Zavrieť

Porady

Pracujúci dôchodca

Dobrý deň. Možno pre väčšinu bude znieť moja otázka absurdne, ale môže dôchodca po 1.3.2011 pracovať na riadnu pracovnú zmluvu? Stále som totiž žila v presvedčení, že buď môže poberať dôchodok, alebo mať trvalý pracovný pomer. Teraz sa ku mne začali dostávať informácie, že normálne môžu pracovať a zároveň poberať dôchodok. Myslela som si, že "jedna pani povedala..." a stále hľadám na internete a našla som napr. toto: http://moje.hnonline.sk/node/4582
z tých príspevkov mi vypláva, že ak poberá starobný dôchodok a nie PSD, tak môže pracovať na pracovnú zmluvu (potom by mal nárok na dovolenku, preplatenie PN,...)

Ďakujem za pomoc
Usporiadat
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

jasne, bez problémov....
zastavenie výplaty dôchodkov sa týkalo PSD......po dožití normálneho veku na odchod do dôchodku im normálne priznali opäť výplatu dôchodku....
0 0
Radka08 Radka08

Radka08 je offline (nepripojený) Radka08

Mila123 Pozri príspevok
jasne, bez problémov....
zastavenie výplaty dôchodkov sa týkalo PSD......po dožití normálneho veku na odchod do dôchodku im normálne priznali opäť výplatu dôchodku....
Veľmi pekne ďakujem
0 0
Soňula Soňula

Soňula je offline (nepripojený) Soňula

Ahojte, nechcem zakladať novú tému, tak skúsim svoju otazku zadať tu.
Živnostníkovi / je to vodič kamionu/ pomáha pri údržbe auta dôchodca. Sú to drobné príležitostné opravy na aute, niaka základná udržba, ktorá sa živnostníkovi hodi, má čas na iné veci ohĺadom prepráv tovaru na nákladnom aute. Ako môže tohto dôchodcu odmeniť, aby tento dôchodca nemal žiadne povinnosti ohľadom dańového priznania. jedná sa tak cca 50-60 eur mesačne. Je možnosť na základe niakej zmluvy sa dohodnúť na niakej sume, je možné aby si živnostník túto sumu dal do nákladov? Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Soňula Pozri príspevok
Ahojte, nechcem zakladať novú tému, tak skúsim svoju otazku zadať tu.
Živnostníkovi / je to vodič kamionu/ pomáha pri údržbe auta dôchodca. Sú to drobné príležitostné opravy na aute, niaka základná udržba, ktorá sa živnostníkovi hodi, má čas na iné veci ohĺadom prepráv tovaru na nákladnom aute. Ako môže tohto dôchodcu odmeniť, aby tento dôchodca nemal žiadne povinnosti ohľadom dańového priznania. jedná sa tak cca 50-60 eur mesačne. Je možnosť na základe niakej zmluvy sa dohodnúť na niakej sume, je možné aby si živnostník túto sumu dal do nákladov? Ďakujem.
Treba spísať Dohodu o pracovnej činnosti, (prihlásiť ho do SP) z nej nebude odvádzať žiadne odvody, len živnostník do SP, Úrazové a Garančné poistenie.
3 0
Soňula Soňula

Soňula je offline (nepripojený) Soňula

Prosím Ta, koľko vyndú také odvody do SP na tohto dôchodcu, ak zarobí cca 600 eur ročne, cca 50 eur mesačne? Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Soňula Pozri príspevok
Prosím Ta, koľko vyndú také odvody do SP na tohto dôchodcu, ak zarobí cca 600 eur ročne, cca 50 eur mesačne? Ďakujem
Odvody bude odvádať vždy, keď mu vyplatí odmenu. VZ bude jeho odmena, spolu odvody budú vo výške 1,05%.
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

z 50€mesačne 0,53€mesačne
0 0
Soňula Soňula

Soňula je offline (nepripojený) Soňula

JM1968 Pozri príspevok
z 50€mesačne 0,53€mesačne
Ďakujem za odpoveď, tá suma sa mi zdá smiešna, má to význam posielať mesačne 0,53 eur do SP? Neexistuje niaka zmluva o dielo, niaka ina zmluva? Asi nie......, máte skúsenosť, že niekto to takto platí do SP? pár centov ? Ďakujem.
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

samozrejme a živnostník sa musí nahlásiť aj na daňový úrad a mesačne zasielať prehľady - mimochodom asi by si bola prekvapená koľko veľa podnikateľov túto možnosť využíva - zneužíva?
1 0
Soňula Soňula

Soňula je offline (nepripojený) Soňula

Uf, tak toto som nečakala, že je tak " náročné"....ten živnostník fakt nemá kedy riešiť takéto veci....V každom prípade ďakujem za rady.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Soňa ty mzdy vôbec nerobíš?
0 0
Soňula Soňula

Soňula je offline (nepripojený) Soňula

Nie, nerobím. Asi preto sa mi to zdá, že náročné, kôli tym 0,53 Eur. nemám s tym skúsenosť, možno sú to normálne - rutinné veci...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Soňula Pozri príspevok
Nie, nerobím. Asi preto sa mi to zdá, že náročné, kôli tym 0,53 Eur. nemám s tym skúsenosť, možno sú to normálne - rutinné veci...
ÁNo, sú to pravidelné odvody. Rutinné povinnosti.
1 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Predčasný dôchodca pracujúci na dohodu o pracovnej činnosti aké má povinnosti? Má sa prihlásiť napr. do zdravotnej poisťovne, je tam povinný platiť nejaké odvody alebo si robiť RZZP?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

V ZP je určite prihlásený ako poistenec za ktorého platí štát. (je poberateľom PSD)
Dohody vôbec nevstupujú do RZZP. Nemá platiť do ZP nič.
1 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Andyke Pozri príspevok
V ZP je určite prihlásený ako poistenec za ktorého platí štát. (je poberateľom PSD)
Dohody vôbec nevstupujú do RZZP. Nemá platiť do ZP nič.
Niekedy to bolo tak, že keď pracujúci dôchodca zarobil nad určitý limit, musel robiť RZZP. Nevenujem sa tomu, len teraz ma požiadali o radu a neviem poradiť. Ďakujem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

V súčasnosti aj v minulom roku príjem z dohôd do rzzp nevstupuje u nikoho.
1 0
AnnaČ AnnaČ

AnnaČ je offline (nepripojený) AnnaČ

Zamestnali sme dôchodkyňu. Do SP neplatí odvody v nezamestnanosti a invalidné poistenie. Ako je to z odvodmi do ZP?
0 0
inges inges

inges je offline (nepripojený) inges

Matka :)
Ak je na dohodu, tak sa prihlasuje iba na SP a zamestnávateľ platí do garančného a úrazového. A do ZP sa neprihlasuje.
Ale ak je zamestnaná na pracovný pomer prihlasuje sa do SP aj do ZP. A nemá nárok na nezdaniteľnú čiastku.
0 0
Monet Monet

Monet je offline (nepripojený) Monet

Neviem založiť novú otázku tak píšem sem: Dôchodca, zamestnaný na pracovnú zmluvu, momentálne na PN . Aké sú pre neho výhody, dostáva aj dôchodok, aj vyplácanie PN súčasne? Kedže je na PN môže mu prísť so SP kontrola?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať