanie používajú vyspelejšie technológie ktoré majú nižšiu spotrebu, vyšší výkon, dlhšiu životnosť, vedia pružnejšie reagovať a zabezpečia príjemnejšiu tepelnú pohodu - spotrebu energie je možné dostať pod tretinu v porovnaní so štandardným domom


O realizácií domu (príčinách, následkoch, súvislostiach) sa môžeme rozprávať hodiny, preto som volil toto dosť zjednodušené porovnanie ktoré ale ako základ stačí. Ak chce stavebník vedieť čo je výhodnejšie, stačí si zistiť aké budú vstupné náklady na realizáciu toho ktorého spôsobu vykurovania a podľa výpočtu energetickej náročnosti v projekte porovnať návratnosť. A pozor - na to aká bude skutočná spotreba energie na vykurovanie domu má rozhodujúci vplyv aj prevedenie a kvalita stavebných prác.
Tento príspevok je naozaj odvážny a bral by som ho z rezervou. 7kW straty v RD znamená cca 700€ ročne v plyne a raz toľko v elektrine 1400€, takže úspora je tých 700€ a aj keby bol rozdiel v investícii 3000€ návratnosť investície do plynu je 4,5 roku.
Toto je úvaha pri trvalom využití stavby!
Samozrejem ak sa jedná o zriedkavé využívanie, je to iná vec a tiež som za elektrickú podporu vykurovania na tuhé palivo.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať