Zavrieť

Porady

Zrážková daň

Dobrý deň, prosím vás, nevie mi niekto poradiť. Mám zamestnancov, ktorí majú u nás polovičný pracovný úväzok 20/ 4 hod.denne. hrubu mzdu pod 5.000,-Sk som povinná za takýchto ľudí uhrádzať zrážkovú daň, alebo preddavkovú??
Usporiadat
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Simonab
Mala som ich síce vypísané, ale nebolo treba. ( neviem či je to bežný postup, ale prečo by to robila práve pre mňa ). Pani na DU vytiahla pôvodné oznámenia tam sme to opravili. S tým, že sme tam dali hviezdičku a opravil akože ja. Som jej za to nesmierne vďačná. Ani ja som ešte nemala zlú skúsenosť ( dúfam že to nezakríknem ) zatiaľ sa správali ku mne slušne, pokiaľ sa samozrejme ja správam slušne . A na DU v Ružomberku nedám dopustiť.
Takto s hviezdičkou (bez vyrábania ďalšieho tlačiva) sa pekne spolupracuje na DÚ KE II. A nielen pri Prehľadoch, Hláseniach, ale napr. aj pri Súvahe
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Marína
Košice I, II.
Ja chodím na I a jedine tam, kde sa registruje sú milí ľudia. Asi preto, lebo sú cca takí mladí ako ja. Tí starší ma vôbec neberú vážne. Som zvedavá, koľko rokov si budem ešte musieť počkať, aby ma na úradoch brali vážne.
0 0
Emwa Emwa

Emwa je offline (nepripojený) Emwa

Zdravim Vas,
ak v priebehu jedneho roka dohodar/star.dochodca/ ma hruby prijem cca
Sk 2000,-, urobim vyhlasenie o zrazkovej dani, ak o par mesiacov neskor
ma prijem cca 10000,- zapocitam do kvartalneho vykazu dane zo zav. cin-
nosti ?
Ak takto pracuje u viacerych zamestnavatelov a robi danove priznanie, rata
sa mu len suma nad Sk 5000,- ?

Vdaka
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Emwa
Zdravim Vas,
ak v priebehu jedneho roka dohodar/star.dochodca/ ma hruby prijem cca
Sk 2000,-, urobim vyhlasenie o zrazkovej dani, ak o par mesiacov neskor
ma prijem cca 10000,- zapocitam do kvartalneho vykazu dane zo zav. cin-
nosti ?
Ak takto pracuje u viacerych zamestnavatelov a robi danove priznanie, rata
sa mu len suma nad Sk 5000,- ?

Vdaka
1. Vyhlásenie o zrážkovej dani neexistuje.
2. Poberateľ starobného dôchodku (ak mal priznaný dôchodok 1.1. v bežnom roku) nemá nárok na odpočítateľnú položku, preto u neho netreba robiť žiadne vyhlásenie k dani z príjmov.
3. Ak má príjem za mesiac 2000 (do 5000) Sk, bude mať zrážkovú daň. Ak má príjem za mesiac 10.000 Sk (teda vyšší ako 5000) bude mať preddavkovú daň.
4. Do Prehľadu..., ktorý sa vyhotovuje pre DÚ za štvrťrok, neuvádzaš zrážkovú daň, len preddavkovú (lebo ten prehľad je o preddavkoch).
5. Ak je to dôchodca, ako som uviedla v bode 2. tak platí daň zo všetkých príjmov.
6. Ak sa dôchodcom stal počas roka - vtedy má nárok na odpočítateľnú čiastku, ktorú si môže uplatniť podpísaním Vyhlásenia u svojho zamestnávateľa, ktorým mu oznámi, že si u iného zamestnávateľa túto čiastku neuplatňuje. V ročnom zúčtovaní dane si môže uplatniť vrátenie dane aj z toho príjmu do 5.000 Sk.
0 0
Emwa Emwa

Emwa je offline (nepripojený) Emwa

Doplnujem svoj prispevok,
1/ ide o Oznamenie zrazkovej dane pre DU
4/ viem, ze do prehladu sa zapocitava len dan preddavkova,

Islo mi hlavne o to, ze ak je dochodcom od 1.1., a podava danove priznanie
k dani z prijmov/ typ A/, do toho priznania sa zapocita len sumy, z ktorych
bola odvedena preddavkova dan. Je to tak ?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Emwa
Doplnujem svoj prispevok,
1/ ide o Oznamenie zrazkovej dane pre DU
4/ viem, ze do prehladu sa zapocitava len dan preddavkova,

Islo mi hlavne o to, ze ak je dochodcom od 1.1., a podava danove priznanie
k dani z prijmov/ typ A/, do toho priznania sa zapocita len sumy, z ktorych
bola odvedena preddavkova dan. Je to tak ?
Nie je to tak. V zmysle paragrafu 43 odst. 7:

7/ Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku.

