Zavrieť

Porady

Padajuca skridla zo susednej stavby

Mam v susedstve schatrany rod dom a stodolu, ktore su v dezolatnom stave. Zo stodoly padaju skridle nielen na moj, ale aj verejny pozemok, kde hrozi nebezpecenstvo zranenia, taktiez je pozemok zaburineny odkial sa siria naletove buriny ku mne a v neposlednom rade je to plne hlodavcov, co je naozaj aj epidemiologicky nebezpecna vec... Cca pred rokom som pisal list starostovi obce so ziadostou o upozornenie vlastnikov, avsak nic sa neudialo. Chcel by som sa teda spytat na dalsi a razantnejsi postup. Ci oslovit stavebny urad, obec, RUVZ, tak aby boli vlastnici uz donuteni s tymto ,,objektom,, donuteni konecne nieco urobit...Ak tak aku formu tomu dat... ziadost, upozornnenie,podnet, alebo v nasom systeme snad prosbopis...?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    daj podnet na stavebný úrad

    §86 ods. 1, 2 SZ Vlastník stavby je v súlade s dokumentáciou overenou stavebným úradom a s rozhodnutím stavebného úradu (stavebné povolenie, kolaudačné rozhodnutie) povinný udržiavať stavbu v dobrom stave tak, aby nevznikalo nebezpečenstvo požiarnych a hygienických závad, aby nedochádzalo k jej znehodnoteniu alebo ohrozeniu jej vzhľadu a aby sa čo najviac predĺžila jej užívateľnosť.

    Ak vlastník stavbu riadne neudržiava, môže mu stavebný úrad vo verejnom záujme nariadiť, aby sa v určenej lehote a za určených podmienok postaral o nápravu. Užívatelia bytov a nebytových priestorov sú povinní umožniť vykonanie nariadenej údržby stavby.

    §105 ods. 1 SZ: Priestupku sa dopustí a pokutou do 10 000 Sk sa potresce ten, kto neudržiava stavbu napriek opätovnej výzve orgánu štátneho stavebného dohľadu alebo rozhodnutiu stavebného úradu,

    §105 ods. 3 SZ: Priestupku sa dopustí a pokutou do 1 milióna Sk sa potresce ten, kto napriek opätovnej výzve orgánu štátneho stavebného dohľadu alebo rozhodnutiu stavebného úradu neudržiava stavbu do tej miery, že jej stav ohrozuje životy alebo zdravie osôb,

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Mattto,
    ale stavebný úrad je v obci, zadávateľ upozorňoval starostu na problém a neriešilo sa to.
    Nejaká vyššia inštancia? Či ked nie je list adresovaný správne tak sa nič vo veci nekoná?

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    Xanti Pozri príspevok
    Mattto,
    ale stavebný úrad je v obci, zadávateľ upozorňoval starostu na problém a neriešilo sa to.
    Nejaká vyššia inštancia? Či ked nie je list adresovaný správne tak sa nič vo veci nekoná?
    nie každá obec je stavebný úrad, malé obce majú "zlúčený" stavebný úrad a jeden stavebný úrad je príslušný pre niekoľko obcí. Nenapísal, ako to je, ani nevieme, či a čo urobil starosta

    rbezko4 je offline (nepripojený) rbezko4

    rbezko4
    Takze ano, obec ma zluceny stav. urad a prislucha k okresnesnemu mestu. A starosta mi ,,osobne,, poradil, aby som oslovil vlastnikov sam... co ma naozaj ,,potesilo,,. A k tomu zakonu. Cital som ho, len neviem akym sposobom to napisat, aby sa to muselo riesit... stacilo by mi ci ako upozornenie, ci ako ziadost o..., staznost...

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    rbezko4 Pozri príspevok
    Takze ano, obec ma zluceny stav. urad a prislucha k okresnesnemu mestu. A starosta mi ,,osobne,, poradil, aby som oslovil vlastnikov sam... co ma naozaj ,,potesilo,,. A k tomu zakonu. Cital som ho, len neviem akym sposobom to napisat, aby sa to muselo riesit... stacilo by mi ci ako upozornenie, ci ako ziadost o..., staznost...
    je jedno ako to nazveš, dôležitý je obsah, obrať sa na stavebný úrad, určite vykonajú obhliadku a vyzvú vlastníka na nápravu, či to pomôže, je druhá vec, potom budeš konať ďalej

    peterknazeje je offline (nepripojený) peterknazeje

    peterknazeje
    riesil by som takto:
    - zistil vlastnika nehnutelnosti (volne cez https://www.katasterportal.sk/kapor/),
    - na liste vlastnictva je vidiet, ci su na nehnutelnosti tarchy (exekutor a podobne),
    - vlastnika oslovil osobne s ponukou na odkupenie,
    - nasledne sa rozhodol:
    -- ci uzavriem kupna zmluva, dom zburam a ziskam pozemok (na tenisovy kurt),
    -- alebo vec postupim na patricne institucie, aby veci riesili a dom neohrozoval zdravie a moj majetok (stavebny urad) a pozemok nebol zaburineny (obvodny pozemkovy urad).

    rbezko4 je offline (nepripojený) rbezko4

    rbezko4
    na uvedenej stavbe su evid. 4 vlastnici, z toho 2-ja v CR, vsetci v pokrocilom veku. Co mam z pocutia, maju poziadavku 33 000 E, co je ,,neprijatelne,,. Viac ako 10 000 to hodne nie je, vzhladom ku zaprataniu pozemku zaburineniu, a stavom oboch stavieb a niekolkych ,,pristavieb,, Vsetko z rozruseneho betonu a plnych ale zvetralych tehiel. Vypratanie toho bordelu bude proste financne neunosne. Je to bez tariech. Proste tam dohoda nebude... Asi skusim tie urady... Sice sa trochu budem citit ako ,,udavac,, ale skridly popadane na chodniku k domu su ,,tazky,, kaliber proti pocitom....

    Padajuca skridla zo susednej stavby

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.