P.s. ten odsek 6 sa netýka príjmov zo závislej činnosti.
0 0
Ataga Ataga

Ataga je offline (nepripojený) Ataga

vraj ak nemajú podpísané Vyhlásenie ........ tak áno
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Ataga
vraj ak nemajú podpísané Vyhlásenie ........ tak áno
Máte na mysli, že sa ich potom týka odsek 6 ?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Ataga
vraj ak nemajú podpísané Vyhlásenie ........ tak áno
Nerozumiem tiež presne.
Otázka sa týkala dôchodcu, ktorý bol dôchodcom k 1.1 - takže žiadne Vyhlásenie nepodpisuje, lebo nemá nárok na odpočitateľnú položku a podáva si sám DP typu A, takže platí to čo som písala vyššie, zrazenú zrážkovú daň si v zmysle citovaného bodu paragrafu môže odpočítať.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Prepáčte, ale musím si to ujasniť: oznámenie o zaplatení zrážkovej dane pošlem za septembrovú výplatu do 15. novembra. Dovtedy aj zaplatím tú daň, alebo do kedy?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Janka6685
Prepáčte, ale musím si to ujasniť: oznámenie o zaplatení zrážkovej dane pošlem za septembrovú výplatu do 15. novembra. Dovtedy aj zaplatím tú daň, alebo do kedy?
Ak bola mzda/ odmena vyplatená v októbri, potom do 15.11.06 oznámiť + odviesť
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Paula
Ak bola mzda/ odmena vyplatená v októbri, potom do 15.11.06 oznámiť + odviesť
Ďakujem pekne .
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Ahojte, chcem sa len spýtať, kde účtujete zrážkovú daň v JÚ - ako daň.výdavok-mzdy?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Najka
Ahojte, chcem sa len spýtať, kde účtujete zrážkovú daň v JÚ - ako daň.výdavok-mzdy?
áno .
0 0
kacena kacena

kacena je offline (nepripojený) kacena

som aká som ....
Mám jedného nového zamestnanca od 28.09.2006. V septembri 2006 pracoval v našej druhej firme na dohodu a tam mal aj podpísané vyhlásenie k dani. Za jeho pracovný pomer si nezdaniteľnú časť uplatňuje až od októbra 2006. Jeho hrubý príjem bol 810,-Sk a daň 132,-Sk. Mám túto daň odviesť ako zrážkovú ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kacena
Mám jedného nového zamestnanca od 28.09.2006. V septembri 2006 pracoval v našej druhej firme na dohodu a tam mal aj podpísané vyhlásenie k dani. Za jeho pracovný pomer si nezdaniteľnú časť uplatňuje až od októbra 2006. Jeho hrubý príjem bol 810,-Sk a daň 132,-Sk. Mám túto daň odviesť ako zrážkovú ?
Ak nemal podpísané vyhlásenie k zdaneniu a nepoberal DB, tak jeho daň je zrážková.
0 0
kacena kacena

kacena je offline (nepripojený) kacena

som aká som ....
Ďakujem moc krát.
A čo s takým , čo je na dohodu , vyhlásenie podpísané nemá a jeho hrubý príjem je 6.000,-Sk ?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

kacena
Ďakujem moc krát.
A čo s takým , čo je na dohodu , vyhlásenie podpísané nemá a jeho hrubý príjem je 6.000,-Sk ?
preddavková...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

kacena
Mám jedného nového zamestnanca od 28.09.2006. V septembri 2006 pracoval v našej druhej firme na dohodu a tam mal aj podpísané vyhlásenie k dani. Za jeho pracovný pomer si nezdaniteľnú časť uplatňuje až od októbra 2006. Jeho hrubý príjem bol 810,-Sk a daň 132,-Sk. Mám túto daň odviesť ako zrážkovú ?
Tie firmy sú nezávislé, alebo ide o jedného zamestnávateľa...
0 0
kacena kacena

kacena je offline (nepripojený) kacena

som aká som ....
evina
Tie firmy sú nezávislé, alebo ide o jedného zamestnávateľa...
ide o jedného zamestnávateľa. od 01.09.06 do 27.09.06 bol na dohodu a od 28.09.06 má riadnu pracovnú zmluvu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať